שתף קטע נבחר

ח"כ באסל גטאס נעצר ויובא מחר לבית המשפט

לראשונה בתולדות ישראל, ח"כ מכהן נעצר: באסל גטאס נחקר ביחידת להב 433 ובמשטרה החליטו להשאירו במעצר ומחר הוא יובא בפני שופט לדיון בהארכת מעצרו. הוא חשוד שהעביר טלפונים ניידים ופתקים למחבלים בבית הכלא והיום הוסרה חסינותו. השר ארדן: "מקומו בכלא"

 

הערב, בכניסה ליחידה להב 433 (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
הערב, בכניסה ליחידה להב 433(צילום: יובל חן)
 

המשטרה החליטה הערב (יום ה') לעצור את ח"כ באסל גטאס (הרשימה המשותפת) שתועד מעביר טלפונים ניידים, כרטיסי סים ופתקים למחבלים הכלואים בכלא קציעות. ח"כ גטאס נחקר הערב ביחידת להב 433 של המשטרה בלוד שעות ספורות לאחר שיו"ר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע רשמית על הסרת חסינותו. החוקרים החליטו כאמור להשאירו במעצר ומחר הוא יובא בפני שופט לדיון בהארכת מעצרו בבית משפט השלום בראשון לציון. זו פעם ראשונה בתולדות המדינה שח"כ מכהן נעצר.

 

המשטרה מייחסת לגטאס עבירות של קשירת קשר לביצוע פשע, מרמה והפרת אמונים, ועבירות לפי פקודת שירות בתי הסוהר (הכנסת חפץ אסור/מסוכן). החקירה נפתחה באישור היועץ המשפטי לממשלה ומלווה על ידי פרקליטות מחוז דרום.

 

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר כי "המשטרה תפעל בנחישות ובנחרצות למיצוי הדין עם ח"כ גטאס בשל מעשיו החמורים. מי שמבריח מכשירי סלולר לרוצח בכלא מבין היטב שהשימוש בהם עלול לגרום למעשי טרור ורצח נוספים ולכן הוא מסוכן לציבור ומקומו בכלא".

בכניסה לחקירה (צילום: יובל חן) (צילום: יובל חן)
בכניסה לחקירה(צילום: יובל חן)

הטלפונים שלפי החשד גטאס העביר ()
הטלפונים שלפי החשד גטאס העביר

 

גטאס הודיע מוקדם יותר היום ליו"ר הכנסת אדלשטיין כי הוא אינו מתנגד להסרת חסינותו לצורכי חקירתו בפרשת הברחת הטלפונים הניידים לתוך הכלא שבו שוהים אסירים ביטחוניים. לדבריו, בצעד זה הוא מבקש לשים סוף לאווירה הפרועה נגדו: "הדיון בוועדת הכנסת היה כצפוי מתלהם, פוליטי ולא ענייני", אמר גטאס, שביקש מאדלשטיין להביא את הודעתו בפני הכנסת במלואה.

 

 

בדיון הפורמלי הקצר במליאת הכנסת אמר היו"ר אדלשטיין כי "החלטת ועדת הכנסת נועדה לאפשר למערכת אכיפת החוק לנקוט פעולות שיאפשרו להמשיך ולברר את החשדות העומדים נגד ח"כ גטאס בפרשה האמורה. לאחר שהתקבלה החלטה זו, הודיע לי ח"כ גטאס בכתב כי הוא מסכים לנטילת החסינות. בהתאם לחוק החסינות, נטילת החסינות נכנסת לתוקף עם מתן הודעתי זו לכנסת".

 

אדלשטיין אמר עוד כי "מובן מאליו כי חסינות במדינה דמוקרטית היא כלי חשוב ביותר לביצוע משימות. יחד עם זאת, אני מקבל בסיפוק את ההחלטה שנתקבלה אתמול פה אחד. אסור לנו לאפשר פעילות עבריינית. באופן אישי, בימים האחרונים חסר לי עוד קול של מייצגי הציבור הערבי. אני מצפה לשמוע את נציגם. קולם לא נשמע. אני מפציר בעמיתיי, תפסו מקלדת או מיקרופון ותגידו משהו לציבור שממתין למוצא פיכם".

"מקומו בכלא". השר ארדן (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
"מקומו בכלא". השר ארדן(צילום: עמית שאבי)

יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש, ציין בדיון במליאה כי "הזמנו את ח"כ גטאס לדיון בוועדת הכנסת. גטאס בחר לא להיות בדיון ולא לשלוח אדם שייצג אותו. ההחלטות הללו אינן קלות, אולם ההחלטה הפעם אושרה פה אחד. גטאס ביקר אסירים השפוטים בגין רצח ועבירות ביטחון. בחקירה הוא טען שהוא לא ידע מה היה במעטפות. היועמ"ש אמר שהחקירה טרם הסתיימה אולם הוא ביקש מהכנסת ליטול את חסינותו לצורך מיצוי החקירה. אין בהחלטה האשמת מגזר שלם. יידע כל ח"כ שחסינותו לא תהווה כלי לפגיעה בדמוקרטיה".

 

אתמול אישרה כאמור ועדת הכנסת פה אחד את בקשתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להסיר את חסינותו של

גטאס. מנדלבליט כתב לוועדת הכנסת כי "לאחר שהעביר את המעטפות ערכו הסוהרים חיפוש על גופו של האסיר ומצאו בתוך המעטפות 12 טלפונים ניידים, 16 כרטיסי סים, שני מטענים לטלפונים ואוזנייה".

 

לדברי מנדלבליט, גטאס הכחיש בחקירתו כי הכניס דבר מה כדי למסור אותו לאסירים. רק לאחר שהוצג לו סרטון הווידאו, אישר גטאס כי ביצע את ההעברה, אך לא היה מודע לכך שהיו במעטפות טלפונים וציוד נלווה. גטאס, לטענת היועמ"ש, אישר כי העביר ניירות לדקה תוך שהיה מודע שהדבר אסור לפי נהלי שב"ס, אך סייג ואמר כי הניירות הכילו "חומר פוליטי" של בל"ד.

פורסם לראשונה 22/12/2016 16:48

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן
באסל גטאס בכניסה לחקירה
צילום: יובל חן
מומלצים