שתף קטע נבחר

השרים יצביעו ביום ראשון על "חוק הפייסבוק"

החוק, שיזמו השרים שקד וארדן, יעניק סמכות לבית המשפט להוציא צווים לענקיות אינטרנט כגון פייסבוק או גוגל שיחייבו אותן להסיר תכנים מסיתים מהרשת. שקד: "בחקיקה הקיימת לגופי האכיפה אין יכולת לדרוש מהחברות להוריד תוכן שעלול להיחשב כמסית". ארדן: "ההסתה מובילה לטרור"

ועדת השרים תצביע ביום ראשון על הצעת "חוק הפייסבוק" שיזמו שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון פנים גלעד ארדן. על פי הצעת החוק, בית המשפט לעניינים מנהליים יהיה רשאי, לבקשת המדינה, לתת צו לספקית אינטרנט, כדוגמת פייסבוק או גוגל, להסרת תכנים מסיתים מהרשת.

 

צו להסרת תוכן מספקית אינטרנט יוכל להינתן בהתקיים שני תנאים: כאשר הפרסום מהווה עבירה פלילית וכאשר ישנה אפשרות ממשית שבהמשך הפרסום מתקיים סיכון ממשי לביטחונו של אדם, לביטחון הציבור או לביטחונה של המדינה.

 

בהינתן והמפרסם הורשע בעבירה פלילית התנאים לא יהיו חייבים להתקיים על מנת לחייב את הצו. הרקע להצעת החוק הינו השימוש ההולך וגובר ברשתות החברתיות למטרות הסתה. גורמי האכיפה מציינים שניתן למתוח קשר ישיר בין תכנים מסיתים ברשת לבין ריבוי פעילויות טרור, שכן הרשת מהווה פלטפורמה נוחה להנעת פעילים, כך שנצפים יותר ויותר אירועי טרור של מפגעים בודדים.

 

הבקשה להסרת התכנים תוגש על ידי היועמ"ש או מי שהסמיכו לכך. בנוסף, הדיון בבית המשפט לא יהיה כפוף לדיני הראיות.

השרים שקד וארדן (צילום: עידו ארז, אוהד צויגנברג) (צילום: עידו ארז, אוהד צויגנברג)
השרים שקד וארדן(צילום: עידו ארז, אוהד צויגנברג)
 

"ישנה אנומליה ופרצה בחוק כרגע", אמרה שקד. "כאשר תכנים מסיתים מופצים ברשתות החברתיות חדשות לבקרים, ומהווים כר פורה לצמיחתן של טרוריסטים יחידנים. אפקט הפרפר הזה, שבו הקלדה של אדם במקום אחד יוצרת סערה של ממש שמביאה אף למעשי הרג במקום השני ללא יכולת אכיפה ושליטה, היא בלתי סבירה וחייבת להיפתר.

 

"בגל הטרור האחרון ראינו כי ישנו קושי משמעותי בחקיקה הקיימת, שכן לגופי האכיפה אין היכולת לדרוש מחברות כדוגמת גוגל ופייסבוק להוריד תוכן אשר עלול להיחשב כמסית. אני תקווה שהצעת החוק תסייע במידה ניכרת להורדתם של תכנים העלולים ליצור נזק לביטחונם של אזרחי המדינה ובטחונה של המדינה".

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן הוסיף: "למרות שההסתה מובילה לטרור, עדיין פייסבוק וחברות האינטרנט אינן נענות לכל פניות המשטרה להסיר תכנים מסיתים ולעיתים נדרש זמן רב עד להסרת התוכן המסית. לכן, החוק החדש הכרחי כדי לתת לנו את הכלים לפעול מיידית להסרת תכנים שעלולים לגרום למעשי טרור ורצח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אילוסטרציה: Shutterstock
אילוסטרציה
אילוסטרציה: Shutterstock
מומלצים