שתף קטע נבחר

נתניהו מגיב: "ממשל אובמה ביצע מחטף, ההחלטה מבישה"

רה"מ התייחס לראשונה לתבוסה המדינית במועצת הביטחון ולבחירת ארה"ב לא להטיל וטו על ההחלטה נגד ההתנחלויות, לראשונה מאז 1980: "ההחלטה מעוותת ואבסורדית. אפסיק את המימון למוסדות האו"ם". הרצוג: "הכישלון רשום על שם נתניהו, הוא צריך להתפטר"

 

"אין אבסורד גדול יותר מההחלטה שהתקבלה באו"ם". כך קבע הערב (שבת) ראש הממשלה בנימין נתניהו, עת הגיב לראשונה להחלטת מועצת הביטחון נגד ההתנחלויות, ולבחירה האמריקנית לא להטיל וטו. לאחר שהודעות שנמסרו מלשכתו ומטעמם של גורמים מדיניים תקפו בחריפות את נשיא ארצות הברית היוצא ברק אובמה, מסר נתניהו תגובה ראשונה בשמו בטקס הדלקת נרות בחוות רונית. בעקבות ההצבעה באו"ם, הורה נתניהו לבטל את ביקורו המתוכנן בארץ של ראש ממשלת אוקראינה וולדימיר גרויסמן.

 

"ההחלטה שהתקבלה היא מעוותת ומבישה אבל נתגבר עליה. החלטה שלפיה הרובע היהודי הוא שטח כבוש - זה הזוי. הכותל המערבי הוא שטח כבוש - גם זה הזוי. אין אבסורד גדול יותר". לדברי נתניהו, "יש כאן ניסיון שלא יצלח - לכפות דברים על ישראל בהסכם הקבע. הניסיון האחרון לעשות כן, נעשה בידי הנשיא קרטר, נשיא עוין לישראל". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
ראש הממשלה בנימין נתניהו(צילום: מוטי קמחי)
 

נתניהו הסביר כי "קרטר העביר החלטות גורפות נגדנו באו"ם ברוח דומה וגם זה לא צלח, התנגדנו לזה ולא קרה דבר. כל הנשיאים האמריקנים אחרי קרטר עמדו בהתחייבות האמריקנית לא לנסות להכתיב תנאים להסדר קבע על ישראל במועצת הביטחון. ואתמול, בניגוד גמור להתחייבות הזו, כולל התחייבות מפורשת של הנשיא אובמה עצמו ב-2011, ביצע ממשל אובמה מחטף אנטי ישראלי מביש באו"ם". ראש הממשלה קבע: "ההחלטה שהתקבלה לא רק שאינה מקרבת את השלום, היא מרחיקה אותו".

 

הוא התחייב: "אנחנו נשנה את ההחלטה, לא ניתן לאיש לפגוע במדינת ישראל".

 

נתניהו הדגיש כי החלטה 2334 "פוגעת גם בצדק, גם באמת. תחשבו על האבסורד הזה, חצי מיליון בני אדם נטבחים בסוריה, רבבות נשחטים בסודן, המזרח התיכון כולו עולה בלהבות וממשל אובמה ומועצת הביטחון בוחרים להיטפל דווקא לדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון - מדינת ישראל. איזו בושה".

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

הוא הוסיף: "זה לא יעזור להם, אנחנו דוחים את ההחלטה הזו על הסף כפי שדחינו את ההחלטה באו"ם שקבעה שהציונות היא גזענות. לקח זמן, אבל ההחלטה ההיא בוטלה. זה ייקח זמן וגם זו תבוטל, לא על ידי נסיגות שלנו, אלא על ידי עמידה איתנה שלנו, שלנו ושל בעלי בריתנו".

 

לדבריו, הנסיגה מעזה לא סייעה לישראל בזירה הבינלאומית ו"למדנו את הלקח. לשם אנחנו לא הולכים". הוא סיפר כי שוחח עם חברי הקונגרס האמריקני, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד, ואלה אמרו לו "שהם יילחמו בהחלטה הזו בכל הכוח העומד לרשותם. שמעתי את אותם דברים בדיוק מידידינו בממשל הנכנס, הם אמרו לי בצורה ברורה - נמאס לנו וזה לא יימשך, אנחנו נשנה את ההחלטה הזו, אנחנו לא ניתן לאיש לפגוע במדינת ישראל".

נתניהו בהדלקת נר ראשון של חנוכה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
נתניהו בהדלקת נר ראשון של חנוכה(צילום: מוטי קמחי)
 

עוד אמר נתניהו: "ההחלטה שהתקבלה באו"ם אתמול היא חלק משירת הברבור של העולם הישן המוטה נגד ישראל, אבל אנחנו נכנסים לעידן חדש וכפי שאמר אתמול הנשיא הנבחר טראמפ, זה עומד לקרות הרבה יותר מהר ממה שחושבים. בעידן החדש הזה יש מחיר גבוה הרבה יותר למי שמנסה לפגוע בישראל, והמחיר ייגבה לא רק על ידי ארצות הברית אלא גם על ידי ישראל".

 

ראש הממשלה התריע כי הורה להפסיק מימון של 30 מיליון שקל לחמישה מוסדות של האו"ם, "חמישה גופים שהם עויינים במיוחד נגד ישראל, כבר עכשיו נעצור את זה וההמשך יבוא". ואולם, לדבריו, "בהפוך על הפוך ייתכן מאוד שההחלטה השערוייתית אמש תאיץ את התהליך הזה כי זה הקש ששבר את גב הגמל. ההחלטה מהווה צו גיוס כללי לכל ידידינו הרבים בארצות הברית ובמקומות אחרים בעולם, ידידים שמאסו ביחס העוין של האו"ם לישראל והם מתכוונים להביא לשינוי יסודי באו"ם".

 

שר הביטחון: בעוד 2,000 שנה אף אחד לא יזכור את ההצבעה הזו

שר הביטחון אביגדור ליברמן כתב בפייסבוק לאחר ההחלטה: "עם תחילת חג החנוכה נזכיר גם למועצת הביטחון של האו"ם ולשאר אומות העולם שהחנוכייה הראשונה (המנורה) הודלקה לפני כאלפיים שנה בהר הבית שבירושלים. ירושלים, כמו שאר המקומות ביהודה ושומרון, היא ערש התרבות היהודית וארץ ישראל כולה היא שלנו מאז ולתמיד ושום הצבעה באו"ם או בכל מקום אחר לא תשנה זאת. גם בעוד אלפיים שנה, כשאף אחד לא יזכור הצבעה כזו או אחרת, אנו נדליק חנוכיה בירושלים".

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)
נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי "ירושלים המאוחדת היא בירתה הנצחית של ישראל וכזאת היא תישאר. אין גוף בינלאומי שבכוחו לערער את מעמדה ככזו. ההחלטה המבישה, החמורה והאומללה שהתקבלה באו"ם מסבה לישראל נזק מדיני. מדובר בהחלטה שלא מקרבת אותנו למו"מ עם הפלסטינים ואף מרחיקה אותנו ממנו. לא היה ולא יהיה תחליף למו״מ ישיר בין הצדדים".

 

ריבלין מתח ביקורת גם על אובמה, שהיה לנשיא האמרקני הראשון מאז 1980 שלא הטיל וטו על החלטה נגד ישראל: "ציפינו שארה"ב, בת בריתנו וידידתנו הגדולה בעולם, אשר עמדה לצד צרכיה הביטחוניים של ישראל לאורך כל השנים ללא פשרות, תעמוד לצדה של ישראל גם בעת הזאת, ולא תפקיר אותה בידיו של גוף ציני המונע מאינטרסים זרים. את הנר השלישי של חנוכה אדליק בבית אל יחד עם ההתישבות היהודית ביהודה ושומרון".

 

 

הנשיא אובמה. נופש בהוואי בימים אלה (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הנשיא אובמה. נופש בהוואי בימים אלה(צילום: AFP)
 

באופוזיציה תקפו את נתניהו, על שאפשר את אותה תבוסה מדינית - 14 מ-15 חברות מועצת הביטחון תמכו בהחלטה, וארצות הברית נמנעה. יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג, אמר כי "ההחלטה היא רעה מאוד, זה יום עצוב מאוד. הכישלון הזה רשום כל כולו על בנימין נתניהו". הרצוג ציין כי "זאת החלטה מדינית שמזה 36 שנה לא נפלה כמוה, עשרות שנים לא ראינו מחזה כזה עם הרמת יד ומחיאות כפיים. חזרנו אחורה לשנות ה-70 וזה חמור מאוד. נתניהו צריך להתפטר הערב. למסור את המפתחות מייד ולהסיק את המסקנות".

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר כי "בשנתיים האחרונות נתניהו הסביר לנו שוב ושוב שממשל אובמה עוין אותו, אבל העולם כולו הולך ומשתכנע בצדקת דרכה של הממשלה. מה שקרה אתמול הוא קריסה מוחלטת של התיאוריה. מה שהתברר אתמול הוא שאף מדינה בעולם לא מסכימה עם ממשלת ישראל. הופתענו. נתפסנו לא מוכנים. כמו שצה"ל לא יכול להיות מופתע בגבול, הממשלה לא יכולה להיות מופתעת בזירה הבינלאומית. צריך שר חוץ במשרה מלאה, צריך מערך הסברה מתפקד, צריך להקצות משאבים מיוחדים לזירה הבינלאומית, וצריך להחזיר את היוזמה לידינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ראש הממשלה נתניהו
צילום: מוטי קמחי
מומלצים