שתף קטע נבחר

"אנחנו משחקים בשביל כל היהודים"

רובם אמריקאים ולא היו בישראל מעולם, זה לא מנע מהם לייצג את הנבחרת ולעלות איתה לאליפות העולם. בביקור הראשון שלהם בארץ מבטיחים שחקני הנבחרת הבייסבול, ראיין לברנווי, אייק דייויס וקורי דקר, שהם מתכוונים ללכת "עד הסוף"

הם משחקים במדי כחול-לבן, עם סמל המגן דוד שמוטבע על המדים והכובע, הם גאים לייצג את ישראל ומתרגשים כשהתקווה מתנגנת. ועכשיו, הם סוף סוף הגיעו לבקר בישראל, המדינה אותה עומדים לייצג באליפות העולם.

 

נבחרת ישראל בבייסבול, שרוב שחקניה בעלי אזרחות אמריקאית ומעולם לא היו כאן, הגיעה לביקור בארץ הקודש. היהודים האמריקאים יכולים לייצג אותנו כי ארגון הבייסבול העולמי מפעיל את "חוק המורשת", שמאפשר לכל שחקן שיכול לקבל אזרחות במדינה מסויימת, גם לייצג אותה בטורניר בינ"ל.

 

השחקנים יתגבשו שבוע בישראל לפני שיתחילו להתכונן למשחק הראשון באליפות העולם בדרום קוריאה, מול הנבחרת המקומית ב-6 במארס. לאחר מכן ישחקו מול הולנד וטייוואן וינסו להעפיל לשלבי הגמר.

 

פגשתי את שחקני הנבחרת, ראיין לברנווי מהאוקלנד אתלטיקס, אייק דייויס (שחקן עבר של הניו יורק יאנקיז) וקודי דקר מבוסטון רד סוקס לשיחה על בייסבול וציונות.

 

"גאווה גדולה להיות יהודי באמריקה". לברנוי (צילום: איגוד הבייסבול) (צילום: איגוד הבייסבול)
"גאווה גדולה להיות יהודי באמריקה". לברנוי(צילום: איגוד הבייסבול)

 

"אין עוד מקום כזה בעולם"

ביקור ראשון בישראל, איך התחושות?

לברנווי: "אני מאוד מתרגש להיות כאן. רציתי להגיע לכאן כבר זמן רב. אני חש גאווה גדולה להיות יהודי באמריקה. אני מאושר מהעובדה שאני מייצג את ישראל ושמח להיות במקום עם כ"כ הרבה מורשת".

 

דייויס: "זה מדהים, אנחנו כאן לזמן קצר ומה שראינו עד כה הוא כל כך ייחודי. אין הרבה מקומות כאלה בעולם".

 

מה דעתכם על הבייסבול בישראל?

דייויס: "עדיין לא מפותח מספיק. בארצות הברית הוא חלק עצום מהתרבות בכלל ומהתרבות היהודית האמריקאית בפרט. לא היו הרבה שחקני בייסבול בישראל ואנחנו מקווים שכל מה שאנחנו עושים יגרום לעניין בענף כאן. אני יודע שיש בישראל אנשים שמשחקים אבל הם לא רבים. אנחנו רוצים לגרום לעניין בבייסבול לגדול".

 

"הבייסבול בארץ עדיין לא מפותח מספיק". דייויס (צילום: איגוד הבייסבול) (צילום: איגוד הבייסבול)
"הבייסבול בארץ עדיין לא מפותח מספיק". דייויס(צילום: איגוד הבייסבול)

 

איך זה לייצג את ישראל?

לברנווי: "נתחיל מההתחלה. אליפות העולם בבייסבול נערכת כל ארבע שנים, ונבחרת ישראל הצליחה במוקדמות והגיעה אל השלב הבא - הטורניר בדרום קוריאה. לפני ארבע שנים ביקשו ממני לשחק והתרגשתי מכך כי לא הייתה לי האפשרות לפני זה לשחק בטורניר בינלאומי. בדיוק חתמתי על חוזה בקבוצה מהליגה הבכירה, אז לא יכולתי להגיע. בהמשך נקראתי שוב לדגל, והפעם קפצתי על ההזדמנות ומאוד התרגשתי".

 

דקר: "בשנת 2012 התחלתי לשחק עם הנבחרת וזאת הייתה החלטה פשוטה עבורי. אמי יהודייה וכשנה לפני שהבנתי שלישראל תהיה נבחרת התקשרתי לכל מי שיכולתי כדי לאפשר לי לשחק בה. הכרתי את המנג'ר, וביקשתי גם ממנו להצטרף, והוא קיבל אותי בשמחה".

 

דייויס: "זאת משפחה. אני בן למשפחה יהודית, ישראל חשובה לשורשים שלי כי גדלתי רחוק מאוד מכאן ולא עם הרבה יהודים סביבי. לכן לא הבנתי כל כך מה זה להיות יהודי. עכשיו כשאני כאן זה מרגש אותי מאוד לדעת על ההיסטוריה המשפחתית".

 

במארס מתחילה אליפות העולם. נבחרת ישראל (צילום: איגוד הבייסבול) (צילום: איגוד הבייסבול)
במארס מתחילה אליפות העולם. נבחרת ישראל(צילום: איגוד הבייסבול)

 

"גאווה יהודית"

איך זה ללבוש את מדי הכחול-לבן?

לברנווי: "עבורי זה קשור לאמונתי הדתית, לא הייתי לפני בישראל עד היום, לכן לא מדובר על גאווה לאומית אלא גאווה יהודית ואל הקהילה אליה אני שייך. אני מרגיש שאני מייצג את כל היהודים בעולם. האנשים בישראל הם יהודים ואני רק רוצה לעשות ככל שאני יכול לייצג את עצמי ואותם בדרך הטובה והמכובדת ביותר. אני מעוניין להפיץ חיוביות בגלל שלאורך ההיסטוריה היהודית הייתה השמדה וקרו דברים נוראים, לכן אני רוצה להפיץ דרך מה שאני עושה יותר חיוביות ואהבה".

 

דקר: "רובנו לא שיחקנו בקבוצות עם שחקנים יהודים לפני, לכן האפשרות לשחק כולנו יחד כשכולנו יהודים זה מאוד מיוחד עבורנו. להגיע לכאן לישראל לראות עבור מה אנחנו משחקים זה באמת מדהים. זאת הפעם הראשונה שלי בישראל, הייתי צריך להגיע לפני במסגרת 'תגלית' אך לבסוף לא יכולתי כי הייתי צריך לקחת הפסקה מהבייסבול".

 

"העלייה עם הנבחרת - הרגע הכי גדול בקריירה". דקר (צילום: איגוד הבייסבול) (צילום: איגוד הבייסבול)
"העלייה עם הנבחרת - הרגע הכי גדול בקריירה". דקר(צילום: איגוד הבייסבול)

 

איך הייתה ההרגשה אחרי הניצחון הענק 1:9 על בריטניה, שנתן לכם את הכרטיס לאליפות העולם?

לברנווי: "הרגשה נהדרת, שמחתי מאוד. אני חושב שלזה כולם חיכו כשבנו את הקבוצה הזאת. אתה מסתכל סביב ויש הרבה אנרגיה חיובית, אני חבטתי הום ראן וגם קודי ומאוד חיכינו לכך. זה גם מה שגרם לשינוי במשחק, אני מקווה שנמשיך ככה".

 

דקר: "אם היינו מפסידים מבחינתנו זה היה נגמר. בפעם הקודמת זה קרה ולא עלינו לאליפות העולם ובפעם הזאת בשום פנים ואופן לא היינו מוכנים להפסיד. המשחק היה מאוד אינטנסיבי, לכן החגיגות לאחר הניצחון וההעפלה לאליפות העולם היו הרגעים הטובים ביותר שהיו לי בקריירה".

 

"חיכינו לזה". לברנוי (צילום: איגוד הבייסבול) (צילום: איגוד הבייסבול)
"חיכינו לזה". לברנוי(צילום: איגוד הבייסבול)

 

מה הסיכויים שלכם באליפות העולם?

לברנווי: "מעולם לא ראיתי את טייוואן או הולנד משחקות, לכן כרגע זה קשה בשבילי לדעת איך יתנהל המשחק. אבל אני מרגיש שיש לנו סיכוי טוב כי יש לנו שחקנים טובים ומוכשרים ואנחנו מאוד נהנים מהחברות בינינו. אני מקווה שנוכל לעשות את זה ולהגיע עד הסוף".

 

דקר: "עם הכישרונות שיש לנו ועם הכימיה הקבוצתית, אני חושב שאנחנו יכולים לנצח במשחקים ולעבור שלבים. אנחנו לא הולכים כדי להפסיד, אלא הכוונה לנצח בכל משחק. לדעתי הרבה אנשים יהיו מופתעים מאיתנו".

 

דייויס: "כולן נבחרות טובות, ואם מסתכלים גם על הנבחרת שלנו אז רואים שיש לנו הרבה שחקנים ששיחקו בקבוצות הגדולות. לכן אני חושב שנהיה מתחרים ראויים. דרום קוריאה זכתה באליפות העולם בעבר, והאליפות תתקיים אצלה, לכן זה לא יהיה פשוט. גם להולנד יש שחקנים צעירים נהדרים וגם לטייוואן תמיד היו שחקנים טובים. אני חושב שנוכל ללכת עד הסוף ולזכות באליפות".

 

"אנשים יהיו מופתעים מאיתנו". דקר (צילום: איגוד הבייסבול) (צילום: איגוד הבייסבול)
"אנשים יהיו מופתעים מאיתנו". דקר(צילום: איגוד הבייסבול)

 

מה תהיה הצלחה בשבילכם?

דייויס: "באופן אישי אני חושב שכבר יש לנו סוג של הצלחה כששברנו מחסומים ועלינו. אני חושב שאם נלך לשם וננצח משחקים ונמשיך לשלבים מתקדמים בטורניר זה יכול להשפיע

. וזאת כל המטרה. ברור שאנחנו רוצים לנצח כי אנחנו אוהבים לשחק. אנחנו רוצים לנצח גם בשביל משפחתנו וגם בשביל מה שקרה בעבר, ובמיוחד רוצים ליצור משהו גדול שישפיע על העתיד".

 

מה יש לכם לומר לילד שחולם להיות שחקן בייסבול?

לברנווי: "לך על זה! המשחק היה נהדר בשבילי. בגיל חמש התחלתי לשחק בגינה עם אבי ואז הוא גם לקח אותי לקבוצה. המשחק מלמד אותך על עבודת צוות, איך להתמודד עם כישלונות, ובכלל מלמד אותך על החיים. הייתי ממליץ לכל ילד ללכת ולשחק בייסבול".

 

דקר: "שחק ותהנה כי זה משחק כיפי! קודם כל, כולם יכולים לשחק בזה. זה לא משנה אם אתה טוב או לא. אין דבר יותר כיפי מבייסבול. אני מקווה שננצח הרבה, ושהבייסבול יתפוס בישראל". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איגוד הבייסבול
שחקני הנבחרת
צילום: איגוד הבייסבול
מומלצים