שתף קטע נבחר

עידן חדש למשתמשי הקנאביס: "חצי דרך ללגליזציה"

הודעת ארדן על שינוי המדיניות, שבמסגרתה יינתנו קנסות ללא רישום פלילי, עודדה את המעשנים: "עכשיו הבינו שהמלחמה האמיתית היא בגורם - העוני". משתמש אחר הזהיר: "להגביר אכיפה בקרב בני נוער". יו"ר הרשות למלחמה בסמים: "הסטטוס-קוו נשמר. מי שמעשן מזיק לו ולסביבתו"

 

יום החג של משתמשי הקנאביס: שעות בודדות לאחר מסיבת העיתונאים שבה הודיע השר לביטחון פנים גלעד ארדן על שינוי מדיניות האכיפה בכל הנוגע לשימוש בקנאביס, המשתמשים בסם שמחים על השינוי שיכלול קנסות במקום רישום פלילי. ויש גם בקרב המשתמשים שמזהירים שעל אף השינוי מרחיק הלכת, יש סיכון גבוה להתדרדרות בקרב בני נוער.

 

א' מאזור השרון מעשן גראס כבר 30 שנים ואף עמד למשפט לפני כמה שנים על אחזקת כמות זניחה של 0.32 של גראס. שינוי המדיניות יביא לאי-הפללה של משתמשים עד 15 גרם, שבמקרה של א', הוא לא היה עומד לדין כיום. "במקום שהמשטרה ורשויות האכיפה יבזבזו כספים רבים על לחפש ולתפוס מי שמעשן ומחזיק כמויות קטנות לשימוש עצמי, שישקיעו את הכסף הזה בחינוך והסברה", אומר א' ומחזק את דברי ארדן שאמר כי הקנסות יועברו למטרות חינוך והסברה. 

 

 

א' מציין כי עדיף קנס על תיק פלילי. "תיק פלילי סתם דופק לאנשים את החיים על שטויות. קנס ירתיע ויראה שאכן יש פיקוח ועדיין הוא צריך להיות מידתי ולא גבוה".  עם זאת, הוא מזהיר מבעיה בקרב בני הנוער בעקבות שינוי מדיניות."אצלם יהיה צורך להגביר את האכיפה כי הם עלולים להתדרדר לסמים קשים. אצל מבוגרים שמעשנים בשביל הכיף ומנהלים אורח חיים נורמטיבי, לא צריך להחמיר איתם. אם רוצים להחמיר אז צריך להחמיר בנושא האלכוהול. זה הרבה יותר מסוכן מגראס".

 

במסגרת שינוי המדיניות, יינתנו קנסות ללא רישום פלילי למשתמשים שייתפסו עם הסם במשקל עד 15 גרם. על אף שהוא משתמש בקנאביס, א' מתנגד להתרת שימוש בסם באופן חופשי. "צריך מגבלות כדי שיהיו גבולות", אומר א'. 

 


ר', סטודנט בן 28 מחיפה, שמח עוד יותר משינוי המדיניות. "אם התוכנית תיושם, מדובר בחצי הדרך ללגליזציה. זה צעד רציני בכיוון הנכון", מסביר הסטודנט הצעיר. "הגיע הזמן שיבינו שהמלחמה האמיתית בסמים, פשיעה והתמכרות, צריכה להיות בגורם – בעיקר העוני וחוסר האונים - ולא בתופעה של השימוש, בעיקר החברתי".

 

הוא המשיך ואמר כי "הבעיה היא עוני, שגורר בריחה לסמים קשים ובעקבותיהם לפשיעה. ברור לכולם, שיש הבדל בין משתמשי קנאביס למטרות הנאה ולבין משתמשים בסמים אחרים". ר' הביע תקווה כי במקביל ליישום השינוי, כספי הקנסות אכן יועברו ליעדם – לטובת חינוך והסברה.

 

צבי הנדל, יו"ר הרשות למלחמה בסמים, אמר היום כי החלטת השר מעגנת למעשה את הסטטוס קוו הקיים. "העניין של אי-הפללה היה קיים תמיד", הוא מסביר. "לא צריך לרדוף את הנער או הנערה שמעשנים פעם-פעמיים במרפסת. גם האמירה עכשיו היא לא להגזים. תיתפס בפעם הרביעית ואז תהיה ענישה. הקיבוע שיוצרת החלטת השר תביא לכך שלא יופנו משאבים מיותרים לתחום הזה ואף אחד לא ירגיש שהוא נותן לפשיעה להשתולל".

 

יו"ר הרשות למלחמה בסמים צבי הנדל (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יו"ר הרשות למלחמה בסמים צבי הנדל(צילום: גיל יוחנן)

הנדל מציין כי ישראל לא קרובה עדיין ללגליזציה. "אין שום קשר בין שינוי המדיניות ללגיליזציה. ישראל היא המדינה המתקדמת ביותר בנושא של קנאביס רפואי ואם יש כמות מסוימת מזה שזולגת לפושעים, אין ברירה. עדיף ככה מאשר שאדם חולה לא יקבל את מה שמגיע לו. "אני בטוח שגם היום קרטלי הסמים, שיש להם מיליארדי שקלים, הרבה יותר מכל מדינה, מחפשים עוד פרופסור או איש תקשורת שיבוא ויגיד שזה לא מסוכן. אנחנו יודעים את האמת: מי שמעשן מזיק לעצמו ולסביבתו ובסופו של דבר עלול אפילו לרצוח איזה זקן או זקנה".

 

עוד אדם מאושר מהחלטת ארדן היה גיל קופטש. "יום חג היום", אמר קופטש בראיון לאולפן ynet. "אמנם מפעילים מדיניות אי-הפללה באיחור של 20 שנה, אבל עדיף מאוחר מאף פעם. ואם ההחלטה הזאת תעבור, הבנתי שזה עוד לא סופי, אם היא תעבור אז בין חצי מיליון למיליון ישראלים ייצאו ממעגל הפשע, פתאום הופ הם לא פושעים, אנשים ישרים ושומרי חוק וזה דבר גדול".

 

 

בינינו, מי שמשתמש קבוע באמת אתה מאמין שאין לזה שום נזק?

"תראה, כל דבר שאתה מכניס לגוף יש לו השפעה. ויש לזה מחיר, אבל גם אם אתה שותה כוס קפה ביום זה פחות מחיר. אז אני אגיד לך מה, אם אתה מעשן מריחואנה הרבה אז זה יפגע לך קצת במוטיבציה וקצת בזכרון לטווח קצר ותהיה קצת פחות אמביציוזי אבל וואלה, אמביציוזי טוב זה אמביציוזי מת".

 

מי שיצא נגד מדיניות הקנאביס החדשה הוא ח"כ אורן חזן, עמיתו לסיעה של השר ארדן, בטענה שזו תצמיח עשרות סוחרי סמים חדשים. "אני חושש כי שורת ההקלות בשימוש בקנאביס ואי הפללה תמלא את הארץ בסוחרי סמים ובסוף תביא לעלייה בסחר בלתי חוקי בסמים", אמר חזן והוסיף כי "קנס לא דומה לעבירה פלילית ולא יפחיד את מי שיבקשו לנצל את המצב לעשיית רווחים קלים. מדובר במדיניות מסוכנת לדור הצעיר ובכלל למדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
שינוי מדיניות עישון הקנאביס
צילום: AP
מומלצים