שתף קטע נבחר

גני הילדים בירושלים ישבתו היום: "ברקת פגע בילדים"

ביום השלישי לשביתת עיריית ירושלים לא יפעלו גני הילדים העירוניים. התושבים זועמים על התנהלות ראש העיר ברקת: "הוא רק רוצה לשפר פופולריות בליכודיאדה", אמר תושב העיר. אם לשניים: "תושבים יברחו מהעיר". הקואליציה של ברקת מתפוררת: סיעת "ירושלמים" עזבה

 

 

כאוס בבירת ישראל: מי שציפה להתעורר היום (יום ג') לרחובות נקיים ואוויר הרים צלול בירושלים, יתאכזב. עיריית ירושלים הודיעה כי השביתה שלה נמשכת. גני הילדים העירוניים לא יפעלו היום. מפעילי צהרוני ציל"ה הודיעו כי גם הם ממשיכים בשביתה.

 

מעיריית ירושלים נמסר כי "לנוכח הודעת ההסתדרות וארגון עובדי עיריית ירושלים על קיומן של אסיפות הסברה לסייעות בגני הילדים העירוניים, לא תתאפשר הפעלתם של הגנים בירושלים. מערכת החינוך המיוחד תפעל כסדרה. שירותי העירייה ברחבי העיר ימשיכו להיות מושבתים".

 

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד נפגש אמש עם נציגי ארגוני ההורים, המורים, הצהרונים והארגונים הקהילתיים בעיר, בניסיון למנוע את המשך השבתת צהרוני ציל"ה. במהלך הפגישה העלה באב"ד את אותה הצעה תקציבית של משרדו ערב פרוץ השביתה: תוספת של חמישה אחוזים לעיריית ירושלים על תקציבה הנוכחי.

כאוס בירושלים. אשפה ברחובות העיר (צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות
כאוס בירושלים. אשפה ברחובות העיר(צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות "חדשות 24")

"ככל שראש העיר ירושלים מבקש להגדיל את תקציבו, עליו לפנות לממשלה במטרה לבקש ממנה להירתם ולפעול לגיוס הסכום הנוסף מתקציבי משרדי הממשלה", אמרו במשרד האוצר. במהלך הפגישה ביקשו הארגונים לצרף את מנכ"ל העירייה והוא אכן הצטרף באמצע הדיון. הפגישה הסתיימה ללא תוצאות ולפיכך תיכנס השביתה היום ליומה השלישי.

 

באב"ד תקף אתמול בחריפות את ראש העיר ניר ברקת וטען כי מעולם לא היה סיכום על העברת 800 מיליון שקלים לטובת תקציב העיר כפי שברקת טוען. "ראש העיר ירושלים משקר. בושה וחרפה. מדובר בשקר במצח נחושה", אמר באב"ד.

 

‎גורמים בכירים באוצר הוסיפו: "הגיע הזמן שמבקר המדינה יחקור את בזבוז כספי הציבור בעיריית ירושלים, בין היתר בשל שלל מינויים פוליטיים שביצע ניר ברקת בתפקידים בכיריים במערך העירוני. ברקת הפך את עיריית ירושלים ותושבי ירושלים לתפאורה במסגרת הפריימריז שלו במפלגת הליכוד".

 

בית המשפט המחוזי בירושלים הוציא ביום ראשון צו נגד השבתת מוסדות החינוך בעיר שתוכננה לאתמול, במסגרת העתירה שהגיש משרד האוצר נגד השבתת הצהרונים והשביתה החלקית בבתי הספר העל-יסודיים. עם זאת, פורום ההורים ומפעילי הצהרונים הודיעו אתמול שהצו לא חל עליהם, והפסיקו את הפעילות "עד לקבלת תקציב או הודעה אחרת מאיתנו".

  

"מאבקים פוליטיים על חשבון התושבים" 

תושבי ירושלים, שכבר רגילים למאבקים הפוליטיים בין ראש העיר ברקת לשר האוצר משה כחלון, התרעמו על כך שהמאבקים ביניהם נעשים על גבם. אסף ברק, תושב העיר, אמר: "ניר ברקת ביזיון, שלא רק שהוא ראש עיר מהגרועים שהיו, הוא גם עושה את המאבקים הפוליטיים שלו על חשבון התושבים. הוא גורם לעירייה להתנהל כאחרון הקבצנים במקום לטפל בשורש של הבעיה של תקציב העיר, וכל זה בשביל לשפר את הפופולריות שלו בליכודיאדה".

 

מירי בלאו, אם לשני ילדים שנמצאים בצהרוני ציל"ה, אמרה: "באופן עקבי אנחנו מרגישים שניר ברקת והעירייה משתמשים בנו ומבלי להתבייש. הם אומרים שזה לטובתנו כשבפועל יש כאן אינטרסים של ברקת שעושה את הרושם שהוא נהנה להיות בכותרות. יש כאן תחושת אטימות קשה. הוא רב עם כחלון ומי שנדפק מזה זה תושבי ירושלים. זה מכעיס, נולדתי וגדלתי בעיר. ההתנהלות הזאת תוביל תושבים כמוני שעובדים ומשלמים מסים לברוח בסוף מהעיר".

 

ציקו, תושב העיר שילדיו מתחנכים בצהרונים, אמר בכעס: "החלטת הצהרונים לשבות היא אבסורד, מכניסים את ההורים והילדים לסכסוך הפוליטי. איך ייתכן שגורם שעובד במערכת החינוך, שאמור לשמור על ילדינו בזמן הלימודים לפתע אינו כפוף לעירית ירושלים או למשרד החינוך והחלטת בית המשפט המחוזי לא חלה עליו? מי האחראי אם חלילה גננת או סייעת מהצהרון תכה את אחד הילדים או שתחליט על דעת עצמה שלא להגיע? מי מפקח עליהם? מי שומר על שלום ילדינו? על שר החינוך בנט והשר לענייני ירושלים אלקין להתערב במיידי ולמנוע את השביתה הפוליטית שפוגעת פגיעה קשה בהורים ובילדים".

 (צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות
(צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות "חדשות 24")

 (צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות "חדשות 24") (צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות
(צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות "חדשות 24")

אפרת, תושבת העיר, הצטרפה לביקורת על ראש העיר: "זאת לא הפעם הראשונה שברקת עושה לנו את זה, בכל פעם שיש לו עימות אישי עם שר האוצר אנחנו אלו שמיד סופגים את זה. עכשיו זה מצריך ממני לצאת במיוחד מוקדם יותר מהעבודה כדי לדאוג לילדים. זה פשוט מאכזב שלא רואים אותך והכול בשביל אינטרסים פוליטיים. את כל התככים שישמרו למקומות אחרים, לא על גב ההורים והילדים".

 

קואליציית השביתה של ברקת מתפוררת

המשנה לתיק החינוך בעיריית ירושלים, הרב אהרון ליבוביץ, פרש עם סיעתו "ירושלמים" מהקואליציה של ברקת, לאור מחלוקת חריפה סביב השבתת מערכת החינוך. ליבוביץ אמר: "ירושלים היא עיר בירה, ולא קלף מיקוח. אי אפשר להשלים עם מהלכים פוליטיים ציניים על גבם של הורים וילדים ועל חשבונם של תושבי העיר".

 

לדבריו, המהלכים האחרונים של ברקת הם נגד העיר ונגד התושבים, והובילו לאובדן אמון בו. "מי שדואג למערכת החינוך ולהורים העובדים – לא מחזיק אותם כבני ערובה במלחמה פוליטית, ולא עושה את הדרך מכיכר ספרא לעבר פריימריז בליכוד על הגב שלהם".

 

איתי גוטלר, חבר מועצת העיר מטעם הסיעה הוסיף שהשבתת הצהרונים אתמול והשבתת הגנים הבוקר הם ביזוי בית המשפט וזלזול בתושבי העיר. פלר חסן-נחום, חברת מועצת העיר מטעם הסיעה אמרה שההחלטה על השבתת מערכת החינוך "מוכיחה נתק מוחלט מתושבי העיר ומהצרכים של המשפחות הצעירות וההורים העובדים. מי שמחכה עד הבוקר כדי להודיע על שביתה – פשוט מתעלל בהורים".

 

מלשכת ברקת נמסר כי "הפרישה של סיעת 'ירושלמים' שהם אנשי כחלון חסרת כל משמעות. לברקת קואליציה רחבה ויציבה והיא תסתדר מצוין גם ללא סיעתו של כחלון-עזריה. חבל שפעילי כחלון בעיר מעדיפים את האינטרס הפוליטי הקטן על פני התמיכה בירושלים".

 

משרד האוצר מסר בתגובה: "תקציב הצהרונים סוכם עוד בטרם הכרזת העירייה על קיום השביתה, לשביעות רצון העירייה, האוצר ומשרד החינוך. עיריית ירושלים קיבלה תוספת של שישה מיליון שקל מעבר לסיכום התקציבי החתום לשנה זו. בסך הכול מדובר ב-57 מיליון שקל. צר לנו שלמרות שהעירייה ידעה כי התקציב הדרוש להפעלת הצהרונים קיים ויתוקצב, בחרה לצרף את הצהרונים לשביתה על גבם של תושבי העיר וילדיהם. צירוף הצהרונים לשביתה, על אף צו מפורש של בית המשפט האוסר על כך, הוא המשך ציני של מאבק העירייה והתמקדותם בקידום אינטרסים אישיים ולא מקצועיים".

 

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "צר לנו שמשרד האוצר עסוק בספינים תקשורתיים שקריים במקום בחיזוקה של ירושלים. אתגריה של בירת ישראל הם אתגרים לאומיים והם אינם צריכים לבוא על חשבון תושבי ירושלים. בזמן שכל שאר הערים הנתמכות על ידי המדינה מקבלות מענקי איזון מהמדינה, נקבע בחוק כי ירושלים זכאית למענק בירה אותו מונע השנה האוצר מירושלים משיקולים זרים. בניגוד לשקרי האוצר, בכל תקופתו של ברקת אין כל גירעונות לעירייה והיא אף זוכה בפרסים ממשרד הפנים על ניהולה הפיננסי התקין ומתנהלת בשקיפות מלאה".


פורסם לראשונה 30/01/2017 23:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות "חדשות 24"
אשפה ברחוב בירושלים
צילום: לייזר סמט ואבי יודקאווסקי, סוכנות הידיעות "חדשות 24"
מומלצים