שתף קטע נבחר

ערב פסק הדין למורה שפגע בילדיה: "יצאתי למלחמה עליהם"

לפני שנתיים יצאה רות למאבק אמיץ נגד מורה שפגע בשלושת ילדיה, אבל גם נגד הרבנים ובכירי הקהילה שעשו הכול כדי להשתיקה. בין אם יורשע המלמד בתלמוד תורה ובין אם לאו, בקהילה מתחיל לחלחל המסר שאי אפשר להגן על עברייני מין. הראיון המלא: מחר ב"ידיעות אחרונות"

  

 

כששופטי בית המשפט המחוזי בירושלים יפרסמו מחר (יום א') את הכרעת הדין במשפטו של אהרון שלמה ליסון, רות תהיה שם כדי לוודא שהוא יורשע, וכדי להיות בטוחה שהמסע המפרך שאליו יצאה לפני שנתיים נגד כל הקהילה שבחרה להגן עליו, לא היה לשווא. היא תוודא עוד שהמאבק שלה למען ילדיה ולמען ילדים אחרים מהמגזר החרדי משיג את מטרתו.

 

ליסון, המורה הנערץ בתלמוד התורה בביתר עילית, פגע בשלושת ילדיה של רות: יוסי הבכור הגיע אליו כשהיה בן 14, שנתיים אחריו נכנס אחיו דני לכיתתו, ושנתיים לאחר מכן גם האח אבי. כתב האישום שהוגש לפני כשנתיים מתאר עשרות מקרים של מעשים מגונים קשים שביצע ליסון בשלושת הילדים בין השנים 2014-2009. במחסן בית הספר, במקווה ובביתו של המורה.

 

בשנתיים שחלפו מאז, נאלצה רות לעבור מסכת השפלות, נידויים וחרמות בקהילתה. היא ראתה איך הרבנים בוחרים פעם אחר פעם להגן על המלמד, על חשבון ילדיה. חלקם אפילו ליוו אותו לבית המשפט בזמן שילדיה נותרו לבד. 

 

אך נדמה שנחישותה הביאה לכך שגם בחברה החרדית מבינים היום, לאט לאט, שאי אפשר להמשיך להשתיק את הנפגעים ולהגן על הפוגעים.

 

"המסר הוא שקודם כל צריך לדבר, לפתוח, לא לפחד", אמרה רות. "בעיקר צריך לכבד את הנפגעים, להקשיב ולתמוך בהם ובמשפחות שלהם. אנחנו חייבים להפנים שאנשים שפוגעים לא יכולים להמשיך לחיות ביננו, הם רוצחים את הילדים שלנו. כמשפחה חרדית שילמנו מחיר אישי וחברתי גבוה מאוד, ואני עדיין מאמינה וסומכת על מערכת המשפט ומקווה שתהיה הרשעה, שתיתן כוח לנפגעים נוספים לסמוך על המערכת ולהתלונן. יותר מכל, אני מקווה שהמערכת תיתן כוח גם לילדים שלי, שיבינו שזה לא היה לשווא ושהאמת שלהם יוצאת לאור".

 

רות סיפרה כי זמן קצר לאחר חשיפת הפרשה, הגיעה אישתו של ליסון לביתם. "היא סיפרה שבעלה הודה בפניה שפגע בילדים ואמר שהוא מאוד מצטער ולא יודע איך לפצות אותם". לדבריה, "היא התחננה שלא נגיש תלונה, הציעה שהם יממנו טיפולים לילדים ופיצוי כספי. אמרתי לה שאני לא מוכרת את הילדים שלי בכסף".

 

במהלך התקופה הזאת מצאה את עצמה רות מול הקהילה אבל גם מול מערכת אכיפת החוק בישראל. "כשבאנו להגיש תלונה הבטיחו לשמור על הפרטיות שלנו אבל ברגע שפורסמו פרטים כמו 'שלושה אחים', כל הסביבה הבינה שמדובר בנו", אמרה. "התגובות מהקהילה היו קשות מאוד, אבל שלב העדויות היה הכי קשה. אני לא מבינה איך מערכת משפט של מדינה כל כך מתקדמת נותנת יד לחקירה כזו של ילדים. זו הייתה חקירה דורסנית וכוחנית שניסתה לשבור אותם. זו הייתה ממש פגיעה נוספת בהם. הם היו גיבורים והתעקשו על האמת שלהם, אבל יצאו שבורים ותשושי נפש. אני מבינה אנשים שלא מתלוננים, היו לא מעט זמנים ששאלתי גם את עצמי למה אנחנו צריכים את זה".

 

על בנה הגדול, שהעז לספר וכך חשף את מסכת ההתעללויות, אמרה: "אני מעריצה אותו. הוא הציל את הילדים שלי ועוד ילדים מהקהילה. הוא אמיץ וגיבור".

 

הראיון המלא יפורסם מחר ב"ידיעות אחרונות"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
האם יוצאת למאבק על ילדיה
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים