שתף קטע נבחר

עם פיג'מות בגשם שוטף: הפלסטינים שסייעו לפצועי התאונה

בני משפחה פלסטינית היו הראשונים שהבחינו באוטובוס שהידרדר לתהום בבנימין. "הם הגיעו לשטח בפיג'מות ועם פנסים וראו לנגד עיניהם הצלת חיים", סיפרה קצינת הרפואה שפיקדה על האירוע. על התנאים הקשים בשטח אמרה: "סוחבים אלונקות בבוץ, נופלים וקמים". האזינו לשיחה הראשונית על התאונה למוקד מד"א

 

 

 

שעת לילה מאוחרת בבנימין. בני משפחה פלסטינית מבחינים באוטובוס הפוך שהידרדר לתהום מהכביש סמוך ליישוב מעלה לבונה. בני המשפחה לא מהססים לרגע ויוצאים מביתם בכפר לובן אל שארקיה כשהם לבושים בפיג'מות בלבד ומצוידים בפנסים תחת גשם זלעפות ומגיעים לסייע לנפגעי התאונה שגבתה את חייהם של שני בני אדם.

 

סרן סיוון רביב, קצינת הרפואה של חטיבת בנימין, סיפרה ל-ynet כי בני המשפחה היו הראשונים שהזעיקו את כוחות ההצלה ובכך הצילו את חייהם של הפצועים. "בדרך כלל אנו מוקפצים מקריאות של המוקד האזורי לתאונות כאלה. הפעם היו אלה בני המשפחה הפלסטינית שהתקשרו למשטרה במהירות לדווח על התאונה. כשמדובר בהצלת חיים הכול שווה".

האוטובוס ההפוך ()
האוטובוס ההפוךסרן סיוון רביב ()
סרן סיוון רביב

רביב סיפרה עוד כי "הם לא חשבו או שקלו. הם ראו לנגד עיניהם הצלת חיים. כשהגענו לשטח כבר ראינו שם את בני המשפחה מנסים לחלץ את הנפגעים ולטפל בהם".  

 

כמה קילומטרים בודדים משם בקו אווירי, לוחמי גדוד חרוב של חטיבת כפיר האחראי על הגזרה היו עסוקים בכתר ובמרדף אחר מחבל חמוש שפתח באש אמש ליד הכפר עאבוד, שם התרחש ניסיון פיגוע ירי שני בתוך יממה באותה הגזרה, שהסתיים ללא נפגעים. חלק מהלוחמים שעסקו במרדף אחר המחבל שנמלט קפצו לזירת התאונה, התחלקו לצוותים, והחלו באיתור הפצועים וחילוצם, שלצידם האזרחים הפלסטינים – למרות המתיחות הבטחונית הגבוהה באותו אזור.

 

למקום הגיעו תוך זמן קצר כוחות מד"א, כיבוי אש, תושבים ממעלה ללבונה וכוחות רפואה צבאיים נוספים, ובמבצע מורכב השלימו תוך שעה וחצי את פינוי הנפגעים לבתי החולים. "לא ויתרנו, זה היה קשה לסחוב בבוץ את האלונקות עם נפגעים, ליפול ואז לקום שוב ולהרים, עד לאמבולנסים או לשני מסוקי יחידת 669 שהמתינו בנקודה סמוכה", משחזרת סרן סיוון.

 

על האירוע עצמו היא אמרה: "הבנו שלא מדובר באירוע רגיל. האוטובוס היה הפוך לחלוטין ומפורק. לא יכולנו להרשות לעצמנו לפספס אף אחד. האוטובוס היה מחוץ לחלוטין. לא ראינו דבר מלבד הפינוי המהיר".

 

סיפורי ההרוגים

אחר הצהריים הובאו למנוחות שני הרוגי התאונה הקטלנית. אבישי קרואני, בן 37 מאריאל, נטמן בבית העלמין החדש בעירו. קודם לכן הובא למנוחות אופיר רחמנוב, בן 23 מירושלים, בהר המנוחות בבירה.

 

אבישי קרואני הובא למנוחות (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
אבישי קרואני הובא למנוחות(צילום: דנה קופל)

 (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)

 (צילום: דנה קופל) (צילום: דנה קופל)
(צילום: דנה קופל)

שי שרעבי, שהיה המעסיק של אופיר בארבע השנים האחרונות בחנות לתוספי תזונה בירושלים, סיפר בקול שבור: "אני בהלם טוטאלי. הוא לא כמו כל עובד רגיל. הוא ממש הפך להיות חלק מהמשפחה. אתמול הוא הגיע לעבודה למשמרת כפולה, הייתי איתו בחנות עד 20:30 ומשם יצאתי. הוא סיפר לי שהוא נוסע לאריאל בתום המשמרת כי הכניסו להם למערכת הלימודים באופן חד פעמי תרגול לפני מבחן ולכן הוא נסע. אם לא התרגול הזה הוא לא היה נוסע, היה נשאר שבת בבית. במהלך המשמרת אתמול אמרתי לו שלא אראה אותו בשבועיים הקרובים כי יש לו תקופת מבחנים. ביקשתי ממנו שיהיה איתי בקשר. הוא סגר את החנות ויצא משם לאוטובוס לאריאל".

 

יניר פינקר, חברו ושכנו של קרואני, ספד לו: "הוא איש משפחה למופת. המשפחה הייתה בעלת חסד ורק נתינה. הוא ואישתו עידית הם אנשי חינוך משכמם ומעלה. הם דמויות מוכרות בעיר ואהובות. כולם המומים וכואבים את העבודה הזו".

 

פינקר הוסיף כי "ברור לנו כקהילה וחברים שנקיף את המשפחה. אבישי היה עובד מאוד קשה בשביל המשפחה שלו. הוא היה נהג אוטובוס הרבה שנים. היו לו גם משמרות ארוכות בלילות. תמיד היה לו חיוך על הפנים. הוא היה אחד שתמיד חייך, לא משנה מה, לא היה מתלונן. איש של עבודה קשה ואיש ערכי".

 

רותם אליזרע ואלישע בן קימון השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים