שתף קטע נבחר

רמי-קוב: ההשתלבות של רמי הדר בהפועל

הפילוסופיה אותה פילוסופיה, האימונים אותם אימונים, אבל משהו בכל זאת שונה בגרסה האדומה של רמי הדר, לעומת האדם שלא הצליח להרים את היריבה העירונית והתפטר לפני חמישה שבועות. האוהדים בטירוף, בקבוצה מופתעים מהסטיגמות שפורסמו עליו, ואף אחד לא יתפלא אם הערב (21:00) בדרבי, הפועל ת"א תנצח ביד אליהו

 

 

"אני מרגיש שהגעתי הביתה. לא יודע למה, אבל ככה אני מרגיש", זה היה אחד מהציטוטים הקלישאתיים הראשונים שיצאו לרמי הדר מהפה במסיבת העיתונאים בה הוצג כמאמנה החדש של הפועל תל אביב, שבועיים אחרי שהתפטר מהמשרה המקבילה אצל היריבה העירונית, מכבי תל אביב. משום מה דווקא הציטוט הזה, משומש ושחוק ככל שיישמע, עשוי להתברר כנכון.

 

 

כזכור, עוד בקיץ האדומים היו במשא ומתן עם הדר, שלא הבשיל לעסקה של ממש אחרי שהמאמן קיבל את הצעתו של שמעון מזרחי לשמש כעוזר במכבי. ההתנהלות הקשוחה עם הכדורסל האגרסיבי והפשטני, התאימו מאוד לצורה בה קברניטי הקבוצה, ובראשם ידידיה רפפורט שמכיר אותו שנים, רצו לראות במועדון.

 

כשאתה מחתים את הדר כמאמן, אתה יודע בדיוק מה תקבל: יסודות ברורים של הגנה חזקה, אפילו קצת מיושנת, לצד משחק התקפה יחסית חד גוני עם סט תרגילים שבו מוביל הכדור קובע את העניינים.

 

עם זה הדר הלך לאורך כל הקריירה שלו, מקבוצות הליגה הלאומית ועד מכבי חיפה, מכבי ת"א וכעת גם הפועל ת"א. ההבדל המהותי בין מכבי להפועל הוא כמובן בלחץ ובחומר השחקנים. זה לא שאצל האדומים אין לחץ - עודד קטש ושרון אברהמי חוו זאת על בשרם, אבל הפרופורציות בין שני המועדונים מאותה העיר שונות ב-180 מעלות.

 

הדר. שומר על אותם עקרונות (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
הדר. שומר על אותם עקרונות(צילום: יאיר שגיא)

 

קללת הרבע האחרון

בהפועל ת"א משחק לחימה ואגרסיביות לא פעם חשובים יותר מניצחון, ואילו אצל מכבי, השגת שתי נקודות היא חזות הכל. זאת הסיבה שהאוהדים מרוצים מהחתמתו. "הם מבינים שיש פה משהו מיוחד", אומר גורם בקבוצה. "הם מתים לבוא לאימונים כדי להטריף עוד יותר את השחקנים, אבל באמת שלא צריך, השחקנים מבינים את זה לבד".

 

בנוסף, כל שחקן יודע את מקומו. מארק ליונס הוא "המוח" על המגרש, אלאנדו טאקר מסיים את ההתקפות ואמור לשתק את השחקן המרכזי בהגנה, וכל השאר מסייעים למאמץ, בעיקר בחלק ההגנתי. מי שעומד במשימות שהוגדרו לו בהגנה מקבל צ'אנס גם בהתקפה.

 

ליונס. "המוח" (צילום: יאיר שגיא) (צילום: יאיר שגיא)
ליונס. "המוח"(צילום: יאיר שגיא)

 

זו הסיבה שהמספרים של תומר גינת וצוף בן משה קפצו בצורה משמעותית מהרגע שהדר מונה. זה לא ששרון אברהמי לא השתמש בהם (בכל זאת הוא זה שהביא את גינת לקבוצה), אבל השימוש של המאמן החדש בשניהם בעיקר הגנתית, מכניס אותם גם להתקפה בצורה נהדרת כפי שאפשר לראות בטבלאות.

 

בבכורה של הדר מול מכבי ראשל"צ, הפועל ת"א שיחקה כדורסל התקפי רע, אפילו רע מאוד. לקלוע 70 נקודות בערב (לפני ההארכה), זה לא נתון שאפשר להתגאות בו, אבל מנגד לספוג את אותה כמות במשחק חוץ מראה על כיוון חיובי.

 
תומר גינת

התפוקה של תומר גינת העונה
  שרון אברהמי רמי הדר
נקודות 5.8 8.5
ריבאונדים 4.2 6.5
חטיפות 0.4 1.5
אסיסטים 0.8 2
מדד 5.6 15
דקות 14.2 26.5

תומר גינת (משמאל) לצד עודד ברנדווין (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
תומר גינת (משמאל) לצד עודד ברנדווין(צילום: עוז מועלם)

 

מול אילת העניין הזה אפילו שודרג כשאחרי שלושה רבעים הפועל ת"א ספגה רק 52 נקודות ובצד השני הפציצה 75 נקודות ב-30 דקות. הבעיה העיקרית של הדר נכון לעכשיו, וגם הוא אמר מודה בזה, היא בניהול המשחק שלו במאני טיים. אילת רצה 6:21 והדר לא הצליח לעצור את המפולת, עד ששחקניו הצילו אותו עם קליעות עונשין מדויקות (הפועל הפסידה ברבע האחרון 32:15!). "אני צריך לבדוק את עצמי, יכול להיות שעשיתי טעויות", הודה בסיום אותו מפגש. בסיגריה המסורתית שלו אחרי המשחק אף הוסיף: "לא יודע מה עבר לי בראש עם החילופים והדברים בהגנה. האחריות היא עליי".

 

קחו נתון שמבסס את הטענה הזו עוד יותר: בשבעת משחקיו האחרונים של הדר כמאמן מכבי ת"א בליגה הישראלית וביורוליג, קבוצתו הפסידה ברבע האחרון. בכמה משחקים מהם היא יצאה בסופו של דבר עם ניצחון? רק בשלושה, וכולם היו בליגה הישראלית. בארבעת המשחקים הנותרים היא הפסידה (אנדולו אפס, באמברג, הכוכב האדום וגלבוע/גליל).

 
צוף בן משה

התפוקה של צוף בן משה העונה
  שרון אברהמי רמי הדר
נקודות 1.1 4
ריבאונדים 1 2
% לשלוש 13 40
מדד 0.8 2.5
דקות 5.5 15

בן משה (מימין). מקבל קרדיט בזכות הקשיחות בהגנה (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
בן משה (מימין). מקבל קרדיט בזכות הקשיחות בהגנה(צילום: עוז מועלם)

 

קשוח? אולי, אבל בעיקר מחבר

בהפועל תל אביב היו מודעים לשמועות סביב הדר – זריקת שחקנים מאימונים, דיסטנס מכולם וגם סוג של אדישות - עוף מוזר בכדורסל המקומי. "באנו כבר מוכנים, כאילו ידענו למה לצפות, אבל את האמת, ההפך הוא שקרה", מספרים בקבוצה. "אף שחקן עדיין לא נזרק מאימון, להפך, הם מבסוטים ממנו. פה זה לא מכבי ת"א שיש 15 שחקנים בכירים עם אגו עד השמיים. אנחנו הפועל ת"א – אולי שניים-שלושה שחקנים בכירים וכל השאר משלימים".

 

הדר גם החליט על מסורת חדשה בסיום האימון של יום שישי – קבלת שבת. כל הקבוצה (שחקנים, אנשי המשק ושני הבוסים – ידידיה רפפורט ורמי כהן), מתכנסים יחד בחדר ה-VIP בהיכל קבוצת שלמה לארוחה מגבשת. "זה היה קצת חסר לנו", מציין אותו גורם במועדון. "זה מאוד מחבר את השחקנים, זה הפך אותם לחברים של ממש".

 

רפפורט. רצה את הדר כבר בקיץ (צילום: עוז מועלם) (צילום: עוז מועלם)
רפפורט. רצה את הדר כבר בקיץ(צילום: עוז מועלם)

 

המשא ומתן בין הדר להפועל לקח בדיוק שעתיים על השעון. אף אחד במועדון לא מכחיש שהמועמד המוביל היה דני פרנקו, ואנשי הקבוצה אף רדפו אחריו. בהמשך כשראו שפרנקו לא מעוניין להגיע, החליטו לבצע את הפנייה למאמן ששבועיים וחצי קודם לכן עזב את מכבי ת"א. הדר בכלל היה בחופשה ברמת הגולן כשקיבל את הטלפון מהפועל, דברים נסגרו כאמור מהר מאוד והוא לא נאלץ לעזוב את דירתו השכורה ברמת גן לטובת חזרה לביתו בבנימינה.

 

סוגיית בחירת עוזר המאמן של הדר מעניינת. יוסי בונן הגיע בקיץ האחרון על פי בקשתו המפורשת של שרון אברהמי. השניים עבדו יחד במשך לא מעט שנים ויש ביניהם אמון עיוור. כשאברהמי פוטר היה נראה כי בונן יעזוב עימו, אך אברהמי ביקש מעוזרו להישאר בתפקיד. ההנהלה נתנה להדר לבחור איזה עוזר שירצה, אך ביום בו הוצג, הוא נפגש בשעה 15:00 בצהריים עם בונן והעוזר הנוסף, ברק לדרר, והשלושה מהר מאוד סיכמו על יציאה לדרך חדשה ומשותפת.

 

בונן. המשיך עם הדר (צילום: אלעד גרשגורן) (צילום: אלעד גרשגורן)
בונן. המשיך עם הדר(צילום: אלעד גרשגורן)

 

למרות העובדה שאימן את אחת הקבוצות הגדולות באירופה, הדר לא שינה שום דבר בשיטת האימון שלו. הפילוסופיה שלו ברורה – אימונים קצרים (שעה ורבע מקסימום), ממוקדים, ולכל חלק וחלק יש מטרה ברורה. זאת אומרת שאם מבצעים חימום, לתרגילים שיבוצעו יהיה קשר ברור לחמש על חמש שיתורגל לקראת הסיום. תדריכי הווידיאו שלו קצרים מאוד. באימון המסכם לקראת הדרבי, שהו השחקנים פחות מעשר דקות בחדר התדרוכים ומשם יצאו כבר לאימון.

 

עכשיו, הדבר היחיד שנותר להדר לעשות זה לנצח בדרבי הערב (ש', 21:00), ולהיות למאמן הראשון בהיסטוריה של הכדורסל הישראלי שמנצח שני דרבים בשתי הקבוצות של העיר, באותה עונה. את האמת, יש סיכוי לא רע שזה יקרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים