שתף קטע נבחר

בעלי דיזנגוף סנטר: "הכסף הוא האלוהים הגדול ביותר"

דן פילץ, מנהל ובעלים משותף בדיזנגוף סנטר, הוא דור שלישי לעסק המשפחתי. בשיחת מנהלים הוא מתאר את הרעב להצלחה שהוא מחפש בעובדיו, מצביע על כישלון שלו ומתחרט שלא למד באוניברסיטה: "אבי כבר היה חולה מאוד והחיים הובילו אותי לעסק ולא ללימודים". צפו בראיון

 

 

דן פילץ מחזיק בחתיכה מההיסטוריה. הוא מנהל ומחזיק בבעלות משותפת בדיזנגוף סנטר יחד עם איש העסקים שמואל פלאטו שרון. סבו, הקבלן התל אביבי אריה פּילְץ, פתח בשנת 1938 את בית הקפה "פילץ" ברחוב הירקון, שהפך למוקד עלייה לרגל בעיר. אביו, אברהם פילץ, חתום ביחד עם הסב, בין היתר, על הקמת בניינים רבים בתל אביב, כדוגמת בית הדר דפנה ובית אל על, על מתחם הסינמה סיטי בגלילות ועל הסנטר, שידוע כקניון הראשון בישראל.

 

כתבות נוספות במדור שיחת מנהלים 

 

מה מייחד את דיזנגוף סנטר?

"הסנטר הוא דבר אחר. מבחינת הלוקיישן שלו בלב תל אביב, העובדה שהוא בנוי משני בניינים ומהווה המשך ישיר וזורם של הרחובות מסביבו, הארכיטקטורה שלו, שאינה אופיינית לקניונים. נעים לטייל בו, ואפילו כייף ללכת בו לאיבוד.

 

פילץ כחייל עם סבו, דודתו דפנה שמיר ואחיו אלון ()
פילץ כחייל עם סבו, דודתו דפנה שמיר ואחיו אלון

"גם האסטרטגיה שלנו שונה מהאסטרטגיה בשאר הקניונים. אנחנו משמרים ומחדדים את הבידול החיובי שלו, את המגבלות, כמו העובדה שיש בו המון עסקים קטנים בניגוד לקניון מודרני, שמכיל בעיקר שטחי מסחר גדולים לרשתות. אצלנו ישנם 100 עסקים קטנים על פני שטח של 30 או 40 מ"ר, בנוסף לרשתות. 

 

"גם השנה, בצד סניפי ענק של מנגו, נייקי ואדידס שייפתחו בסנטר, אנחנו משאירים מקום לעסקים קטנים שהם יוזמה צעירה וייחודית. אם אלו עסקים שהתחילו בעולם הווירטואלי ואנחנו מעודדים אותם לעבור מהאון ליין לאוף ליין, ואם זה שימור של עסקים משפחתיים או עסקים שמצאו דרך למצות את היתרונות שלהם מול הרשתות".

 

כמו למשל?

"דוגמה אחת היא חנות 'יער הפיות': עסק משפחתי ותיק שמצא את הדרך שלו לייחד את עצמו מול הקהל שלו. במקום להילחם ראש בראש ב'טויס אר אס' או ב'פיראט האדום', מה שנדון מראש לכשלון, בחר להוביל במומחיות הנישה שלו. דוגמה אחרת היא 'קומיקזה', חנות הקומיקס, שנמצאת בסנטר משנת 2007 ויצרה במשך השנים קהילה. ויש עוד הרבה כאלו".

 

סבו אריה מימין, אביו אברהם משמאל ויצחק רבין במרכז ()
סבו אריה מימין, אביו אברהם משמאל ויצחק רבין במרכז

עמדתו של בן הדור השלישי לבית פילץ לגבי הריסת כיכר דיזנגוף ברורה. "אני מרגיש נינוח להיפטר מהכיכר", הוא נחרץ. "תמיד הרגשתי, שהיא אינה במקומה. יש ברחוב דיזנגוף מקומות יותר ופחות כיפיים, אבל מאיזה כיוון שלא היו מגיעים לכיכר, משהו היה נתקע. לתחושתי, בלי הכיכר התנועה בדיזנגוף תזרום יותר נכון, תהיה גישה לאופניים, צל ויותר נוח להולכי רגל".

 

גיל: 44

מצב משפחתי: נשוי לעדי ואב לתמוז (16.5) ואסיה (12)

מגורים: רמת השרון

השכלה: תיכונית וקורסים שונים.

תפקיד: מנכ"ל ובעלים משותף של דיזנגוף סנטר מאז 2009.

נתוני חברה: כ-400 חנויות, ביניהן רשתות בינלאומיות ומקומיות וחנויות קטנות, על היקף שטח מסחרי כולל של כ-60 אלף מ"ר. ממוצע מבקרים של כ-40 אלף איש ביום. שווי השטחים המסחריים כ-850 מיליון שקלים. מחזור שנתי נאמד ב-70 מיליון שקלים ומועסקים בו 160 עובדים.

 

סדר יום

06.30: הכלבים מקדימים את השעון, אוכלים ויוצאים להרעיש בחוץ. אני שותה קפה ראשון, נותן אוכל ומים לתוכים, טיול קצר ולעבודה.

09.00: מגיע לעבודה. פגישות ומיילים. השאיפה היא לעבוד עד 17:00 או 18:00, אבל בפועל אני נשאר הרבה פעמים עד 20:00.

פעמיים בשבוע: ריצה לאחר העבודה.

לפעמים עוצר בדרכי הביתה לאסוף את בתי וחברותיה מכדורסל או מכדורגל.

מדי פעם רעייתי ואני יוצאים לסרט ומסעדה.

דיזנגוף סנטר  (צילום: מיכאל שטינדל   ) (צילום: מיכאל שטינדל   )
דיזנגוף סנטר (צילום: מיכאל שטינדל )
 

איך הגעת לתפקיד מנכ"ל החברה?

"אני נמצא מעל 20 שנה במערכת בה מילאתי תפקידים רבים ומגוונים. התחלתי מניהול תחומי פעילות מסוימים, עברתי לניהול חברות קטנות לאחר מכן ניהלתי חלקים רחבים בארגון, ולבסוף התמניתי לסמנכ"ל  ולאחריו למנכ"ל משותף".

 

מתי הבנת שאתה במסלול להצלחה ומה ההישג הכי גדול שלך?

"ישנן תקופות של שגשוג ופריחה, ישנן תקופות קשות ומאתגרות שבכלל לא תלויות בעשייה שלנו. למשל, כשהמשק נכנס ויוצא ממיתון או מצב ביטחוני. בנוסף, אין לנו שליטה על תכנון ארצי ועירוני.

 

"בראיה לאחור זאת נחשבת הצלחה לקצור פירות בתקופות שגשוג, או לשרוד ולנצל הזדמנויות בתקופות קשות. הצלחה זה גם כשיזמים, אנשי עסקים ובעלי הון פונים אלינו שוב ושוב ומבררים אם נרצה לשתף פעולה. תחושת ההצלחה אצלי מגיעה גם מהיכולת לבחור לעסוק בנושאים בעלי ערך ותרומה לחברה ולקהילה, שלא מחויבים בפעילות היומיומית של העסק.

 

רץ 30 ק"מ בסדום. פילץ ()
רץ 30 ק"מ בסדום. פילץ

"לגבי ההישגים, אין אחד כזה, קיים מכלול. אם בעובדה, שאני חי עם אשתי כבר 24 שנה או שהפסקתי לעשן. אני מחשיב כהישג גם את ריצת הלילה בסדום, בה רצתי 30 ק"מ בזמן של שעתיים ו-36 דקות.

 

"הישגים באים לידי ביטוי ביכולת להתבגר וללמוד מטעויות, בשותפות ניהולית ארוכת שנים עם אחי אלון ובמיצוב הסנטר כמרכז מסחרי מצליח מהמובילים בארץ. כחלק מדור שלישי של עסק משפחתי, העובדה שאנחנו מובילים קדימה בעולם תחרותי שמשתנה במהירות, מבלי לאבד את המצפנים הערכיים שלנו - זה גם הישג".

 

על מה תצביע ככישלון, משהו שאתה מתחרט עליו?

"הקמת T-PROJECT, רשת חנויות ודוכנים להדפסה על חולצות. אחלה קונספט, אבל ניהלנו את הרשת לא טוב והפסדנו הרבה.. חבל לי גם שלא למדתי באוניברסיטה והסתפקתי בקורס פה וסדנא שם. כשהשתחררתי מהצבא, אבי כבר היה חולה מאוד, והחיים הובילו אותי לעסק ולא ללימודים".

 

מי מודל החיקוי שלך? מנטור?

"יש לי כמה. סבי, אריה פילץ, שהיה מדור הענקים. על החדשנות, היוזמה, האומץ ואהבת האדם. הוא זה שייסד את העסק. אבי, אברהם פילץ, האבא האולטימטיבי. היה יזם ומנהיג רחב לב, חרוץ ויצירתי, שידע להתמיד מול קשיים שנדמו כבלתי פתירים.

סבו של פילץ עם פלאטו שרון ושמעון פרס ()
סבו של פילץ עם פלאטו שרון ושמעון פרס
 

"אבי ידע להפריד בין עיקר לטפל, בעיקר במצבי הישרדות, ובתוך הכל, תמיד מצא זמן לאהבותיו: סוסים, רובים, צייד וטיולים בחו"ל. ובנוסף, דוביק לאוטמן (נשיא התאחדות התעשיינים לשעבר וחתן פרס ישראל. י"ו), על תרומתו לתעשייה, לכלכלה, לשלום, ועל שהעניק השראה לבעלי מוגבלויות, שיבינו שהכל אפשרי".

 

מה אתה מחפש בעובד שמגיע אליך לראיון?

"רצינות, זיק בעיניים, ידע מקצועי בתחום. רצוי שיהיה לו ניסיון אבל לא חובה. אני רוצה לראות רעב להצליח, שהמועמד יהיה ישר איתי, ויספר לי את האמת. מה באמת הוא יודע ולא יודע, מה עשה ולא עשה, איפה הצליח ואיפה נכשל".

 

מה יכולה להיות עילה לפיטורים של עובד?

"אי התאמה לתפקיד, אי התאמה לעבודת צוות שנדרשת למילוי התפקיד, היעדר מוטיבציה או פסימיות שיוצרת רפיון. עבירות על החוק כמו הטרדות או התעמרות ועבירות של מרמה או מעילה. כשאלה מתקיימים, אנחנו קוראים לעובד לשיחה ומנסים להבין היכן הכשלים. כשצריך לפטר, משתדלים להגיע להסכמה של סיום יחסי עובד ומעביד, ואם אין הסכמה, אפעל על פי תוצאות השימוע".

 

מה תדאג שהעובדים שלך ידעו עליך?

"שתמיד אנסה לפעול בהגינות. שיש להם גיבוי לעשות ולטעות, שדלתי פתוחה. עם זאת, אני מצפה מהמנהלים והעובדים להסתדר ביניהם. אני מכבד כל אדם באשר הוא, ומאמין שכל עבודה מכבדת את בעליה. חשוב לי שידעו שאני מנהל ובעלים, בן למשפחת פילץ, דור שלישי בעסק המשפחתי".

 

דור שלישי בעסק המשפחתי. סבו של פילץ בדיזנגוף סנטר ()
דור שלישי בעסק המשפחתי. סבו של פילץ בדיזנגוף סנטר

בעולם מקביל - מה היית רוצה להיות?

"לפעמים הייתי רוצה להיות ביער על גבול ארצות מלאות ביצורים מהאגדות, לפעמים אחד מנסיכי ממלכת אמבר. תלוי ביום ובשעה".

 

איך אתה מעלה מוטיבציה של עובדים בכלל ובימים קשים בפרט?

"מנסה להצחיק או להעביר להם את המסר שהמצב יכול להיות יותר גרוע. אסביר להם שהמשבר זמני וחולף, אשדר אופטימיות ותקווה לשינויים חיוביים".

 

מה המשמעות של כסף עבורך?

"הכסף הוא האלוהים הגדול ביותר בתקופתנו, למרות שגם בו אני לא מאמין. זה כלי להשגת דברים שליליים וחיוביים. הוא נותן מענה לצרכים בסיסיים לקיום, לרגעים בהם נדרש רופא טוב וסיוע למי שהמזל לא האיר לו פנים".

 

עד כמה העבודה "מארגנת" לך את החיים?

"קשה לי להתנתק מהעבודה ביום-יום, אבל בסופי שבוע וחופשות אני מצליח. מכיוון שהניידים מקשים על הניתוק מהעבודה, כשאני מגיע הביתה, אני שם אותם לטעינה ולא מסתובב איתם עליי. אמנם העבודה קובעת לי את סדרי היום והחיים, אבל המשפחה קודמת לכל".

היה רוצה לחיות ביער על גבול ארצות מלאות ביצורים מהאגדות. פילץ ()
היה רוצה לחיות ביער על גבול ארצות מלאות ביצורים מהאגדות. פילץ
 

מה אתה חושב על הכלכלה הישראלית?

"אני לא מבין גדול במאקרו, אבל נראה שחסרה פה יד מכוונת, תכנון והשקעה לטווח הבינוני והארוך. חבל שכך, כי יש פה פוטנציאל גדול. אם היינו משכילים לחיות בשלום, היינו יכולים להצליח הרבה יותר".

 

איך אתה מסתדר עם פלאטו שרון ויתר בעלי המניות בחברה?

"בקלות. הם מפרגנים לי".

 

תפתיע אותנו במשהו אישי שלא יודעים עליך.

"אני אוהב סרטי קולג' אמריקנים".

פילץ עם אחיו אלון ()
פילץ עם אחיו אלון
 

5 טיפים למנכ"ל/ית מתחיל/ה

להקשיב וללמוד: לא חייבים לענות מיד.

להיצמד לעובדות. אחרת יש מעט סיכוי שיהיו פתרונות.

לתת לאנשים לעשות ולטעות.

אם לא מבינים - שואלים!

כל התכניות העסקיות מצליחות באקסל. בחיים לא ממש.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים