שתף קטע נבחר

ההתבטאות שהרגיזה את המגזר הערבי

מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית, שמהווה חלק מחד"ש והרשימה המשותפת, צידד בהשתלטות צבא אסד על העיר המדממת חלב: "נקודת מפנה בהדיפת טרור הכפירה וביטוי לכישלון ארה"ב". ערבים ישראלים זעמו: "חייבים לחסל את אסד". אחר כך המזכ"ל הבהיר: "זה לא שאנחנו תומכים במשטר אסד"

 

 

הפוסט שפרסם עאמר ()
הפוסט שפרסם עאמר

סערה במגזר הערבי בעקבות פוסט מעורר מחלוקת שפרסם איש המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י), המהווה חלק ממפלגת חד"ש והרשימה המשותפת. מזכ"ל מק"י, עאדל עאמר, ציין בפוסט שפרסם בפייסבוק כי הוא מצדד בהשתלטות צבאו של בשאר אסד על העיר הסורית המדממת חלב. ההודעה עוררה תרעומת בקרב גורמים שונים במגזר הערבי שטענו כי הנשיא הסורי מבצע טבח ושיש לחסל אותו.

 

"איחוד העיר חלב מידי ארגוני הטרור הוא נקודת מפנה בהדיפת טרור התכפיר (כפירה. ח"ש) בסוריה, ובהכשלת מתקפת האימפריאליזם והריאקציה על עמי האזור", כתב עאמר. "איחוד חלב סותם את הגולל על התוכניות לחלוקתה של סוריה, ומבטא את כישלון האסטרטגיה של ארה"ב, טורקיה, סעודיה וקטאר, וחוסר יכולתם להמשיך לגונן על ארגוני הטרור שהחריבו את סוריה והשליטו אימה על האזרחים".

 

הפינוי מחלב המדממת (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
הפינוי מחלב המדממת(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

מזכ"ל מק"י הוסיף כי "העם הסורי שילם מחיר כבד כתוצאה משליטת כוחות הטרור, והקריב קורבנות רבים כדי להכריע את הטרט. יש לנו עמדה נחרצת נגד כל פגיעה באזרחים, ואנו תומכים בפתרון מדיני שבמרכזו מיגור הטרור וכינון תהליך פוליטי שמשלב את כל הכוחות הסוריים שמאמינים בסוריה מאוחדת, עצמאית, דמוקרטית ופלורליסטית".

 

עלי מסארוה, תושב ואדי ערה, הביע תרעומת על דברי עאמר. לדבריו, "אסור לאף אחד להזדהות עם המשטר הסורי. בשאר אסד הוא אחראי לטבח ועליו להפסיק את שלטונו כי הוא איבד שליטה ולכן משתולל ומתמיד באלימות שמאוד כואבת לנו. כל גוף שתומך במשטר הוא גוף בוגד בכל העמים".

 

אחמד מחאג'נה מאום אל פחם הצטרף לביקורת. "משטר אסד הוא אכזרי. לצערי הוא אחראי לרצח ילדים, נשים וקשישים. חייבים לחסל את אסד בכל מחיר. הרבה אזרחים ערבים ישראלים מוכנים להילחם נגד המשטר אם יתאפשר לנו. קשה לנו לצפות בכל מה שמתרחש שם ולשמור על שתיקה".

 

הח"כים לא הגיבו ישירות לפוסט 

חברי כנסת של הרשימה המשותפת התייחסו לנעשה בסוריה אך לא הגיבו באופן ישיר לפוסט שפרסם מזכ"ל מק"י. יו"ר הרשימה המשותפת וחד"ש, ח"כ איימן עודה, ציין כי "כבר שש שנים שהלב דואב על הזוועות המתחוללות בסוריה. ראשיתה של הטרגדיה של סוריה היא במשטר הרודני ששלט בה עשרות שנים, משטר שההתנגדות לו הולידה מאבק עממי למען דמוקרטיה, מאבק שכל אדם בעל מצפון ומוסר צריך היה לתמוך בו. אך לדאבוננו המאבק הזה נחטף על ידי קבוצות פראי אדם".

 

עודה הוסיף כי "עבור האזרחים הערבים הסכנה הדאעשיסטית איננה משהו רחוק ומופשט. הדאעשיזם הוא לא תופעה סורית-מקומית, אלא מאיים על העולם הערבי כולו, ופוגע גם בנו, כאשר פעיליהם מנסים בצורה אקטיבית למשוך את הצעירים שלנו לעולמם האפל. לכן אני רואה בדאעשיזם סכנה מיידית שצריך לחסל. אני תומך בסוריה דמוקרטית עצמאית ומאוחדת, חופשית משלטון זר, שתבטיח חיים בביטחון ובכבוד לבני עמה".

"הלב דואב על הזוועות המתחוללות בסוריה". ח"כ עודה (צילום: דוברות הכנסת) (צילום: דוברות הכנסת)
"הלב דואב על הזוועות המתחוללות בסוריה". ח"כ עודה(צילום: דוברות הכנסת)

"לא מעניין אותי כעת מי אשם". ח"כ טיבי (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
"לא מעניין אותי כעת מי אשם". ח"כ טיבי(צילום: אלי מנדלבאום)

ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת אמר כי "כולנו מרכינים ראש לקורבנות בחלב ובסוריה, לילדים ונשים שנטבחים. לאלה שאין להם עתיד ואין מחר. לא מעניין אותי כעת מי אשם, מה שחייב לעניין אותנו ואת העולם כולו זה האסון האנושי וההרג ההמוני. אסון נפשע מתרחש בסוריה והעולם או ששותק או שמלבה את האש. כולנו צריכים לחוש כאב ובושה אנושית".

 

ח"כ דב חנין, אף הוא מהרשימה המשותפת, שב והציג את עמדתו ביחס למלחמת האזרחים בסוריה. לדבריו, "פגיעה מכוונת באזרחים היא פשע מלחמה, גם מצד הארגונים הג'יהאדיסטיים וגם מצד המשטר הסורי הנלחם בהם. תמונות הזוועה של ילדים ומבוגרים נרצחים מדירות שינה מהעיניים ופוצעות את הלב של כל מי שרואה אותן. העמדה המוסרית היא העמדה השמאלית היחידה. זו עמדתי העקבית מאז פרצה המלחמה. התנגדותי לג'יהאדיסטים ולתומכיהם ממדינות המפרץ, מטורקיה ומחוץ לאזור - לא הייתה ואיננה הזדהות עם המשטר הסורי".

 

עאמר: "אנו מגנים פגיעה באזרחים" 

עאמר עצמו אמר ל-ynet בעקבות ההודעה שפרסם כי "פרסמנו את עמדתנו בהודעה שיצאה. אני חושב שהכרעת הלחימה בחלב היא נקודת מפנה בסוריה וכישלון צורב של ארה"ב, סעודיה וקטאר וכל זרמי הטרור. כואב הלב על האזרחים שנהרגו, זה מעמיד את כל שאלת המוסר בעמדה מאוד קריטית. אנחנו מדגישים שהאחראים הם הארגונים הטרוריסטיים שקיבלו נשק חדיש. זה לא אומר שחס וחלילה אנחנו תומכים במשטר אסד".

 

הוא הוסיף כי "תמיד קראנו להוציא את האזרחים בגלל האלימות בסוריה. אותו דבר אנחנו אומרים על מוסול בעיראק, וגם בתימן נרצחים חפים מפשע. מי שמפציץ שם זה לא כוחות של אסד ולא כוחות של רוסיה, אלא כוחות של סעודיה ובני בריתה. אם מגנים פגיעה באזרחים, צריך לגנות צבא בכל מקום. אני מבין את הניסיון להדביק לחד"ש את התגית של תמיכה במשטר אסד, אבל חד"ש לא תמכה מעולם במשטר ריאקציוני ערבי. מי שמנסה לעשות זאת שיבדוק את ההיסטוריה שלו".

 

"תהיי אחראית למלחמת קודש מינית" 

בתוך כך, מפלגת חד"ש החליטה להשעות את מזכיר המפלגה רג'א זעאתרה לאחר שהוא כתב לפעילה במפלגה על רקע המשך מלחמת האזרחים בסוריה: "בסוף את תהיי אחראית על 'ג'יהאד אל-ניכאח' (מלחמת קודש מינית. ח"ש). הפעילה נפגעה מאוד מדבריו של זעאתרה ולכן החליטה לפרסם אותם בעמוד הפייסבוק שלה.

 

הפעילה, ניסאל מוהנא-אלחדאד, כתבה למזכיר חד"ש: "הפסקתי לכבד אותך רג'א. לא מקובל שחברים שלי ואנשים והמשפחה שלי מתים ואתה רוקד על דמם. מה יכולתי לעשות? לכבד? לשתוק? לא השארת לי ברירה".

 

זעאתרה הגיב: "בסדר, קיבלת. התכוונתי שההיסטוריה מסוג זה מובילה אותך להיות מפקדת מהפכת 'ג'יהאד אל-ניכאח'. אני לא ארד לרמה שלך, את והחבר'ה שלך, להתראות". הפעילה השיבה: "המשפט שלה מוכיח שאתה חולה ולא מה מבין מה זה להיות קומוניסטי וליברלי".

 

בהודעת חד"ש על השעיית המזכיר צוין כי "בעקבות ההתנהגות הבלתי- אחראית של החבר רג'א זעאתרה, שבמסגרת ויכוח פוליטי נהג בדרך המנוגדת לעמדות המפלגה, אנו במפלגה ובחד"ש מדגישים שההתנהגות הזאת אינה מקובלת עלינו כלל, היא זרה לחלוטין לעקרונות ולאידיאולוגיה הקומוניסטית, ומנוגדת באופן יסודי לעמדותינו לגבי היחס הראוי כלפי נשים ולמעמדן בחברה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים