שתף קטע נבחר

נחשפה חוליית טרור של ישראלים שתכננו פיגוע נגד חיילים בנגב

כוחות שב"כ ומשטרת ישראל חשפו בחודש שעבר חוליית טרור, שחבריה אזרחים ישראלים, שתכננה לבצע פיגועים נגד חיילי צה"ל בדימונה, ערד ובשער בסיס חיל האוויר בנבטים. המניע לפיגוע: נקמה בגין הוצאת הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית אל מחוץ לחוק

 

 

החברים בחולייה שנחשפה ()
החברים בחולייה שנחשפה

שב"כ ומשטרת ישראל חשפו בסוף נובמבר חוליית טרור שתכננה לבצע פיגוע נגד חיילי צה"ל באזור הנגב. כך הותר היום (ג') לפרסום. חברי החוליה הם אזרחים ישראלים. שניים מהם - מחמד מצרי, בן 37 מבאר-שבע, ועבדאללה אבו-עיאש, בן 26 מכסיפה, עצורים בידי השב"כ.

 

בחקירת הפרשה בשב"כ ובמשטרה עלה כי מצרי יזם את הפיגוע כנקמה על הוצאתו מחוץ לחוק של הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית. אבו-עיאש נעתר לפנייתו של מצרי, והשניים תכננו לבצע את הפיגוע כנגד חיילי צה"ל בשלושה אתרים אפשריים - דימונה, ערד ובשערי בסיס חיל האוויר נבטים. במסגרת ההכנות לקראת ביצוע הפיגוע, ערכו השניים סיור מקדים לאיסוף מידע על המקומות שבהם ביקשו לפגע.

 

מתכנן הפיגוע, מחמד מצרי, לצד ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית ראאד סלאח ()
מתכנן הפיגוע, מחמד מצרי, לצד ראש הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית ראאד סלאח

במהלך חקירת הפרשה הוסגרו רובה מסוג "קרל גוסטב" וכן כמות גדולה של מערכות להפעלה מרחוק של מטענים, אשר לפי החשד היו מיועדים לשמש את חברי החוליה.

 

יוזם הפיגוע, מחמד מצרי, הועסק בשנה האחרונה כסגן מנהל סניף "קינג סטור משהדאוי" בבאר שבע, שבו הועסק גם עבדאללה אבו-עיאש. הקשר בין השניים נרקם במסגרת עבודתם המשותפת בסניף.

 

בעברו של מצרי עבירות ביטחוניות קשות. בשנת 2013 הוא השתחרר מהכלא לאחר שריצה עונש מאסר ממושך של 12 שנים בגין מעורבותו בתכנון פיגוע מטעם ארגון הטרור שהדאא אל-אקצא, באולם אירועים בהרצליה.

 

הרובה שנתפס אצל חברי החוליה ()
הרובה שנתפס אצל חברי החוליה

המטענים שנתפסו ()
המטענים שנתפסו

 

במהלך תקופת מאסרו הוא רקם קשרים עם מחבלים מחמאס, מרצועת עזה ומיהודה ושומרון, ביניהם גם בכיר חמאס יחיא סנואר. בשנים שלאחר שחרורו נמנה מצרי על הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית בישראל ונטל חלק בפעילותו.

 

"המעצר היה הפתעה גמורה. לא ציפינו לדבר כזה, תכננו להביא ילדים", סיפרה אשתו של מצרי, שעובדת גם כן בקינג סטור משהדאוי. עובד נוסף אמר: "מצרי היה בכלא יצא וחזר לחיים שלו. הוא התחתן ובונה בית. אני לא חושב שהוא יעשה דבר כזה".

 

רשת המזון שבהם עבדו כמה מחברי החוליה ()
רשת המזון שבהם עבדו כמה מחברי החוליה

אזרח ישראלי שלישי שהיה מעורב בתכנון הפיגוע הוא תושב קלנסווה. גם הוא מועסק ברשת "קינג סטור משהדאוי" ומשמש סגן מנהל סניף הרשת בקלנסווה. גם הוא פעיל בפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית ובין השנים 2006-2010 ריצה עונש מאסר בגין עבירות ביטחוניות חמורות, בהן מכירת אמצעי לחימה לפעילי טרור ממחנה הפליטים טול כרם וכוונה להניח מטען נגד כוחות צה"ל.

 

 

בנוסף למצרי ולאבו-עיאש נעצרו לחקירה שלושה אזרחים ישראלים, תושבי ישובים בנגב, בחשד שהיו מעורבים יחד עימם בסחר באמצעי לחימה: בכר אבו-תקפה, בן 21 משגב שלום, רמי אבו-תקפה, בן 22 משגב שלום, ומחמד אבו כף, בן 26, תושב הפזורה הבדואית ליד נבטים.

 

בחקירות הפרשה התקבל מידע על מעורבותם של תושבי נגב נוספים בסחר באמצעי לחימה על רקע פלילי. בימים הקרובים יוגשו כתבי אישום כנגד מחמד מצרי ועבדאללה אבו עיאש. חקירות הפרשה נמשכות וצפויים מעצרים נוספים.

 

עורכת הדין אסתר בן-ציון, המייצגת את חברת "ינגסטור אלמשהדאוי בע"מ", מסרה בתגובה כי "אין כל קשר בין מקום העבודה של החשודים לעבירות המיוחסות להם. החברה מגנה כל פעילות נגד ביטחון המדינה ומבקשת לחזק את ידיהם של השב"כ ומשטרת ישראל בעבודה הקשה והיומיומית בשמירה על ביטחון המדינה והתושבים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אמצעי הלחימה שנתפסו אצל החוליה
מומלצים