שתף קטע נבחר

החקירה, ההודאה והעימות עם האחות התאומה: כך הורשע רוצח הילי סובול

היחסים המתוחים עם הנרצחת ("היא לא רצתה בקשר שלי ושל שירי"), שחזור הדקירות באמצעות עט, החיפוש אחר "משתיק קול לאקדח" באינטרנט וההאשמות מצד בת הזוג: "אהבתי אותך ופגעת בי". כך התנהלה החקירה שהובילה להרשעתו של דוד ערן ברצח הילי סובול ז"ל

 

הבוקר (יום ג') הורשע דוד ערן ברצח הילי סובול ז"ל בחודש פברואר והוא צפוי להישלח ל-20 שנות מאסר. לצדו הורשעה גם שירי סובול, אחותה של הנרצחת, אך בסעיפים מופחתים - שידול לחבלה בכוונה מחמירה וסיוע לאחר מעשה, זאת לאחר שהואשמה תחילה ברצח. שתי ההרשעות הושגו במסגרת עסקאות טיעון.

 

נציגת פרקליטות מחוז ת"א זהר דולב ביקשה מבית המשפט המחוזי בת"א לגזור 10 שנות מאסר על שירי סובול. כעת ההחלטה נמצאת בידי השופטים ועד שיגיעו להכרעה נשלחו שני המורשעים לתסקיר מבחן, מפאת גילם הצעיר.


ערן דוד ושירי סובול (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן) (צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן)
ערן דוד ושירי סובול(צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן)

 

מה גורם לצעיר בן 18 לדקור 130 פעם באכזריות בלתי נתפסת את האחות של בת זוגו? כיצד קשר עצמו למעשים? מה אמרה לו שירי בעימות ביניהם, ומה חשב עליו עציר אחר שטען כי דוד התוודה בפניו? לידי ynet הגיעה עדותו של ערן במשטרה בימים שלאחר הרצח.

 

מסתתר סמוך לזירה

הרצח אירע ב-18.2.2016 בשעות הצהריים. החוקרים שמגיעים לזירה חושדים מיד שערן קשור לרצח. שוטר זיהה אותו מסתתר במרפסת של חדר השינה כשהוא חתוך באחת מאצבעותיו. שנשאל ערן למה הוא מדמם, ענה לפי גרסת השוטר כי "הוא עזר לבחורה במאבק מול בחור אחר". השוטר כתב: "הרגשתי שהוא נראה לחוץ ומפוחד". השוטרים חשים שערן אינו אומר אמת.

 

הילי סובול ז"ל ()
הילי סובול ז"ל
 

החקירה הראשונה - וההודאה

כבר ביום הרצח, בשעה 18:00, דוד ערן נחקר באזהרה כחשוד ברצח.

 

חוקר: תספר לי בבקשה ממה יש לך את השריטות ביד ימין?

ערן: "זה משבוע שעבר. אני הייתי מעוצבן אז פשוט חתכתי את עצמי עם סכין". ערן מוסיף כי זה קרה כשהיה לבד בביתו. אחר כך סיפר שהוא בן זוגה של שירי סובול מזה שנתיים וחצי.

חוקר: אתה יודע מה טיב היחסים בין שירי והילי?

ערן: "ריבים כאלה. שירי ממש לא אוהבת את הילי".

 

לאחר מכן מסביר ערן מדוע הוא לא מבקר בביתן של האחיות: "הילי לא רצתה בקשר שלנו ואני לא רציתי לוותר על שירי, ושירי לא רצתה לוותר עלי. מאז שהילי חזרה לתל אביב, שירי ניסתה להסתיר ממנה שאנחנו ביחד".

 

אלא שלדבריו, האחות גילתה על הקשר: "הילי התחילה לאיים שהיא תשלח כל מיני אנשים ושירי סיפרה לי על זה". לדבריו, האיומים כלפיו נמשכו כחודש וכשנשאל מה ניסה לעשות בתגובה, השיב: "אין מה לעשות. יש לה יותר כוח ממני מבחינה חברתית. אני לא מכיר אנשים מפוקפקים כאלה".

 

לאחר מכן החוקר עובר לתשאול נוסף, דרמטי. בזכרון הדברים שכתב החוקר הוא מפרט שלמעשה ערן מתוודה בפניו על הרצח. לדברי החוקר, ערן מספר לו שראה את האחיות רבות, ניסה להפריד ביניהן וכשלא הצליח הוציא מתיקו אולר שוויצרי כדי להפחיד את הילי. על פי מה שרשם החוקר, ערן סיפר לו כי הכניס את האולר לכיסו ונותר עם הילי לבד, בעת ששירי נכנסה לבית בטריקת דלת.

 

"הילי לא רצתה בקשר שלנו, היא התחילה לאיים שתשלח כל מיני אנשים" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
"הילי לא רצתה בקשר שלנו, היא התחילה לאיים שתשלח כל מיני אנשים"(צילום: מוטי קמחי)

 

ערן סיפר כי הילי איימה עליו ודחפה אותו, ובתגובה הוא "התפוצץ", החל לתקוף אותה ולאחר מכן דקר אותה מספר פעמים עם הסכין. החוקר הוסיף כי ערן הדגים כיצד דקר את הילי. לאחר מכן ערן ירד במדרגות, עלה שוב ונכנס לדירה לאחר ששירי פתחה לו את הדלת. באותה נקודה ערן הוריד את בגדיו והחל לשטוף ידיים. זמן קצר לאחר מכן השוטרים דפקו על הדלת, בעוד שערן מתחבא במרפסת. כשאותר הסביר כי המניע היה מועקה שהצטברה כתוצאה מאהבתו לשירי והיחסים בינה לבין אחותה הילי. הוא הביע צער על המעשה ואף הדגים כיצד ביצע את הרצח בעזרת עט.

 

העימות בין שירי לערן: "אהבתי אותך ופגעת בי"

שבוע אחר כך כבר נערך עימות בין ערן לבין שירי.

 

שירי (פונה לערן): "אהבתי אותך הרבה ואתה פגעת בי הרבה".

חוקר (שואל את ערן): "אתה יודע למה היא מתכוונת?".

ערן: "אני יודע, אבל אני לא רוצה להגיד".

חוקר (פונה לשירי): "את מוכנה לפרט קצת, למה התכוונת?".

שירי: "לא, רוצה שהוא יבין לבד".

 

מתחת לבניין שבו נרצחה הילי סובול (צילום: ליאור פז) (צילום: ליאור פז)
מתחת לבניין שבו נרצחה הילי סובול(צילום: ליאור פז)

 

ברוב זמן העימות מקפידה סובול על זכות השתיקה. כשמראים לה כפפות שנמצאו בזירה, היא מכחישה שהן היו בדירתה.

 

חוקר: "אני אומר, לך ולשירי, ששניכם תכננתם להרוג את הילי. אני חוזר ושואל: האם תיאמתם את זה? את הרצח שלה?".

שירי: "לא. לא ידעתי שהוא יבוא בכלל".

חוקר (פונה לערן): "תכננת את זה לבד?".

ערן: "אני לא יכול לענות".

חוקר (מפנה שאלה לשירי): "את מי את אוהבת יותר: הילי או דוד?".

שירי: "הילי".

 

מחפש בגוגל: "משתיק קול לאקדח"

בשבועות לאחר מכן נחקר דוד ערן שוב, אך ניסה ככל האפשר לשמור על זכות השתיקה בעצת עורכי דינו. באחד החקירות החוקרים מראים לו פלט חיפוש באינטרנט, המראה כי לפני הרצח ערן חיפש את הערך: "משתיק קול לאקדח". ערן הסביר בתגובה: "אני חיפשתי הרבה רובים". לדבריו, ההתעניינות שלו באמצעי לחימה לא הייתה למטרת רצח.

 

אחר כך נשאל ערן מדוע חיפש בגוגל את המילה "אובססיה", והוא השיב: "בגלל ששירי קראה לי ילד אובססיבי כל הזמן, ואף פעם לא הבנתי מה זה". כשנשאל מה לאחר חיפוש, השיב: "שאובססיה זה הצורך של משהו שאני לא יכול בלעדיו". אז מספר ערן כי ברגע שהבין את ההגדרה הפך פחות אובססיבי לשירי. בנוסף הוא מספר שחשש שעקבו אחריו חברים של הילי.

 

 (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

החוקר שואל אותו גם על מסרונים בינו לבין שירי שמסבכים את השניים. "תאשר לי שמבחינתך שירי רצתה שהילי תמות?, אומר לו החוקר. ערן משיב: "אני לא יכול לאשר את זה. היא כל הזמן אמרה שהיא שונאת אותה והלוואי שיקרה לה משהו". החוקר ממשיך ופונה לערן: "האם אתה רצית שהילי תמות?". ערן משיב: "אני לא יכול לענות על זה".

 

בהמשך ערן מאומת עם מסרון שכתבה שירי אליו מספר שבועות לפי המקרה, שבו נכתב: "בא לי שהיא תמות". ערן עונה "'בא לי שהיא תמות' זה רק ביטוי". החוקרים מספרים לו שבמסרונים שירי מתבטאת מספר פעמים שרצתה במות אחותה. הוא נשאל מדוע התבטאה כך, ומשיב: "כי היא לא אהבה אותה". לאחר מכן הוסיף: "זה הדיבור שלה. על כולם כמעט".

 

השיחה עם עצורים אחרים

דוד ערן גם הסתבך כשדיבר עם עצורים נוספים בתא המעצר על המעשים שיוחסו לו. עם אחד מהם נערך לו עימות. כך סיפר האדם ששהה באותו חדר עם ערן: "הייתי איתו בתא, הילד היה מבוהל. הוא באמת שמר את המעשה לעצמו. התחלנו לשבת, לדבר איתו למה הוא עשה את זה. ראינו ילד רגיל, תמים, שלא הסתבך בחייו ולא יודע מה זה משטרות".

 

לדברי העציר, ערן סיפר להם ש"בת זוגו התקשרה לאחותה וזו ירדה למטה. הגענו למצב שהוא אמר לנו אז שהוא התעצבן, שלף את הסכין והתחיל לדקור את הנרצחת. אני לא חושב שהילד הזה, אם הוא בשפיות, יהיה מסוגל לפגוע במישהו. שירי הפעילה עליו לחץ והוא התחיל לספר לי שהן היו רבות בבית הרבה. הילי הייתה מנסה לסכסך. אני מאד חושב שהילד כן נוצל רגשית ונפשית. אני באמת מאמין ששירי ניצלה את זה לצד הכי רע. הוא עדיין אוהב אותה. שאלתי אותו כביכול האם המקרה קרה בגלל שהיא הפעילה עליו לחץ? והוא ענה לי בשלילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן
ערן דוד ושירי סובול
צילום: מוטי קמחי, גיל יוחנן
מומלצים