שתף קטע נבחר

חוק ההסדרה יקודם, בוטלה שביתת הרעב בעפרה

ראש הממשלה נתניהו הורה לקדם את אישור החוק מעורר המחלוקת. אנשי עפרה החליטו בעקבות זאת לעכב את שביתת הרעב המתוכננת

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה אמש (שבת) את יו״ר הקואליציה דוד ביטן להביא לאישור את חוק ההסדרה בקריאה שנייה ושלישית עוד השבוע. במהלך פגישה שערך ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה יואב הורביץ עם אנשי עפרה עדכן אותם הורוביץ בכך שנתניהו נחוש לקדם את החוק. בנוסף, עדכן הורוביץ כי חוק ההסדרה יקודם במקביל להנחיית נתניהו לקדם 68 יחידות דיור בעפרה, במטרה לתת פתרון למשפחות שאמורות להתפנות מבתיהן.

שביתת הרעב של התושבים נדחתה. הבתים שיפונו בעפרה (צילום: משה כהן) (צילום: משה כהן)
שביתת הרעב של התושבים נדחתה. הבתים שיפונו בעפרה(צילום: משה כהן)

חוק ההסדרה עורר ביקורת בעבר, ורק בשבוע האחרון מתח עליו ביקורת גם נתניהו עצמו. בישיבת הסיעה בשבוע שעבר הבהיר ראש הממשלה כי יש לנהוג באחריות ואמר כי הוא זה שיוביל את הטיפול בנושא ההתיישבות ביהודה ושומרון. לפי אחד השרים, נתניהו אף אמר כי ייתכן שאותו החוק הוביל להחלטת מועצת הביטחון של האו"ם בעת הזו. בלשכת ראש הממשלה הכחישו כי נתניהו אמר זאת.

 

ביום שני בבוקר תתכנס ועדת חוקה חוק ומשפט של הכנסת לדיון בהצעת החוק והצבעה לקריאה שנייה ושלישית. בעקבות הפגישה בין הורביץ, מזכיר הממשלה צחי ברוורמן ואנשי עפרה החליטה הנהגת עפרה לעכב בכמה ימים את שביתת הרעב המתוכננת.

חוק ההסדרה יפתור את בעיית המאחזים. עמונה (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
חוק ההסדרה יפתור את בעיית המאחזים. עמונה(צילום: עידו ארז)

החוק שיזמו חברי הכנסת שולי מועלם רפאלי ובצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי נועד להסדיר את מעמדם של היישובים היהודים ביהודה ושומרון, בהם עמונה ועפרה שתושביהם אמורים להתפנות מבתיהם בעקבות החלטת בג"ץ. החוק מבקש לקבוע כי תושבים שבנו את ביתם על קרקע מעבר לקו הירוק לא יפונו, והבעלים החוקיים של הקרקע יקבלו פיצוי כספי תמורתה.

 

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "מטרת הצעת החוק היא לאפשר את הסדרתם של יישובים ביהודה והשומרון שנבנו או הורחבו ללא הליך תכנון מסודר על ידי אזרחים ישראלים בתום לב, או שהמדינה הייתה שותפה בהקמתם ובבנייתם. הריסה של מבנים ומתקנים ביישובים ישראלים כאלה משמעותן פגיעה קשה במי שמתגורר בהם".

 

באופן הזה, טוענים יוזמי החוק, הם מאזנים בין פגיעה במי שהתיישבו על הקרקע בסיוע ועידוד המדינה ובין הפגיעה בקניינם של הבעלים הרשומים של קרקע מוסדרת. "הצעת החוק מכירה בצורך להסדיר יישובים ושכונות, ובכך שהסדרתם היא פתרון מידתי וראוי יותר מהחרבת יישובים או בתים של עשרות ומאות בתי אב", נכתב.

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה כהן
הבתים בעפרה שתושביהם אמורים להתפנות
צילום: משה כהן
מומלצים