שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תחקיר: הכת הסודית של המפורסמים נחשפת

  היו שקראו לזה "בית". אחרים טוענים: זו הייתה כת. חלק מספרים על "קהילה שעוזרת", אחרים על הפחד והאיומים. ארבע שנים אחרי מותה של חוה גואז, הסוד השמור של איילת זורר ושחקנים נוספים, נחשף הצד האפל של הגורו מהקריות. התחקיר המלא - ביום שישי במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות"

  החוק הראשון של חוה גואז היה שאסור לדבר על חוה גואז. במשך שנים רבות הגורו מהקריות היתה הסוד השמור של קבוצה של שחקנים, פרסומאים ואמנים, ומאמינים רבים שהתאספו סביבה, ונתנו לה מנדט מוחלט על חייהם. האישה הקרובה אליה ביותר והבכירה בקבוצה, הייתה איילת זורר, שלא הלכה לאודישן בלי ברכתה, סיפרה השבוע שחקנית מוכרת, בתחקיר שיתפרסם ביום שישי ב"ידיעות אחרונות".

   

  זורר גייסה לשם אנשים, והפגישה את גואז עם חבריה כמו אלי פיניש ואורי גוטליב. והם לא היו היחידים שעלו לרגל לביתה של הגורו. לפנינה רוזנבלום, שבאה לייעוץ בלבד, היא חזתה עם מי תתחתן. לשחקנית אסנת חכים, שהיתה קרובה אליה מאוד, גואז שינתה את השם לג'יזל סילבר וניבאה מתי תיכנס להריון. וברשימה אפשר למצוא גם מגישי טלוויזיה, ושחקנים נוספים כמו גאיה טראוב מ"מרחק נגיעה".

   

  עד עכשיו, קיומה של הקבוצה נשמר בסודי סודות. לחבריה אסור היה להזכיר אותה ליד זרים. כעת, ארבע שנים אחרי שנפטרה במפתיע מסרטן, כמה מהם מוכנים לראשונה לספר מה קרה שם באמת. חלקם מצהירים שהם חייבים לגואז את כל מה שהשיגו ושהקבוצה הייתה פשוט קהילה רוחנית עם רוח נתינה. אבל יש גם מי שטוענים שהיו חלק מכת.

   

  שמה עבר בברנז'ה מפה לאוזן. רבים הגיעו לפגישת ייעוץ בודדת, אבל הבייבי האמיתי שלה היה קבוצת התלמידים שטיפחה בביתה. יש מי שטוען שבקבוצה היו כ-90 איש, אחרים טוענים שקרוב ל-200. לבית שלה הם קראו "הבית". רובם קראו לה "אמא". גואז היתה משוחחת איתם כמה פעמים ביום. חלק עברו להתגורר בסמוך אליה, חלק עברו לגור איתה לתקופות, ניקו, עשו קניות והסיעו את המנטורית לכל מקום. לגואז הייתה המילה האחרונה גם בעניינים אינטימיים, ומי שעירער על סמכותה נודה והיה אסור ליצור איתו קשר. לתלמיד אחד היא סיפרה שאחד החברים שנטשו מת מאיידס. לאחרת שמישהו שעזב נרצח. כאן בבית שלה, הייתה אומרת, אתם שמורים.

   

  זורר, מהנציגות הבכירות שלנו בהוליווד, הייתה "הדבק שהחזיק את הקבוצה", סיפרה ע', חברה בקבוצה שהכירה את הבית מקרוב. תמונות שלה קישטו את הבית, ויש גם מי שמספר שהכוכבת הייתה ישנה שם. "אני לא זוכר באיזה שלב איילת נכנסה לחוה לחיים אבל היא הייתה כמו הבת שלה", אומר השבוע אחיה של גואז. "היא הייתה באה אליה פעמיים בשבוע. קסם של בחורה. היא סיפרה לי לא פעם מה חוה עשתה בשבילה וכמה שהיא תלויה בחוה וקשורה אליה. אני זוכר שהיא הייתה צריכה לעבור אודישן מאוד חשוב וחוה אמרה לה, 'תקשיבי טוב, בתאריך שאני אומרת לך יהיה לך מבחן גדול ואת תעברי אותו - ומשם נסללת לך דרך חדשה'. וזה קרה בדיוק כמו שחוה אמרה".

   

  "חוה אהבה את זורר יותר מאת הילדים שלה", אומרת מ', שהייתה תלמידתה של גואז. "והיחס אליה היה כאל מורמת מעם. איילת הייתה מדברת עם חוה לעיתים איזה שמונה פעמים ביום. חוה תמיד הייתה מדברת עליה בשיא הגאווה. כמו בת. ייעצה לה גם בנושאי ילדים. הייתה איתה ברגעים הכי אינטימיים. ועדיין, בהחלטות לגבי החיים שלה איילת הייתה כמו כולם, וקיבלה את העשה ואל תעשה של חוה".

   

  המורה הרוחנית והתלמידה המוצלחת שלה לא נפרדו, וזורר ליוותה וסעדה את גואז בימיה האחרונים. מתישהו, הביאה לשם לביקור את חברה הקרוב אלי פיניש, מהקומיקאים המצליחים בישראל. זה אישר בשיחת טלפון שהגיע לשם. ככל הידוע לנו, הוא לא היה חלק אינטגרלי מהקבוצה. גם השחקן אורי גוטליב, חבר אחר של זורר, הגיע בתיווכה לבית בקריות: "יצא לי להגיע ולהיות אצל חוה. קיבלתי משם מה שהייתי צריך לקבל. איילת הייתה מאוד מחוברת אליה ואני מחובר לאיילת", הוא אמר השבוע וסירב להתייחס מעבר לכך.

   

  רבים יעידו שגואז היתה אשה נדיבה שעזרה מאוד לאחרים. "זה היה סוג של קהילה כזאת שעוזרת אחת לשנייה. מי שהיה לו כסף היה נותן, ולמי שלא היה, היו נותנים לו ועוזרים לו", מספרת ד', שחקנית, שבאה לפגישת ייעוץ. אבל לסיפור הזה יש עוד צד, אפל. "כל הזמן היה שם פחד", אומרת תלמידה של גואז. "נאמר לי שכל מי שנמצא בבית הזה שמור, כי בבית יש ברכות של המלאך רפאל. וכל הזמן נאמר לנו להיזהר מהעונש שלו. לא הייתה שם אלימות - השליטה הייתה לגמרי על המוח".

   

  רחל ליכטנשטיין, מנכ"לית המרכז הישראלי לנפגעי כתות, טיפלה בנפגעי גואז, ואין לה ספק שמדובר בכת. "זאת על סמך מאפיינים שעלו בהקשר של הקבוצה כמו ריחוק וניתוק ממשפחה וחברים קודמים, נידוי התלמידים שעוזבים, נתינת משאבים מוגזמים (זמן וכסף) למנהיג ולקבוצה, יצירת תחושת אשמה תמידית אצל התלמידים, שינוי שמות, סודיות ועוד".

   

  דוגמה לניתוק מהמשפחה אפשר למצוא בסיפור של אמא שבתה היתה בקבוצה: "יום אחד היא הודיעה, 'אל תקראו לי יותר בשם שלי'. אחרי זה התחלתי לפחד על החיים שלה. את רואה בנאדם עצמאי מפסיק לחשוב בעצמו. את מסתכלת על הילדה שלך ואומרת, זאת לא הבת שלי: זה יצור קר שאי אפשר לתקשר איתו". מ׳ עזבה את הקבוצה אחרי שהבינה שבגלל גואז, לטענתה, התחתנה עם גבר ביגוד לרצונה. "כל כך לא רציתי אותו. חוה קפצה ואמרה: 'אם את לא מתחתנת איתו אני הורגת אותך'. ביני לבין בעלי הכל לא היה בסדר מהרגע הראשון. מה שהחזיק אותי נשואה כמעט חמש שנים זו חוה. לקח לי הרבה זמן להבין שמשהו פה לא בסדר".

   

  גם היום אחרי מותה, יש מי שמנסה להמשיך את דרכה ולשמר את המורשת במסגרת חדשה וחבריה המקוריים עדיין בקשר. במהלך הכנת הכתבה כמה מחברי הקבוצה אף ניסו לעצור את פרסומה על ידי איומים. בני משפחתה של גואז סירבו להגיב לטענות. פנינו לזורר לתגובה, והועברה אליה רשימת שאלות, אך תגובתה לא התקבלה.

   

  הכתבה המלאה תתפרסם ביום שישי במוסף "7 לילות" של "ידיעות אחרונות"

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים