שתף קטע נבחר

ערעור על שחרור ח"כ גטאס: "מסכן את ביטחון הציבור"

בית המשפט שחרר את הח"כ החשוד בעבירות ביטחון ממעצר בית, אך המדינה ערערה: "אין בו מורא מן החוק, הוא לא חושש לבצע עבירות פשע חמור בתוך מתקן ביטחוני, ומכאן קל וחומר שיסכן את הציבור גם מחוצה לו"

 

ח"כ גטאס ()
ח"כ גטאס

המדינה ערערה הבוקר (יום ו') על שחרורו של ח"כ באסל גטאס ממעצר בית - בטענה כי "מדובר במי שאינו מציית לחוק ואין בו מורא מן החוק, שאינו חושש לבצע עבירות פשע חמור בתוך מתקן ביטחוני, ומכאן קל וחומר - מעורר חשש שיסכן את ביטחון הציבור גם מחוץ לכותלי המתקן הבטחוני". הערעור הוגש בבית המשפט המחוזי בלוד.

 

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) ערערה על החלטת בית משפט השלום ברחובות. שם ביטלו את מעצר הבית של גטאס מהרשימה המשותפת. בית המשפט ידון בערעור ביום ראשון בצהריים. בערעור שהוגש באישור היועץ המשפטי לממשלה ובהמלצת פרקליט המדינה, דורשת המדינה להשיב את גטאס למעצר בית של 30 יום.

 

אתמול הודיע היועץ המשפטי לממשלה לבאי כוחו של גטאס וליו"ר הכנסת כי הוא מאשר הגשת כתב אישום נגדו. זאת בין היתר בגין ביצוע עבירות של הכנסת ציוד קצה רדיו וטלוויזיה, איסור פעולה ברכוש למטרות טרור, מרמה והפרת אמונים על ידי עובד ציבור וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות. כתב האישום טרם הוגש בפועל, אבל טיוטתו הונחה בפני יו"ר הכנסת.

אתמול ביקשה הפרקליטות להאריך את מעצר הבית של גטאס, אך תחת זאת הורה בית משפט השלום לבטל את מעצר הבית ופסק כי הח"כ ילווה בכל עת על ידי אחד מערביו. בית המשפט קיבל את בקשת המדינה להאריך את התנאים המגבילים, כגון עיכוב יציאה מהארץ, איסור כניסה למתקני שב"ס או ביקור אסירים ביטחוניים.

 

בערר שהגישה הפרקליטות לבית המשפט המחוזי, טענו נציגיה כי בית משפט השלום לא נתן די משקל לכך שגטאס הפר את האמון המוגבר שנהנה ממנו כחבר כנסת, שאיפשר לו להיכנס לבתי הסוהר, להיפגש באופן פרטי עם האסירים הביטחוניים, וכן סרב לבדיקה קפדנית יותר בכניסה לבית הסוהר, בשל היותו חבר כנסת הזכאי לחסינות מפני חיפוש כאשר מכשיר המגנומטר צפצף, ואף סירב להיחקר לבקשת המשטרה מיד כשיצא מבית הסוהר. "החסינות העומדת לו הוסרה רק לצורך התיק הנ"ל, וקיים חשש שהוא ינצל את החסינות מפני חיפוש, אשר לא הוסרה, לצורך ביצוע עבירות דומות לאלו שביצע באמצעות החסינות", נכתב בערר.

 

עוד נטען כי בית המשפט לא נתן משקל מספיק להחלטת היועץ לאשר את כתב האישום נגד הח"כ, אשר למעשה לא הוגש בשל הוראות חוק חסינות חברי כנסת. לפיכך יש לראות את המסוכנות הנשקפת ממנו כמסוכנות הנשקפת ממי שכבר הוגש נגדו כתב אישום, כמו גם החשש שיימלט מאימת הדין, ועל בית המשפט להבטיח את שלום הציבור באמצעות הטלת מגבלות משמעותיות מכוח חוק המעצרים".

 

המדינה טוענת בערר, כי נגד שותפו לכאורה של ח"כ גאטס, אסעד דקה, אשר אינו חבר כנסת, הוגש כתב אישום יחד עם בקשת מעצר עד תום ההליכים והוא נעצר עד החלטה אחרת. נטען כי חלקו של גטאס בעבירות המיוחסות לו גדול מחלקו של אסעד, שכן למעשה הוא זה שהחדיר את ציוד התקשורת לבית הסוהר ובעניין זה מעשיו חמורים בהרבה משל אסעד, גם בשל העובדה שהוא ניצל לרעה את מעמדו וחסינותו כחבר כנסת על מנת לבצע את העבירות המיוחסות לו.

 

עוד טענו בערעור כי בית משפט השלום נתן משקל עודף לאינטרס של הגשמת תפקידו ולא נתן משקל מספיק לכך שהוא ניצל את מעמדו כחבר כנסת לצורך ביצוע העבירות.

 

צוות ההגנה של ח"כ גטאס מסר בתגובה כי "המדינה ממשיכה להיתלות בטענות מן היקב ומן הגורן על מנת לעקוף את הוראות הדין ולהביא בעצם למצב בו ח"כ גטאס ישהה במעצר בית עד תום ההליכים, על אף שכתב האישום לא הוגש באופן רשמי לבית המשפט, כי אין בידי הפרקליטות לעשות זאת כל עוד לא התנהל הליך שימוע כמקובל וכל עוד לא הוסרה החסינות המהותית של ח"כ גטאס". 

 

לדבריהם, "הטענות שמעלה שהפרקליטות בערר נידונו ונדחו על-ידי בית המשפט בהחלטה מנומקת ובית המשפט קיבל את עמדתנו. הערעור כעת הוא המשך לאותם צעדים נקמניים נגד ח"כ גטאס שאין להם כל הצדקה או צורך משפטי, במטרה לקבל כותרות בתקשורת ותו לא. יצוין שח"כ גטאס יעמוד על זכותו לקבל הליך שימוע, ואם היועץ המשפטי לא יאפשר זאת, נשקול לפנות לערכאות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים