שתף קטע נבחר

"לא תהיה שום בעיה שעאבד ישחק בבית"ר"

בראיון מיוחד ל"ידיעות אחרונות" תוקף אלי טביב את הגרעין הקשה של אוהדי בית"ר ירושלים, טוען שהוא בעד להביא שחקן ערבי, ולא מוטרד מכך שהושעה לשלוש שנים מניהול עקב הרשעתו בפלילים: "מי יכול לקחת ממני את הקבוצה?"

"חד-משמעית, אם יהיה שחקן ערבי טוב והוא יהיה מוכן להגיע לבית"ר ירושלים, ודאי שאצרף אותו, אפילו כבר בחלון ההעברות בינואר". כך מצהיר הבעלים אלי טביב בראיון מיוחד ל"ידיעות אחרונות".

 

לטבלת ליגת העל

 

לא תחשוש מתגובות הלוואי?

"לא מפחד מאף אחד".

 

"לא אחשוש להביא שחקן ערבי לבית"ר". טביב (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
"לא אחשוש להביא שחקן ערבי לבית"ר". טביב(צילום: אורן אהרוני)

 

ראית מה קרה כשארקדי גאידמק הנחית את הצ'צ'נים.

"אני בעד להביא שחקן ערבי לבית"ר ירושלים. במקרה כזה נצטרך את עזרת המשטרה. אין לי בעיה להביא שחקן ערבי או מוסלמי בהתאם ליכולות ולרצון שלו. לא משנה לי אם הוא ערבי, מוסלמי או נוצרי - מבחינתי כל עוד הוא שחקן טוב, ממש לא משנה לי במי הוא מאמין, אביא אותו".

 

בוא נדבר על שם ספציפי. איזי שרצקי מעוניין למכור את חלוץ קריית-שמונה אחמד עאבד. אם התנאים הכספיים להבאתו יבשילו לקראת ינואר, זה משהו שתהיה מוכן לעשות?

"ברור, לא תהיה לי שום בעיה שעאבד ישחק בבית"ר. אנחנו צריכים לכבד, בדיוק כמו שרוצים שיכבדו אותנו. אצלי תמיד שיחקו שחקנים מכל הדתות, אי אפשר להגיד עליי 'גזען', ואם יהיה שחקן ערבי טוב, הוא יהיה בבית"ר. אני הולך עם האני מאמין שלי".

 

רק יום לפני הראיון, בקריית-שמונה, שוב נשמעו קריאות גזעניות מצד אוהדי בית"ר לעבר עאבד, ומחרתיים תועמד הקבוצה לדין. הבעלים נכנס למתקפה חסרת תקדים נגד הקהל שלו. "אף אחד לא ירצה לרכוש את בית"ר ירושלים אחריי. תראה מה קרה בהפועל ת"א, זה בדיוק מה שיקרה בבית"ר יום אחרי שאעזוב. הרי מי הרס את הפועל? אותם אוהדים שרצו שאלך, האוהדים שאמרו שינהלו את המועדון, ותראה מה קרה להם. אם לא אהיה בבית"ר, לא תהיה קבוצה, אף אחד לא ירצה להתקרב אליה. לכן אני מצפה מהקהל השבוי, שהוא גם הרוב, שישמיע את קולו".

 

"אין לי בעיה שעאבד ישחק בבית"ר". טביב על חלוץ ק"ש (צילום: אביהו שפירא) (צילום: אביהו שפירא)
"אין לי בעיה שעאבד ישחק בבית"ר". טביב על חלוץ ק"ש(צילום: אביהו שפירא)

 

אתה שוקל לעזוב את בית"ר?

"כל הגופים הבטיחו לי שיטפלו בנושא ושיהיה שינוי, אבל אם הוא לא יגיע מהר וארגיש שאני נשאר במערכה לבד – וזה מה שקורה עכשיו, זה אלי טביב לבד נגד הקומץ, בלי עזרה של אף אחד – אפסיק להשקיע מיידית בבית"ר, עד שמישהו ירכוש אותה ממני. זה מועדון גדול עם אוהדים, אבל עם קומץ שהורס לנו את השם והתדמית. השקעתי ובניתי פה קבוצות שהגיעו לאירופה. ניסיתי לערב את ראש העיר במלחמה בגזענות, אבל אין עם מי לדבר. עכשיו מדברים עם ההתאחדות והמינהלת.

 

"המועדון הזה הוא שלי, השקעתי בו הרבה כסף, ואני רואה מול עיניי את הקהל הטוב שאכפת לו. לא אכנע לקומץ. בית הדין צריך להבין שזה קומץ שבכוונה עושה את זה במטרה להזיק למועדון. רוב הקהל של בית"ר לא גזעני. רק יד קשה תנצח את הגזענים, ליכוד של כל הגופים. הם גורמים לי לנזק כלכלי עצום. במקום להתחזק, הכסף הולך לקנסות".

 

יצוין כי הדברים נאמרו לפני הקריאה המפתיעה של ארגון "לה פמיליה" להפסיק את הקריאות הגזעניות.

 

"לא אכנע לקומץ" (צילום: ראובן שוורץ) (צילום: ראובן שוורץ)
"לא אכנע לקומץ"(צילום: ראובן שוורץ)

 

"אם יבוא רוכש, אמכור"

בית"ר על המדף מבחינתך?

"אם יבוא רוכש לבית"ר, תמיד אמרתי שאם הוא יעשה יותר טוב ממני אמכור את הקבוצה. אם לא יגיע השינוי, אפסיק את ההשקעה, אני לא מסוגל להתמודד לבד".

 

עם מה בדיוק?

"היום מגיעים למשחקים של בית"ר גם גורמים מהימין הקיצוני, משתמשים בפלטפורמה של הכדורגל הישראלי כדי להציג את השנאה שלהם לערבים והתמיכה שלהם בגזענות. יש פה אנשים שהם לא אוהדי בית"ר, אלא פוגעי בית"ר, שמזיקים למועדון, עושים לי נזק גדול. יש מנויים שפונים אליי ואומרים שהם לא מגיעים יותר למשחקים שלנו. שרת הספורט, המשטרה, המינהלת וההתאחדות חייבות לטפל בנושא הזה ולא להשאיר אותי לבד, להקים יחידה מיוחדת ולפזר את האנשים האלו. הגזענות זו מכת מדינה, ונראה לי שאני מנסה להילחם בה".

 

אוהדי בית"ר עושים זאת כדי לנסות להוציא אותך מהמועדון? זה משהו נגדך?

"ממש לא. זה קרה גם כשהיו הצלחות".

 

"אם יבוא רוכש, אמכור" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
"אם יבוא רוכש, אמכור"(צילום: עוז מועלם)

 

איך תסביר את הקריאות הגזעניות הבלתי פוסקות?

"מדובר באנשים שאין להם מה לעשות בחיים, רוצים להשמיע את קולם במשחקי כדורגל או בכל מקום אחר, להבהיר שהם נגד ערבים ובעד גזענות. הם באים לפרוק עול ותסכולים מהבית. הם לא אוהדים, לא אכפת להם מבית"ר. הכי כואב לי על הקהל השפוי - יש לנו הרבה אוהדים שהם הנפגעים העיקריים. הם לא יכולים לבוא למשחקים, בטח שלא עם ילדים, בגלל הקומץ שבא רק להרוס. אתה חושב שאני לא מזהה את פעילי הימין הקיצוני וראשיו שרוצים לנצל את הבמה של בית"ר, שמזוהה פוליטית עם הימין?"

 

מה אתה עושה כדי להילחם בתופעה?

"אני מממן גם במשחקי חוץ אנשי אבטחה ומצלמות שיצלמו את הקהל שלנו. ביקשתי שיאשרו הכנסה של שוטרים ליציעי הקבוצה, ומי שרק יזרוק משהו גזעני, ימשכו אותו החוצה – וזה לא קורה. אני רוצה להציג את הסרטים האלו בבית הדין, כמו שעשינו למשל בחיפה, הבעיה שבית המשפט מקל מאוד עם אותם עבריינים. למשל, אוהד שלנו נתפס עם אבוקה וקיבל הרחקה לשבועיים. בתי המשפט לא יוצרים הרתעה, וככה זה נראה".

 

גזענות תמיד הייתה בבית"ר. מה נותן לך לחשוב שתביא את השינוי?

"לעולם אל תגיד לעולם לא. עובדה שעשו את זה באנגליה. אני מאמין בעצמי".

 

מה עם דוגמה אישית? בקריית-שמונה בשבת ישבת ליד המנכ"ל משה דמאיו ושמעת את הקריאות הגזעניות. למה לא קמת ועזבת את האצטדיון במחאה?

"אפילו לא שמתי לב לזה, לא שמעתי עד שהכרוז העיר בעניין. זה היה ממש קצר והמשחק התנהל כרגיל. אני זה שנלחמתי שיכניסו לתקנון של ההתאחדות את שלושת השלבים, אני בעד להוריד שחקנים מהמגרש במקרה של קריאות גזעניות. עכשיו זה בטיפול של ההתאחדות".

 

טביב לא מוכן להיכנע לגזענות (צילום: טל שחר) (צילום: טל שחר)
טביב לא מוכן להיכנע לגזענות(צילום: טל שחר)

 

אותה התאחדות שמעמידה אותך לדין.

"ברור שבסופו של דבר אני אוכל אותה. בית הדין צריך להבין שאנחנו עושים הכל. אם ההתאחדות תעניש אותנו זה יהיה פרס לאותם אוהדים, כי זה מה שהם רוצים שיקרה".

 

הם נגד המועדון שלהם?

"בית"ר לא מעניינת אותם, הם באו רק להזיק. הגיע הזמן ששרת הספורט שהבטיחה הרבה דברים תתחיל לעשות ולא רק לדבר".

 

מה התגובות שאתה מקבל מיתר הקהל של בית"ר?

"הפידבקים שאני מקבל מאוהדי בית"ר רק מחמיאים לי על הדרך שלי. יש את הקומץ של עשרות אנשים בלבד, שחושבים שהם ינהלו את המועדון. זה מה שהם רוצים לפחות. הם רוצים לקבוע את מי לפטר ואת מי להביא. מועדון לא יכול להתנהל לפי מה שהקהל אומר, יש דרך ואני קובע אותה".

 

הקללות אצלכם לא מכוונות רק כלפי היריבות.

"נכון, יש שחקנים שלנו שעולים לשחק או להתאמן וסופגים קללות מהקהל שלהם, או מאמן שקוראים לו להתפטר ומקללים אותו בלי הפסקה. זו אווירה לא טובה, קשה מאוד לשחק תחתיה, במיוחד כשיש לחץ גדול יותר אחרי שלא הולך לך. בקבוצות אחרות הקהל מעודד, אצלנו מקללים".

 

אני מבין שבעקבות ההתנהגות והקנסות אתה שוקל לא להתחזק בינואר, או שלכל היותר תביא חלוץ.

"אם זה ימשיך ככה, מה הטעם בלהביא רכש? שאני אביא רכש והם ימשיכו להרוס? אתה משקיע ומקבל סטירה, אז מה עשית בזה?"

יגיע חיזוק לסגל בינואר? בכלל לא בטוח (צילום: עמית שאבי) (צילום: עמית שאבי)
יגיע חיזוק לסגל בינואר? בכלל לא בטוח(צילום: עמית שאבי)

 

כשהיית בהפועל ת"א טענת אותן טענות, שיש קומץ שמנסה לפגוע במועדון. אולי יש פה מכנה משותף שקוראים לו אלי טביב?

"אין קשר. תראה מה קרה בהפועל, נלחמתי בשירי השואה והצלחתי, אבל זה לא מצא חן בעיני אותם אנשים, שהגיעו אליי הביתה ופגעו בי, עד שהחלטתי שאני לא ממשיך יותר. אם לא היה קונה, לא הייתי עוזב".

 

אתה מטיף לקהל בזמן שאתה בעצמך הורשעת בפלילים. הגשת ערעור לבית הדין העליון של ההתאחדות על ההשעיה שלך לשלוש שנים מהניהול של בית"ר.

"מי יכול לקחת ממני את הקבוצה? יגידו לי לא לנהל? של מי הכסף הזה בדיוק? אם יפסקו משהו נגדי, אגש לבית משפט מחוזי".

 

"בן-שמעון ממשיך כרגיל"

גם בנושאים המקצועיים יש לטביב לא מעט צרות, והקבוצה מדורגת רק במקום השישי. מסרים ראשוניים כבר הועברו לרוני לוי לגבי האפשרות שיחליף בקרוב את המאמן רן בן-שמעון, אבל בינתיים טביב נותן לו גב: "הכל ממשיך כרגיל".

 

כבר שוחחת עם רוני לוי או מועמדים נוספים?

"לא דיברתי עם אף אחד".

 

אתה יכול להתחייב שנגד מכבי ת"א במחזור הבא בן-שמעון יהיה על הקווים?

"אמרתי שהוא ממשיך בבית"ר ירושלים".

 

בינתיים, בן שמעון ממשיך בבית"ר (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
בינתיים, בן שמעון ממשיך בבית"ר(צילום: אורן אהרוני)

 

למה אתה נותן לו כזה גיבוי למרות שצבר רק 19 נקודות מתוך 45?

"הוא עובד קשה מאוד, ואתה רואה שחלק מהפגיעה המקצועית מגיע מהאווירה שביציעים".

 

מי מביניכם בנה את הסגל?

"אני יכול להתחייב שכל שחקן שנמצא היום בבית"ר זה באישור עם המאמן. נכון שהוא רצה להשאיר את אלעד גבאי ודושאן מאטוביץ', אבל אמרתי לו שצריך להצעיר ולהשביח את עמדות המגינים".

 

עד כמה אתה מעורב בקביעת הרכבים?

"אני אחד שאומר את דעתו. רן שומע והרבה פעמים לא עושה מה שאני חושב, וזה בסדר גמור".

 

החתמת מאמן עם סעיף שמראה מה מעמדו, חודש פיצוי במקרה של פיטורים.

"מאמן שחושב שהוא טוב ומחזיק מעצמו, זה לא צריך להפריע לו. ההפך, זה מראה שהוא חזק. לגיא לוי בכלל לא היה פיצוי. לא מאמין בחוזים ארוכי טווח".

 

נחשבת במשך שנים למנהל מקצועי איכותי, השנה לא פגעת. זרים כושלים, ישראלים לא טובים.

"הבאנו את יוהאן אודל והוא פצוע, מה לעשות. הבאתי את עידן ורד, וגם שחקן נבחרת כמו אריק סאבו הסלובקי. ישנם שחקנים מאוד טובים שכנראה לא מסתגלים למנטליות של המדינה".

 

טביב לא פגע עם הזרים. סאבו (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
טביב לא פגע עם הזרים. סאבו(צילום: אורן אהרוני)

 

הכוכב הגדול עומר אצילי עזב, ואף אחד אחר לא הגיע ברמה הזו.

"ומצד שני, כל שחקן שהלך מאיתנו לא מצליח: רוקאביציה בחיפה, גבאי ברעננה, אצילי בקושי בסגל של גרנדה. אמרתי לו שלא ירוץ מהר מדי".

 

"לא חושש מהחקירה בהפועל"

בוא נחזור לבלגן בהפועל ת"א. השבוע טען החשב לשעבר בפייסבוק כי בניגוד לשמועות לא הוצאת כספים מקופת המועדון.

"אצלי היה רק ניהול חשבונות נקי".

 

אז אתה לא חושש מחקירת הרו"ח?

"ממש לא, ממה בדיוק? תמיד מפיצים שמועות שטביב לקח כספים מהפועל, אז הנה החשב שמכיר את הניירת כתב את מה שכתב, והוא לא היה חבר שלי. אני רק הבאתי הצלחות ענקיות להפועל. דאבל, גביעים, ליגה אירופית וליגת האלופות. אולי דרך הפועל אוהדי בית"ר יראו מה קורה לקהל שעושה מה שעושה למועדון שלו. השארתי בהפועל קבוצה ללא חובות ועם נכסים רבים למכור. מה קיבלתי בבית"ר? גירעון ענק ובלי שחקנים".

 

"אוהדי הפועל ת"א ביקשו ממני סליחה שגירשו אותי" (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
"אוהדי הפועל ת"א ביקשו ממני סליחה שגירשו אותי"(צילום: עוז מועלם)

 

אז אולי תחזור להפועל.

(צוחק) "תאמין לי שאני פוגש המון כאלו שביקשו סליחה שגירשו אותי,

אמרו שהם טעו ומתנצלים שהסיתו והטעו אותם".

 

ואמיר כבירי?

"מאמין שהוא ניסה לעשות רק טוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים