שתף קטע נבחר

בית היטלר יהפוך לבית לבעלי מוגבלויות

סוף לסאגה: במקום להרוס את הבית שבו נולד הרודן הנאצי תשפץ אותו ממשלת אוסטריה, תשנה את פניו - ותאפשר למוסד צדקה להשתמש בו למטרות טובות

ממשלת אוסטריה החליטה היום (ה') להפוך את בית הולדתו של הצורר הנאצי אדולף היטלר למקום משכנו של מוסד צדקה – ולא להרוס אותו כפי שדרשו רבים.

 

ההחלטה היום התקבלה יום אחרי שחברי הפרלמנט האוסטרי אישרו ברוב גדול את בקשת משרד הפנים האוסטרי לנשל מהדירה את האישה שלה שייך הנכס, משום שבמשך שנים היא סירבה למכור את הבניין הריק, ובכך הקשתה על הרשויות לפעול למניעת הפיכתו של המקום לאתר עלייה לרגל של ניאו נאצים.

היטלר והבית בבראונאו (צילום: gettyimages, AFP) (צילום: gettyimages, AFP)
היטלר והבית בבראונאו(צילום: gettyimages, AFP)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הבית שבו נולד היטלר שוכן בבראונאו אם אין, עיירה בגבולה של אוסטריה עם גרמניה. מושל המחוז שבו היא נמצאת, יוזף פוהרינגר, הסביר כי לו היו הורסים את הבניין היו עולות האשמות שלפיהן מדובר ב"מחיקה של פיסת היסטוריה מכוערת", ולכן אין לעשות זאת.

 

במקום זאת רוצים כעת אנשי הרשויות לעצב מחדש את המראה החיצוני של הבניין, כדי לטשטש את הקשר בינו לבין הרודן הנאצי, שנולד בבית ב-1889. פוהרינגר אמר כי הבית יוצע לסוכנות המפעילה סדנאות לבעלי מוגבלויות.

 

לאורך השנים הפך בית הולדתו של היטלר למקום עלייה לרגל עבור ניאו-נאצים, ובשנים האחרונות התקיים באוסטריה דיון ער בשאלה מה לעשות במקום כדי למנוע זאת. הבניין המיועד להריסה ריק מאז 2011, אז נקלעה הממשלה לסכסוך עם בעלת הבית, גרלינדה פומר. במשך יותר ממאה שנים מחזיקה משפחתה בבעלות על הבית הפינתי שבו נולד היטלר ב-20 באפריל 1889. כשהיה היטלר בן שלוש עזבה המשפחה את העיירה. לאורך השנים סירבה הבעלים שוב ושוב למכור אותו.


אנדרטה נגד הפשיזם ליד בית היטלר (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
אנדרטה נגד הפשיזם ליד בית היטלר(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

בתחילת שנות ה-70 חתמה ממשלת אוסטריה על חוזה שכירות עם פומר, וכבר אז היא הפכה את הבית למרכז לבעלי מוגבלויות. לפני חמש שנים, במפתיע, סיימה פומר את החוזה בעקבות סירוב להעניק אישור לשיפוצים בבניין. היא גם דחתה הצעת רכישה ממשלתית, שהרגיזה את משרד הפנים.

 

הנושא עורר ויכוח סוער בקרב 17 אלף תושבי העיירה. חלקם רצו שהבית יהפוך למרכז לשיכון פליטים, ואחרים רצו שיהפוך למוזיאון המוקדש לשחרורה של אוסטריה. היו גם שקראו להרוס את הבניין. בכל שנה ביום הולדתו של היטלר מפגינים פעילים אנטי-פשיסטיים בעצרת מחוץ לבית, ליד מצבת זכרון שעליה כתוב: "לשלום, חופש ודמוקרטיה. מיליוני המתים הזהירו - פשיזם, לעולם לא עוד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: gettyimages, AFP
היטלר והבית בבראונאו
צילום: gettyimages, AFP
מומלצים