שתף קטע נבחר

סערה ותלונה במשטרה: סטודנטית ערבייה כתבה "אלוהים מת"

צעירה מאום אל פחם הציגה באוניברסיטת חיפה שטיח ועליו הכיתוב המתסיס בערבית. היא התלוננה על איומים לפגוע בה ואמרה: "לא מתחרטת, פירשו אותי לא נכון". האוניברסיטה: "נשמור על הזכות לחופש הביטוי"

 

השטיח שעורר סערה באוניברסיטת חיפה ()
השטיח שעורר סערה באוניברסיטת חיפה
 

סטודנטית בשנות ה-20 לחייה מאום אל פחם הגישה אתמול (ב') תלונה במשטרת חיפה על איומים שקיבלה לטענתה בעקבות שטיח שתלתה באוניברסיטת חיפה. על השטיח נכתב "אלוהים מת, תמשיך להתפלל".

 

התצוגה של הסטודנטית, שנעשתה במסגרת לימודיה, גרמה למחלוקת באוניברסיטה וחלק מהסטודנטים דרשו להסיר את שטיח התפילה. "זה פוגע בדת המוסלמית, בסטודנטים המוסלמים באוניברסיטה ובכל מקום", אמרו המתנגדים. מן הצד השני, אחרים טענו כי "זכותה המלאה להביע את דעתה בדרך שהיא מאמינה בה, ואין זכות לאף אחד להתערב או להתנגד בצורה לא קובלת".

 

אחמד, תושב סכנין שלומד באוניברסיטת חיפה: "לצערי, הסטודנטית רצתה לקבל תשומת לב דרך הפגיעה בדת. לא מקובל לכתוב דברים מסוג זה. לבוא ולכתוב שאלוהים מת זה דבר שפוגע בנו מאוד. צריך לכבד את כל הדתות ולא לחצות קווים האדומים".

 

אחרי הסערה, הסטודנטית קיבלה לדבריה איומים על כוונה לפגוע בה. אתמול היא הגישה תלונה במשטרת חיפה ומסרה לחוקרים את כל הפרטים. הסטודנטית אמרה כי "היצירה הוצגה בכיתה ולא באולם תצוגה. עבודות שמתבצעות בכיתה לא אמורות להיות מוצגות בחוץ. קיבלתי מהסטודנטים תמיכה רבה, חוץ משתי סטודנטיות שצילמו את מה שהצגתי בלי האישור שלי ופרסמו את התמונות ברשתות החברתיות. הם פירשו את היצירה למשמעות שונה לגמרי במטרה

להתגרות בי ולהסית נגדי. בעקבות ההתנהגות הלא אחראית הזו התגובות היו קיצוניות ומסיתות מצד אנשים שלא מכירים אותי ולא יודעים מה הייתה כוונתי".

 

לדברי הסטודנטית, "בחיי היום יום, כאשר רוצים לתאר אדם בלי רחמנות אומרים "אין לך אלוהים". את המושג הזה לקחתי וניסיתי לשחק בו לשנות את מילותיו. אני התכוונתי לדאעש, אשר למראית עין מקיימים את כל המצוות אבל בבסיס הם לא מאמינים שהדת היא מוסר, רחמנות ואהבה. קיבלתי איומים ברצח והודעות מאנשים שאמרו שהם רוצים לשחוט אותי ולגרש אותי מאום אל פחם והיו גם קללות. אני לא מתחרטת ולא חושבת  שעשיתי טעות. מי שטעה הם האנשים שפגעו בי".

 

מאוניברסיטת חיפה נמסר בתגובה: "מדובר בתרגיל של סטודנטית בבית הספר לאמנויות, וכמו תרגילים אחרים הוא הוצג לעיון הסטודנטים והמרצים, התקיים עליו דיון ביניהם ולאחר מכן הוא הוסר. אנו נשמור על הזכות לחופש הביטוי של כל הסטודנטים שלנו".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה כי התקבלה תלונה ונפתחה חקירה.


פורסם לראשונה 09/01/2017 23:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השטיח עם הכיתוב שעורר מחלוקת
מומלצים