שתף קטע נבחר

בעמונה מחדשים את המאבק: "פינוי כפוי ללא חוק ההסדרה"

לאחר שראש הסגל בלשכת רה"מ אמר כי מתווה עמונה לא ישים ונתניהו מתח ביקורת על חוק ההסדרה, תושבי המאחז יוצאים למלחמה. ראש מטה המאבק בעמונה, אביחי בוארון, תקף בראיון לאולפן ynet את נתניהו ובנט ("הוליכו אותנו שולל") וטוען גם כי השר כחלון, שהתנגד להכללת הסעיף על עמונה בחוק, אמר שאפשר לעשות את זה: "שנתניהו ובנט ידברו איתו"

 

גורל עמונה לקראת נקודת הכרעה: בחודש הבא אמור לצאת לפועל פינוי המאחז עמונה במסגרת החלטת בג"ץ לאחר שכבר התקבלה דחייה של הפינוי בעקבות החתימה על המתווה, שלפיו הבתים היו אמורים להיבנות מחדש בחלקה סמוכה והודעת התושבים כי יסכימו לפינוי מרצון. אתמול הודיע ראש הסגל של לשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, בישיבת שרי הליכוד כי בשלב זה המתווה אינו ישים. ההודעה הזו עוררה את זעמם של תושבי עמונה שמחדשים כעת את המאבק, קוראים להשלמת חקיקת חוק ההסדרה ומצהירים: "יהיה פינוי כפוי ולא נעים".

 

בראיון הבוקר לאולפן ynet מותח ראש מטה המאבק בעמונה, אביחי בוארון, ביקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט. "הולכתם אותנו שולל והוניתם אותנו", אמר בוארון. "ההסכם אמר שבונים בתים חלופיים למשפחות. זה לא קרה וזה לא מתחיל לקרות. אנחנו לא מתכוונים לעמוד בהסכם של התפנות מרצון מכיוון שאתם לא עמדתם בהסכם. הסכמים צריך לכבד".

 

בוארון המשיך ואמר כי "חשבנו שהכול נסגר ונחתם. באותו לילה שבו חתמנו על ההסכם עם בנט ונתניהו, חשבנו שהדברים מאחורינו ושהחתימה שלהם מחייבת, אבל במקום שהיה כתוב 'כל העבודות באתר או בעמונה יחלו לאלתר', במקום זה לא קיבלנו עבודות וכבר ימים ארוכים אנחנו מתריעים".

 

נתניהו מתח ביקורת על חוק ההסדרה, שבו תמך בעצמו. "יכול להיות שבגלל קידום החוק עברה ההחלטה במועצת הביטחון", אמר אתמול נתניהו. לדברי אחד השרים - "נתניהו אמר שהחוק לא אחראי", אולם לשכת נתניהו הכחישה כי הדברים נאמרו. על כך אמר בוארון: "זה צריך להחיל את החוק, שעבר כבר קריאה טרומית וקריאה ראשונה בכנסת. למרות מה שנתניהו אומר, זה היה נכון לעידן של אובמה ואיום מועצת הביטחון של האו"ם. עכשיו השתנו התנאים עם עידן טראמפ ויש תנאים שבשלו לכאורה להעביר את חוק ההסדרה".

 

לטענת בוארון, לשר משה כחלון, שהתנגד להכללת סעיף 7 הכולל את עמונה בחוק ההסדרה, יש פתרונות. "כחלון אמר לנו שאפשר לעשות את זה ויש לו גם הצעות לעשות את זה. אני מציע לראש הממשלה ולשר החינוך לדבר עם השר כחלון".

 

לסיכום אמר בוארון: "אנחנו לא רוצים להגיע לנקודה של פינוי כפוי. אנחנו לא מבקשים פיצויים, לא מבקשים שום דבר. אנחנו מבקשים להסדיר את הלקונה המשפטית שמאפשרת בכל מקום אחר בארץ להפקיע אדמות, שיהיה אפשר גם. הבת שלי אמרה לי 'אמרו שנותנים מיליון שקל לכל משפחה. יש 42 משפחות בעמונה. בואו נאסוף את כל המיליונים האלה וניתן אותם לנתניהו שלא יפנה אותנו. תסדירו את הבתים ואפשר לעשות את זה בחוק".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
הקרב על עמונה מתחדש
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים