שתף קטע נבחר

ח"כ אמסלם מהליכוד יוזם הצעת חוק: לאסור על חקירת ראש ממשלה מכהן

ברקע חקירתו הצפויה של ראש הממשלה נתניהו עוד השבוע, יוזם ח"כ דוד אמסלם תיקון לחוק יסוד: הממשלה, שלפיו לא ניתן יהיה לחקור ראש ממשלה במהלך כהונתו. החוק, גם אם יאושר, לא צפוי לחול על נתניהו. ח"כ אמסלם: "לא ייתכן שהמדינה מתנהלת על-ידי המשטרה"

נתניהו ויוזם החוק דודי אמסלם ()
נתניהו ויוזם החוק דודי אמסלם

 

יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה, ח"כ דוד אמסלם (ליכוד), הודיע כי יגיש מחר הצעת חוק שמטרתה לאסור חקירת ראש ממשלה מכהן בעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים. ברקע להצעה צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להיחקר השבוע, מסתמן שייחקר כבר מחר.  

 

על פי ההצעה המתגבשת, זימון לחקירה יתאפשר רק בתום כהונת ראש ממשלה - אלא אם מדובר בעבירות ביטחון, מין, אלימות וסמים. ההצעה, גם אם תאושר בשלוש קריאות, ככל הנראה לא תחול על נתניהו של העובדה שקשה לחוקק חוק רטרואקטיבי - אולם לדברי אמסלם "הצעת החוק מבקשת להעביר מסר ברור".

 

ח"כ אמסלם כבר הגיש בעבר הצעה דומה אולם כיוון שהתייחסה אך ורק ל"עבירות קלות" ולא כללה פירוט, לא קודמה וההצעה הנוכחית תקודם לאחר התיקונים.

 

מחר בבוקר צפוי אמסלם להגיש למזכירות הכנסת את הנוסח הסופי אותו ינסה לקדם בקרוב ולגייס את תמיכת השותפות בקואליציה. "אני נחוש להעביר אותה", אמר ל-ynet, "אם זה היה תלוי בי, היא היתה עוברת כבר אתמול".

 

ההצעה היא תיקון לחוק יסוד: הממשלה. לפי התיקון, האיסור על חקירת ראש ממשלה יחול במהלך תקופת כהונתו. "ראש ממשלת ישראל הוא אחד התפקידים המורכבים ביותר", נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק, "עליו לקבל החלטות הרות גורל בסוגיות המשפיעות על הציבור כולו ובכלל זה מהלכים מדיניים, ביטחוניים, כלכליים וחברתיים. משכך עליו להיות מכוון כולו לעיסוק בעניינים אלו".

  

בדברי ההסבר מצוין כי "בשנים האחרונות היו מספר מקרים שבהם היו ראשי ממשלה טרודים בחקירות שנפתחו נגדם בשל עבירות שונות לעיתים אף בעניינים שהתרחשו בטרם התחילו לכהן. כדי להימנע מכך, מוצע לקבוע כי ככלל לא תיפתח חקירה פלילית נגד ראש הממשלה במהלך תקופת כהונתו".

 

ראש אגף החקירות, ניצב מני יצחקי (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
ראש אגף החקירות, ניצב מני יצחקי(צילום: עידו ארז)

 

הצעת החוק כוללת שני סייגים: ניתן יהיה לחקור בעבירות ביטחון מין, אלימות או סמים על פי ההצעה כיון ש"אלו עבירות חמורות במיוחד". על פי הסייג השני, ניתן יהיה לחקור ראש ממשלה אם הימנעות מחקירה במהלך תקופת הכהונה עלולה לגרום נזק ביטחוני או כלכלי משמעותי ועל כן יש דחיפות בקיום חקירה במהלך הכהונה.

 

ההצעה מפרטת כי תקופת הכהונה לא תיחשב במניין תקופת ההתיישנות של העבירה כך שניתן יהיה לחקור בכל שלב שבו חדל לכהן. "ב-20 השנים האחרונות כל ראשי הממשלה נחקרו והדבר הוביל לשיתוק של כל המערכות במדינה", אומר אמסלם, "ניהול המדינה בסופו של דבר הוא החשוב ביותר. ולא ייתכן המצב הזה שאנחנו עדים לו. מחליפים ראש ממשלה בקלפי ולא באמצעות מני יצחקי".

 

אמסלם הוסיף כי התנהלות המשטרה שונה כאשר מדובר בחקירה נגד ראש הממשלה: "כשמדובר באדם רגיל, למשטרה אין מוטיבציה. אני מניח שאם נתניהו לא היה ראש ממשלה, לא היו מזמינים את הבן שלו לבדוק אם הזמינו אותו לאיזה מלון כזה או אחר. יש פה צבא שלם ועצום שמנסה להחליף ראש ממשלה. לדעתי יש כאן גם מימון מחו"ל, מימון זר - עושים פה הכול כדי לסלק את נתניהו ולהוביל את האג'נדה השמאלנית לשלטון".

 

עוד אמר: "אני חרד למדינת ישראל - היא לא מתנהלת. הציבור שהוא הריבון, בוחר ראש ממשלה כדי לנהל את המדינה וזה הכי חשוב. אז לוקחים נושא צדדי והופכים אותו חשוב". על הסיכויים להעביר את ההצעה בשעה שחקירות נתניהו מתנהלות, אמר: "עד שהליך החקיקה ייגמר - זה כנראה לא יהיה רלוונטי לגביו. אבל לא ייתכן שהמדינה מתנהלת על-ידי המשטרה, הפרקליטות

ובתי המשפט".

 

השתתף בהכנת הידיעה: אלי סניור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש הממשלה בנימין נתניהו וח"כ דוד אמסלם
מומלצים