שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מת הסופר ריצ'רד אדמס ("גבעת ווטרשיפ")

  הסופר האנגלי ריצ'רד ג'ורג' אדמס, שכתב ספרי ילדים ונוער רבים - ביניהם הקלאסיקה עטורת הפרסים "גבעת ווטרשיפ", הלך לעולמו בגיל 96

  הסופר האנגלי ריצ'רד ג'ורג' אדמס, מחבר הספר "גבעת ווטרשיפ" שהיה לקלאסיקה ספרותית שזכתה בפרסים רבים, הלך לעולמו בגיל 96. את הדברים פרסמה בתו של הסופר האהוב, שחתום על יצירות רבות לילדים ונוער.

   

  ריצ'רד אדמס. 2016-1920 (מתוך ויקיפדיה) (מתוך ויקיפדיה)
  ריצ'רד אדמס. 2016-1920(מתוך ויקיפדיה)

  אדמס נולד ב-1920 בעיירה ניוברי שבחבל ברקשייר באנגליה. עוד בילדותו גילה חיבה לספרים והרבה לקרוא מיצירותיהם של ביאטריקס פוטר, יו לופטינג וא. א. מילן. הוא למד היסטוריה מודרנית בקולג' ווסטר באוניברסיטת אוקספורד ובהמשך, בשנת 1968, מונה לעוזר לשר במחלקה לאיכות הסביבה במשרד השיכון והממשל המקומי. בתקופה זו החל לכתוב פרוזה בזמנו הפנוי.

   

  עלילת "גבעת ווטרשיפ" החלה כסיפור בעל פה, אותו סיפר אדמס לשתי בנותיו. מהלך הכתיבה עצמו ארך כשנתיים וב-1972 יצא הספר לאור. היה זה ספרו הראשון של אדמס, ולימים המפורסם ביותר ביצירותיו, והוא זכה להצלחה גדולה עם צאתו. עוד באותה שנה זכה עליו אדמס בפרס הגרדיאן לספרות ילדים ועד לשנת 1985 מכר הספר למעלה מ-5 מיליון עותקים, במהדורתו האמריקנית בלבד. הוא תורגם לשפות רבות (ביניהן עברית), עובד לסרט מצויר ב-1978 וב-1999 הפך גם לסדרת טלוויזיה מצוירת.

   

  כריכת "גבעת ווטרשיפ", בתרגום העברי (מתוך ויקיפדיה) (מתוך ויקיפדיה)
  כריכת "גבעת ווטרשיפ", בתרגום העברי(מתוך ויקיפדיה)

  הספר מגולל את סיפורם של ארנבים הנמלטים מגבעת מגוריהם, לאחר שזו נידונה להוות קרקע למגורי אדם. כן עוסק הספר בנושאים כשמירה על איכות הסביבה, אומץ אישי וגבורה, נאמנות למשפחה ולקהילה ועוד. רבים רואים ביצירה אלגוריה פוליטית בנוסח הספר "חוות החיות" של ג'ורג' אורוול.

   

  עם הצלחת הספר פרש אדמס מהשירות הציבורי, והשקיע זמנו בכתיבה. עד לשנות ה-90 הוציא אדמס ספר חדש בממוצע מדי שנה. מאז ירד קצב כתיבתו, והוא הוציא ספר חדש מדי כחמש שנים. עוד בין ספריו ניתן למנות את ספרו השני, "שארדיק", שעסק בדוב העונה לשם שארדיק המסייע לעם שנכבש בידי אויב זר, "כלבי המגפה" שמתח ביקורת על ניסויים בבעלי חיים, ו"סיפורים מגבעת ווטרשיפ" מ-1996, ספר ההמשך ל"גבעת ווטרשיפ" שכלל סיפורים קצרים המתרחשים בעולמם של הארנבים האהובים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים