שתף קטע נבחר

נתוני צה"ל ל-2016: כל המתאבדים גברים

מסיכומי השנה שחלפה עולה כי במהלכה נפטרו 41 חיילי צה"ל לעומת 36 ב-2015. ארבעה מהם נפלו בפעילות חבלנית, ו-15 שמו לפי החשד קץ לחייהם

אגף כוח אדם בצה"ל מפרסם היום (א') נתונים שמהם עולה כי בשנה החולפת חלה עלייה קלה במספר החללים בצבא - 41 לעומת 36 בשנת 2015. עם זאת, נתון זה נמוך יותר ביחס לשנים שלפני כן. בשנת 2013 ובשנת 2014, שבה התרחש מבצע צוק איתן, נרשמו 42 ו-105 חללים בהתאמה, אולם משנת 2005 עד שנת 2011, הנתון נע בין 99 ל-54 חללים בשנה. מקרב 41 החללים בשנת 2016, 15 חיילים שמו לפי החשד קץ לחייהם. כולם, באופן חריג, גברים.

 

בצה"ל לא מצאו הסבר לתופעה זו, אך ציינו כי גם בשנת 2015 התאבדו 15 חיילים, וכך גם בשנת 2014. בראייה לעשור אחורה מדובר בהתייצבות בכמות המתאבדים בצה"ל, פרט לשנה חריגה, 2013, שבה התאבדו שבעה חיילים.

 

שנת 2017 נפתחה בשלוש טרגדיות שלא נכללו בנתונים שפורסמו היום: הלילה נהרג חייל צה"ל יוסי מזרחי בתאונת אופנוע, אתמול התאבד טירון מיחידה קרבית, ובשבוע שעבר מת מפצעיו רב-סרן חגי בן ארי, שנפצע אנושות במבצע צוק איתן.

 

מבין 41 החללים של 2016, ארבעה נפלו בפעילות חבלנית לעומת שישה בשנת 2015, חמישה בתאונות שמוגדרות "ייחודיות" (דוגמת טביעתו למוות של חייל המודיעין רב-טוראי אילן יענקילביץ' במאגר מים בנגב המערבי, ושישה חיילים נפטרו ממחלות. בנוסף, שבעה חיילים מצאו את מותם אשתקד בתאונות דרכים, נתון זהה לעומת 2015. הנתון משקף המשך ירידה לאורך העשור האחרון במניין החיילים שנהרגים בתאונות במהלך חופשה.

 

עוד עולה מהפילוח כי עשרה מבין 41 החללים של 2016 שירתו בקבע, שניים במילואים והיתר היו חיילי חובה. 43 חיילים נוספים נפצעו באורח קשה אשתקד מכלל הפרמטרים. "רוב החללים שהתאבדו אשתקד לפי החשד הם חיילי חובה, והמעשה היה במהלך שירותם ולא בהכשרה", אמרה קצינה בכירה באכ"א, "אין אפיון של המתאבדים באוכלוסייה מיוחדת ואחד מהם נמנה עם עולי אתיופיה. רובם שירתו ביחידות קדמיות אבל לא בהכרח בתפקידי לחימה".

 

הקצינה ציינה עוד כי צה"ל ממשיך בתוכנית רחבה נגד תופעת האובדנות, בדגש על הסברות ומתן כלים למפקדים לזהות סימני מצוקה אצל פקודיהם: "אמרנו להם להיות בקשר עם החיילים בעיקר בתקופות רגישות כמו החגים. יש לנו שני מוקדים שפעילים 24/7 לתת מענה לחיילים במצוקה – מוקד מכל הלב ומוקד קצינת פניות החיילים".

 

היא אמרה עוד כי "כל מקרה של אובדנות נחקר במצ"ח ומתוחקר בוועדה מיוחדת בראשות אלוף-משנה לצורך זיהוי בעיות מערכתיות שבהן טיפלנו, כמו העברת אחריות על חייל שעובר בין יחידות או טיפול נכון במידע הת"שי עליו". יחד עם זאת, הקצינה לא ציינה אם במקרי ההתאבדות שנחקרו בשנתיים האחרונות, נמצא קשר בין זלזול ויחס לקוי של מפקדים להתאבדות אחד מפקודיהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
ארכיון
צילום: עמית שאבי, "ידיעות אחרונות"
מומלצים