שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צוערת שהייתה בפיגוע תוקפת: "נמנע תרחיש נפגעים גבוה יותר"
  מדריך שירה במחבל טען כי חיילים היססו בתגובה לאחר פיגוע הדריסה בירושלים משום שחששו מאפקט הרשעת אלאור אזריה. צוערת בגדוד שחבריה נרצחו בפיגוע הדפה את הטענות בפוסט שפרסמה בפייסבוק: "אף אחד לא פחד לרגע לירות". אם לקצינה שנפצעה: "המדריך אמר שיתנצל"

   

  הפוסט של הצוערת ()
  הפוסט של הצוערת

  "אני לעומת רבים מכם הייתי בארמון הנציב. אף אחד לא פחד לרגע לירות. אנשים שם לא הפסיקו לחתור למגע". כך כתבה הערב (א') צוערת בגדוד ארז ממגמת נחשון, שארבעה מחבריה נרצחו בפיגוע הדריסה הקטלני בשכונת ארמון הנציב בירושלים.

   

  הפוסט שכתבה הצוערת מגיע על רקע טענות שהשמיע מדריך בשם איתן, שהיה אחד מהאנשים שירו במחבל, שטען כי חיילים היססו לירות משום שפחדו שגורלם יהיה זהה לגורלו של אלאור אזריה שהורשע בהריגה.

   

  "תפסיקו להפיץ דעות שמתבססות על שקרים. אין שום קשר לאלאור אזריה. שאף אחד מכם לא יעז להשוות בין משאית שנוסעת ב-100 קמ"ש למחבל ששוכב מנוטרל. אנשים פחדו להידרס כי היה שם מחבל אחוז דיבוק ורצח בעיניים", כתבה הצוערת.

   

  איתן משחזר    (צילום: עפר מאיר)

  איתן משחזר    (צילום: עפר מאיר)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  היא המשיכה: "רצנו לכיוון המשאית כמו מטורפים. אנשים שם לא הפסיקו לחתור למגע עד כדי כך שפחדו שיהיה ירי דו-צדדי וירדו חזרה למטה. האירוע תופעל בצורה בלתי רגילה, רק בזכות צוערים שחתרו למגע וניטרלו את המחבל תוך פחות מדקה - ומנעו תרחיש של מספר נפגעים גבוה הרבה יותר".

  המדריך איתן שהיה אחד מהיורים במחבל (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
  המדריך איתן שהיה אחד מהיורים במחבל(צילום: אוהד צויגנברג)

  לסיכום היא כתבה: "התחושות שלנו קשות מאוד, חברים שלנו נהרגו ונפצעו לנו מול העיניים. המעט שאתם יכולים לעשות זה לא להכפיש אותנו על שקר, בטח כשעשינו ההפך הגמור. אנחנו על חברים שלנו נלחמנו".

   

  "אין לי ספק שזה גורם חלקי", אמר המדריך איתן. "חיילים ישבו עכשיו שבועיים וחצי בצבא וכל מה שאומרים להם זה להיזהר, להיזהר, להיזהר. כואב לי להגיד את זה, אבל חלק מהפציעות היותר קשות פה נגרמו מהרוורס שהמשאית נסעה. כמה שניות פחות של התמהמהות, אולי המצב היה יותר טוב עכשיו".

   

  גם בצה"ל דוחים את הטענות כי חיילים חוששים לירות בגלל פרשת אזריה ואומרים כי בשנת 2016 ברצועת עזה נרשמו 117 פצועים וחמישה הרוגים פלסטינים מירי כוחותינו, ובאיו"ש 757 פצועים ו-79 הרוגים פלסטינים מאש צה"ל. בהמשך לתחקיר הראשוני שקיים מפקד בית הספר לקצינים, אל"מ יניב אלאלוף עולה כי לאחר אירוע הדריסה פתחו כמה צוערים באש לעבר המחבל. בעקבות כך, פקדה אחת ממפקדות הצוותים על שאר הצוערים לתפוס מחסות ולהתרחק מהזירה.

   

  יפעת, אמה של קצינה שפיקדה על קבוצת החיילים שנראים סמוך לאוטובוס ובהם פוגעת המשאית, גם הגנה על פעולות החיילים: "היא קלטה מה קרה, תפסה את הנשק שלה וירתה 15 כדורים לעבר המשאית תוך שהיא עומדת על מדרגות האוטובוס. השאלה הראשונה ששאלתי אותה זה האם נעשה תחקיר והאם היא נהגה על פי פקודות הפתיחה באש והיא אמרה שכן", מספרת האם.

   

  הקצינה פצועה ומאושפזת בבית החולים. "היא סימסה לי שהכל בסדר ושלא נדאג וטיפלה בחיילים ובמה שצריך ועברה את התחקיר. עכשיו כשיש זמן לעכל היא במצוקה מאוד גדולה. היא בטראומה, היא בוכה הרבה, נהרגו חיילות וחייל שלה. היא ממש בהלם, המראות שהיא ראתה שם מאוד קשים, היא ישר רצה לטפל בנפגעים. המשאית פספסה אותה בשניה, כי היא החליטה לקחת את המעיל.

   

  היא מתוסכלת מהטענות לגבי התנהלות החיילים: "יוצא שמדריך טיולים ששוכב לידה בבית החולים, אומר את הדברים, בעוד לחיילים אסור להתראיין. היא פנתה אליו ושאלה איך הוא מעז להגיד שהם לא ירו? הוא התנצל בפניה והוא אמר שיחזור בו".

   

  את הטענות שנשמעו לפיהן מקרה אזריה גרם לחשש החיילים מירי לעבר במחבל, היא מבטלת. "הבת שלי חיילת מיומנת. היא שנה שניה בקבע, שנתיים מפקדת בקורס קצינים. היא מכירה את הוראות הפתיחה באש בצה"ל והיא יודעת לזהות מתי צריך לירות ומתי לא. אנו גאים בה שירתה ולא חשבה פעמיים. אין שום קשר למקרה אלאור, הוא ירה במחבל מנוטרל ומאיה שלי ירתה כמו שצריך, בזמן אמת, כמו שמצופה ממנה". האם הוסיפה: "היא הייתה צריכה לקבל שיחה מביבי ולא אלאור אזריה. נכון היה עכשיו להתקשר שלאלה שירו במחבל ולא להתקשר להורים של בחור שעבר על כל התקנות האפשריות בצה"ל. היא מאוד מתוסכלת, בכתה בצורה בלתי רגילה על כך שאומרים שלא הגיבו".

   

  אייל קורן, תושב אור יהודה בן 58, היה מורה הדרך של קבוצת החיילים שנדרסו בפיגוע. קורן מספר כי הוא ירה ונטרל את המחבל ומשבח את התפקוד של החיילים במהלך האירוע: "כמה שניות לפני הפיגוע ניגשתי הצידה לכמה שניות עם הקצינה של הקבוצה כדי להראות לה לאן להביא את החיילים לתצפית בטיילת. הקצינה הלכה להביא את החיילים ואני הלכתי לתיק שלי להביא חומרי הדרכה. פתאום אני קולט בזווית העין משאית דורסת חיילים. בשנייה הראשונה חשבתי שקרה משהו לנהג, אולי התקף לב, ורצתי לקבינה לראות אם צריך להזמין לו עזרה. ראיתי שהוא מתכנן להמשיך לנסוע ולדרוס חיילים וקלטתי שהוא מחבל. מישהו צעק לי תירה בו ושלפתי את האקדח. הוא הסתכל עליי והסתכלתי עליו, היה לו מבט מזוגג בעיניים. הוא קפא במקום תוך כדי שאני יורה בו. תוך כמה שניות הגיעו שוטרים וחובשים, זה מדהים באיזו מהירות הם הגיעו לזירה".

   

  קורן ניגש לקצין משטרה כדי לספר לו מה קרה ונלקח למגרש הרוסים, שם הוא מסר עדות. לדבריו, בשל צו איסור הפרסום על החקירה הוא לא התראיין בצהריים. "אני סגן אלוף במילואים וחורה לי לקרוא את התגובות ברשתות החברתיות להתנהגות הצוערים. לימדו אותם לתפוס מחסה, לראות ולהגיב וזה מה שהם עשו. אחרי 15 שניות כשהם התחילו להגיב אני כבר סיימתי את האירוע. חייל משמאלי המשיך לירות וצעקתי 'תחדלו אש' כדי שאף אחד לא ייפגע. הייתי שם, עושים לחיילים עוול, הם פעלו למופת". 

   

  בפיגוע נרצחו ארז אורבך, בן 20 מאלון שבות, והוא יועלה לדרגת סגן-משנה. הלווייתו תתקיים מחר בבית העלמין בכפר עציון בשעה 11:00. שלוש הנרצחות הנוספות בפיגוע: סגן משנה יעל יקותיאל, בת 20 מגבעתיים, שהועלתה לדרגת סגן לאחר מותה. הלווייתה תתקיים מחר בשעה 15:00 בקריית שאול. צוערת שיר חג'אג', בת 22 ממעלה אדומים שהייתה קצינה אקדמית, הועלתה לאחר מותה לדרגת סגן והלוויתה תתקיים מחר ב-14:00 בהר הרצל וצוערת שירה צור, בת 20 מחיפה, שהועלתה לדרגת סגן משנה לאחר מותה. לוויתה של שירה צור יערך מחר בשעה 14:00 בבית העלמין הצבאי בחיפה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים