שתף קטע נבחר

לפיד נגד הקיצוץ: "הממשלה שכחה את אזרחיה, כרגיל שר האוצר לא התערב"

שר האוצר לשעבר מתח ביקורת חריפה על הקיצוץ הרוחבי של 1.2 מיליארד שקל שאושר אתמול בממשלה. "שר החינוך הצביע בעד קיצוץ של 88 מיליון שקל - בכיתות ובמשכורות מורים כדי להעביר כסף למתפקדים שלו"

 

 

יו"ר יש עתיד ושר האוצר לשעבר יאיר לפיד מתח ביקורת על הקיצוץ הרוחבי שאישרה אתמול (יום א') הממשלה, ותקף במיוחד את שר החינוך נפתלי בנט, שלדבריו תמך בקיצוץ רק כדי להיטיב עם מתפקדיו.

 

"מה שקרה אתמול בישיבת הממשלה הוא חסר תקדים אפילו בממשלה הזו", אמר לפיד בישיבת סיעה. "​שר החינוך הצביע בעד קיצוץ של 88 מיליון שקל - מיליונים בתקציב החינוך, בכיתות, במשכורות מורים, למה? כדי להעביר כסף למתפקדים שלו. יש לו מפקד במפלגה".

 

לדברי לפיד, "​שר הבריאות הצביע בעד קיצוץ של 27 מיליון שקל בתקציב הבריאות, בתרופות, בחדרי מיון. למה? כדי להעביר כסף למפלגה שלו ולמצביעים שלו. שר הפנים הצביע בעד קיצוץ של 44 מיליון שקל ברשויות המקומיות, יעלה לנו בארנונה, במקלטים. למה? כדי להעביר כסף למגזר שלו".

  

בנוגע לראש הממשלה אמר לפיד כי הוא "הצביע בעד קיצוץ של 32 מיליון שקל. מיליוני שקלים בביטחון פנים, במאבטחי גני ילדים, בשוטרים, במג"בניקים, ועוד 27 מיליון שקל במשרד הרווחה, בעובדים סוציאליים, בקצבאות זקנה וקצבאות נכים.

 

"שר האוצר כרגיל לא התערב. הוא זז הצדה, רק דאג שלא יקצצו מהמשרדים של המפלגה שלו. ראש הממשלה הוא זה שהסביר לכולם שאין ברירה, צריך את הכסף לתחזוקה פוליטית. בסך הכול שני מיליארד שקל קוצצו מהתקציבים החברתיים, והועברו למי שקרוב לצלחת ויודע לסחוט ולהתארגן על תקציבים".

"הממשלה שכחה את אזרחיה", ח"כ לפיד (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
"הממשלה שכחה את אזרחיה", ח"כ לפיד(צילום: ערוץ הכנסת)
 

לפיד אמר עוד: "מה שהכי נורא - יש כסף. יש תקופות שאין כסף. אני מבין את זה. הייתי שר אוצר. אבל עכשיו יש כסף. זו אחת התקופות הנדירות שבהן הקופה הציבורית מלאה בכסף, אפשר היה לעשות פה דברים דרמטיים, לעזור לקשישים, לצעירים, לעסקים קטנים. רק שבמקום לאזרחים, הכסף הלך לכל המקורבים והסחטנים".

 

​הוא תקף: "הממשלה הזו שכחה את אזרחיה. הייתי אתמול בלילה בעפולה, מאות אנשים. אנשים טובים, ישראלים טובים שאכפת להם מהמדינה שלהם ולא מבינים למה שכחו אותם. למה שכחו את החינוך של הילדים שלהם, ואת הבריאות של ההורים שלהם? למה הממשלה שכחה שהם קיימים וכל מה שהיא זוכרת זה איך לסדר קומבינות פוליטיות?

 

"​אני מסתכל על הממשלה הזו. אני מכיר את האנשים שם. מה קרה להם? מה קרה לאחריות? מה קרה לערבות הדדית? מה קרה לנדיבות? מה גרם להם לשכוח? ​

 

"למה הם כן מצאו כסף אתמול? שני מיליון שקל תמיכה בקברי אבות. אם באמת היה אכפת להם מאבותינו, אם הם באמת היו זוכרים מה ייצגו אבותינו, הם היו זוכרים שאנחנו קוראים בימים אלה בספר עמוס, שכתב בזעם בדיוק על זה, בדיוק על התנהגות כזו: 'לְהַקְטִין אֵיפָה וּלְהַגְדִּיל שֶׁקֶל, וּלְעַוֵּת מֹאזְנֵי מִרְמָה. לִקְנוֹת בַּכֶּסֶף דַּלִּים, וְאֶבְיוֹן בַּעֲבוּר נַעֲלָיִם... הַעַל זֹאת לֹא-תִרְגַּז הָאָרֶץ, וְאָבַל כָּל-יוֹשֵׁב בָּהּ'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
יאיר לפיד
צילום: ערוץ הכנסת
מומלצים