שתף קטע נבחר

סורים חוגגים את רצח השגריר: "פוטין משלם"

תומכי האופוזיציה הסורית מברכים על רצח השגריר הרוסי בטורקיה: "פוטין מפציץ אותנו וקיבל מתנת חג. המתנקש נקם עבור העם שלנו במי ששוחט את חלב". בלבנון חילקו ממתקים. הלילה נעצרו חמישה בני משפחה של הרוצח

קשה להאמין שבבוקר שאחרי ההתנקשות המטלטלת בשגריר הרוסי באנקרה יש מישהו מקרב מתנגדיו של המשטר הסורי שמזיל דמעה. עם זאת, מהאופוזיציה הסורית לא נמסרה, לפי שעה, הודעה רשמית בנושא ההתנקשות בשגריר אנדריי קרלוב, ונראה שגם החשש מתגובה חריפה של רוסיה בשטח סוריה בעקבות האירוע החריג נותן את אותותיו.

 

האופוזיציה הסורית אמנם שקטה, אבל ברשתות החברתיות נראה שיש כאלה שמתעקשים להפגין את שביעות רצונם מהעניין. חברת החדשות האמריקנית vocativ, המתמחה באיסוף מידע מהרשת, התחקתה אחר סורים שמזוהים עם האופוזיציה ועוד גולשים מהעולם הערבי שצייצו ושיתפו בהתלהבות. "פוטין קיבל היום מתנת חג מטורקיה. אמרנו שהאש המשתוללת לא תסתיים בסוריה. פוטין יתנקם בעם שלנו באמצעות הפצצות אבל הוא ישלם את המחיר", צייץ בסאם ג'עארה, אופוזיציונר סורי שנחשב למוביל דעה ברשתות החברתיות.

חלוקת ממתקים בטריפולי בלבנון ()
חלוקת ממתקים בטריפולי בלבנון
 

"אנחנו חוגגים ובוכים בשביל חלב", נכתב בחשבון טוויטר שמזוהה עם האופוזיציה הסורית אמווי ניוז. "מפליא שמישהו מתפלא מהתוצאה, כשהוא רואה את סיבותיה כל יום", צייץ מוחמד מוחתאר א-שנקיטי, שכותב בבלוג של רשת אל-ג'זירה הקטארית המזוהה עם האופוזיציה הסורית. הוא צירף את תמונתו של המתנקש בשגריר הרוסי לצד תמונות מחלב. בהמשך כתב א-שנקיטי שמתגורר בקטאר: "בלי קשר לנימוסים הפוליטיים ושפת הדיפלומטיה, מגיע לצעיר הטורקי לזכות בתואר 'שהיד חלב'. למען חלב הוא רצח ונרצח".

 

חברת התקשורת האמריקנית אף התחקתה אחר תגובות בחשבונות נוספים המזוהים עם האופוזיציה הסורית ששיבחו את המתנקש: "הוא נקם עבור העם שלנו ברוצחים. הוא נקם בשביל חלב במי ששוחטים אותה". במקביל, באחד מחשבונות הטוויטר שמדווחים מסוריה הועלו תמונות כביכול של חלוקת ממתקים בעיר טריפולי בלבנון, עיר שכידוע מזוהה מאוד עם האוכלוסייה הסונית שמתנגדת למשטר הסורי. בתקשורת הלבנונית לא התקבל אישור לאותן תמונות, אך עצם ההעלאה שלהן מעידה על הניסיון להראות את השמחה לנוכח ההתנקשות.

 

בכלי תקשורת באיראן ציטטו בהתלהבות את מה שהם כינו "השמחה של סעודיה על רצח השגריר הרוסי". באתר החדשות של הערוץ אל-עאלם בשפה הערבית ציטטו גולש בשם אוסאמה אל-ג'בורי שאמר כי ההתנקשות מילאה את הלב של המוסלמים בשמחה. גולש אחר בשם בנדר, על פי הפרסום, התפלא איך חמשה כדורים מטלטלים את רשתות החדשות בעולם, בזמן שהפצצות של אסד לא מזיזות להם.

אחרי ההתנקשות בגלריה (צילום: AP) (צילום: AP)
אחרי ההתנקשות בגלריה(צילום: AP)

תעודת השוטר של הרוצח (צילום: AP) (צילום: AP)
תעודת השוטר של הרוצח(צילום: AP)

אמו נלקחת למעצר (צילום: MCT) (צילום: MCT)
אמו נלקחת למעצר(צילום: MCT)
 

במישור רשמי זכתה ההתנקשות לגינוי גורף בעולם הערבי והאיסלאמי. המשטר הסורי מיהר אתמול להגיב על האירוע וטען כי מדובר ב"פעולת טרור פחדנית". בהמשך אף נאמר כי "הפשע המביש הזה מדגיש מחדש את הצורך להשקיע את כל המאמצים ולהקצות את כל המשאבים למאבק נגד הטרור ולמיגורו". גם בחיזבאללה פרסמו הודעת גינוי שבה נאמר: "אנחנו בטוחים לגמרי שהאירוע לא ישפיע על חוזקה של המדיניות הרוסית בסוריה ובאזור ויגביר את הנחישות לפעול במשותף עם האנשים המוסרים, חבריה ובעלי בריתה".

 

גם המדינות הסוניות מיהרו לגנות בחריפות. במצרים, שמיודדת מאוד עם רוסיה, פורסמה הודעת גינוי גם מטעם הנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי, וגם מטעם משרד החוץ. במקביל אנשי תקשורת שם ניצלו את האירוע כדי להטיח האשמות בטורקיה, שנואת נפשו של משטר א-סיסי, ועל כך שהיא מדינה לא בטוחה. הליגה הערבית ששריה התכנסו אתמול לישיבה בקהיר גם כן גינתה את האירוע. סעודיה, קטאר ועוד מדינות מפרציות שדווקא מזוהות עם מתנגדי המשטר גם כן מיהרו לגנות את האירוע.

 

בעקבות רצח השגריר עצרה משטרת טורקיה חמישה מקרובי משפחתו של הרוצח, מבלוט מרט אלטינטס. סוכנות הידיעות הממלכתית "אנדולו" דיווחה כי אמו של הרוצח, אביו, אחותו ועוד שני קרובי משפחה נעצרו במחוז איידין במערב המדינה. העצור השישי הוא שותפו לדירה באנקרה. במהלך הלילה ערכה המשטרה סריקות מחוץ לגלריה שבה נרצח השגריר אנדריי קרלוב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים