שתף קטע נבחר

המרמרה, תיק סגור: טורקיה ביטלה התביעה נגד ישראל

בהתאם להסכם הפיוס בין המדינות: בית משפט טורקי דחה את התביעה שהגישו משפחותיהם של הרוגי המשט לעזה נגד חיילי צה"ל וגורמים ישראלים שהואשמו על-ידי המשפחות באחריות לאירוע

בית משפט בטורקיה דחה היום (ו') את התביעה נגד ישראל שהגישו משפחות האזרחים הטורקים אשר נהרגו ב-2010 בעימות עם חיילי השייטת שניסו למנוע מהם להגיע לעזה באונייה "מאווי מרמרה".

מפגינים מחוץ לבית המשפט עם תמונות הנתבעים וההרוגים (צילום: AP) (צילום: AP)
מפגינים מחוץ לבית המשפט עם תמונות הנתבעים וההרוגים(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

דחיית התביעה נעשתה בהתאם להסכם הפיוס בין טורקיה לישראל, הסכם שבו הסכימה ישראל לשלם 20 מיליון דולר כפיצוי למשפחות ההרוגים הטורקים בתמורה לביטול כל התביעות נגד חיילי צה"ל וגורמים ישראלים אחרים שהואשמו על-ידי הטורקים באחריות לעימות.

 

הפשיטה על האונייה בסוף מאי 2010, נזכיר, נעשתה אחרי שאנשיה לא נענו לקריאות צה"ל לעצור ולהימנע מפריצת המצור הישראלי על עזה. כשחיילי צה"ל הגיעו לסיפון הם הותקפו על-ידי הפעילים שהיו חמושים בנשק קר וחם, וכמה חיילים אף נחטפו לזמן קצר. החיילים פתחו באש בניסיון להשתלט על האירוע – והרגו 10 טורקים. על האונייה היו גם פעילי הארגון הקיצוני IHH.

חיילי צה"ל סופגים מכות מהפעילים באונייה "מרמרה" ב-2010 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
חיילי צה"ל סופגים מכות מהפעילים באונייה "מרמרה" ב-2010(צילום: דובר צה"ל)

ועדת חקירה של האו"ם מתחה אמנם ביקורת על ישראל וטענה שיכלה לעשות יותר כדי להימנע משפיכות דמים, אבל הטילה אחריות גדולה לא פחות על טורקיה, והדו"ח שפרסמה הוועדה נתפש כניצחון לישראל. במחאה זאת הורידה טורקיה את דרג היחסים שלה עם ישראל.

 

במהלך ההמתנה להחלטת בית המשפט היום התאספו משפחות ההרוגים ותומכיהן מחוץ לאולם כדי למחות על הכוונה לדחות את התביעה. הם קראו "אללהו אכבר" ו"מאווי מרמרה היא גאוותנו". עורך דינן של המשפחות, גולדן סונמז, החזיק תמונה של אחד הישראלים שנתבעו במשפט ואמר: "אנחנו כבר הרשענו אותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
מפגינה עם תמונת הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי
צילום: AP
מומלצים