שתף קטע נבחר

שביתה בנוסח ברקת: הגנים החרדיים פועלים, היתר לא

בעוד שהגנים העירוניים בירושלים הושבתו ללא הודעה מוקדמת, באלו השייכים לחינוך החרדי יום הלימודים מתנהל כסדרו: "מראה על מידת הזלזול של ראש העיר בציבור החילוני". ההורים זועמים: "לא מודיעים על שביתה ב-6:45 בבוקר". במקביל, הזבל ממשיך להיערם ברחובות

 

 

 

תושבי ירושלים התעוררו הבוקר (יום ג') ליומה השלישי של השביתה בעיר, ולהורים שביניהם המתינה הפתעה בלתי צפויה בדמות השבתת הגנים העירוניים ללא הודעה מוקדמת וללא יכולת להתארגן מראש על סידור לילדיהם. לעומת זאת, בגני הילדים החרדיים, הנמצאים תחת פיקוח מינהל החינוך החרדי, יום הלימודים מתנהל כסדרו. "ברור שלניר ברקת היה אינטרס ברור לא לפגוע בחינוך החרדי. זה רק מראה על מידת הזלזול שלו בציבור החילוני בבירה", אמרו גורמים בעירייה והפנו אצבע מאשימה לעבר ראש העיר.

 

לאחר התייעצויות ובהיעדר תקציב להפעלת צהרוני ציל"ה, מסרה הרשת: "אנו נאלצים לצערנו להודיע בשונה מהודעה הקודמת בעניין זה, שעד להודעה חדשה לא ניתן יהיה להפעיל את צהרוני ציל"ה. לכן צהרוני ציל"ה לא יופעלו היום אלא אם נודיע אחרת. לגבי הימים הבאים נוציא עדכונים בהמשך. צר לנו שזו ההתנהלות אך אנו בתקווה שהמשבר יסתיים בקרוב".

 

גן חרדי בירושלים שנפתח הבוקר ()
גן חרדי בירושלים שנפתח הבוקר

הודעת ההסתדרות שקראה לסייעות בגנים להתייצב הבוקר באסיפות הסברה הייתה זו שגרמה בפועל להשבתת הפעילות בגנים. מעיריית ירושלים נמסר כי "לנוכח הודעת ההסתדרות וארגון עובדי עיריית ירושלים על קיומן של אסיפות הסברה לסייעות בגני הילדים העירוניים, לא תתאפשר הפעלתם של הגנים בירושלים. מערכת החינוך המיוחד תפעל כסדרה. שירותי העירייה ברחבי העיר ימשיכו להיות מושבתים".

 

"נכון שהסייעות בגנים החרדיים הן לא עובדות עירייה, אבל הגנים עצמם עדיין שייכים למינהל החינוך החרדי ומתוקצבים מכספי המסים של כולנו", הוסיפו גורמים בעירייה. "שלא יספרו סיפורים, מי שמשבית את העיר ואת מערכת החינוך דה פקטו זה ניר ברקת. הוא מסתתר מאחורי ההסתדרות".

 

תמר קינן ובנה רועי: "לא מודיעים על שביתה ב-6:45 בבוקר" ()
תמר קינן ובנה רועי: "לא מודיעים על שביתה ב-6:45 בבוקר"

ההורים שהתעוררו לבוקר של החרפה בשביתה זועמים על ברקת. תמר קינן, תושבת העיר שעובדת בבית החולים הדסה עין כרם, נאלצה לקחת יום חופש כיוון שבנה רועי לומד בגן עירוני. "אני מוחה בכל תוקף על כך שהודיעו לנו הבוקר ב-6:45 שיש שביתה", אמרה קינן בזעם. "זו לא שעה קבילה להודיע בה על שביתה - וזו חוצפה!".

 

"בתקופה האחרונה הפכנו לכלי ניגוח של העירייה בממשלה. מתי יש לנו זמן לעבוד ולהתנהל על מנת שנוכל לשלם את הארנונה הגבוהה עד גיחוך שמוטלת על תושבי העיר?", שאלת קינן ופונה במסר לראש העיר: "אולי במקום לשבות תצאו למבצע גבייה שיכניס לכם הרבה יותר מהפער שעליו אתם מתווכחים עם האוצר? איזו איכות חיים אתם מציעים לתושבים היצרנים, שמנסים לנהל אורח חיים נורמלי בעיר המטורפת הזו ממילא? התחושה היא של חוסר אכפתיות".

 

נדיה בכר-צבי ובנה אבנר: "לך תחפש סידור לילד ברבע לשבע בבוקר" ()
נדיה בכר-צבי ובנה אבנר: "לך תחפש סידור לילד ברבע לשבע בבוקר"

"מר ברקת, אני מקווה שבתוך הזמן שיוקדש לתכנון שגרירות ארה"ב, יימצא גם זמן גם לפיתרון המשבר בינך ובין הממשלה, מבלי לערב אותנו בזה. אתה בכל זאת, לפני הכול ואחרי הכול - ראש העיר שלנו", סיכמה קינן.

 

נדיה בכר-צבי, שבנה אבנר מתחנך בגן עירוני, לא הסתירה את זעמה: "זו שיא החוצפה לקבל הודעה ברבע לשבע בבוקר על כך שאין גנים. לך תחפש בשעה כזו סידור לילדים. רוצים להשבית? אין בעיה, תעשו את זה מתוכנן ותודיעו לאנשים מראש, אבל לא בדקה ה-90. עכשיו אני צריכה לגרור את הילד איתי לקניות ואחר כך לעבודה במקום שיהיה בגן. אנחנו משלמים כסף לצהרונים, אבל לא מקבלים את התמורה".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

עידן בנימין, שבתו עלמא נאלצה גם כן להישאר בבית בשל השביתה, הוסיף: "קיבלנו הבוקר בהפתעה את ההודעה על השביתה ואני מתנגד לכך. אנחנו משלמים על חוסר התקשורת של ראש העיר שלנו עם שר האוצר - ולא בפעם הראשונה. הוא עושה מאבקים פוליטיים על חשבון התושבים וכנראה שהכוח הפוליטי שלו במסדרונות השלטון לא כזה חזק. הוא לוקח את בתי בת ה-4 בשביל להתניע את הקמפיין שלו בליכוד. זה יותר קמפיין פוליטי מאשר שביתה. את היום הזה אף אחד לא יחזיר לנו".

 

רוני אנגלשטיין נותרה גם היא ללא פתרון. "קצת קשה לעבוד במעבדה עם ילד בן ארבע וחצי", סיפרה לאולפן ynet, והפנתה גם היא אצבע מאשימה לעבר ראש העיר: "לנו, התושבים, זה מרגש כמו מאבק כוחות בין ברקת לכחלון - מי רוצה להיות יותר גדול. אנחנו לא מבינים מה קורה פה ולמה צריך להשבית אותנו".

 

 (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
(צילום: גיל יוחנן)

 (צילום: תומר אדמון) (צילום: תומר אדמון)
(צילום: תומר אדמון)

את הטענות של ברקת על כך שהמאבק הוא למען התושבים, אנגלשטיין לא קונה: "זה מרגיש כמו מאבק על תקציבים, אבל גם כמו משחק פוליטי. כרגע קיבלתי הודעה שמינהל החינוך החרדי עובד כרגיל. אנחנו מנסים להבין למה הם עובדים ואנחנו לא. למה דווקא את גני הילדים משביתים ולא את התיכונים? אולי שם אפשר. ובכלל, למה העיר הזאת צריכה תוספת תקציב כל כך גדולה? אני ירושלמית מלידה וממש בא לי לקחת את המזוודות ולעבור מכאן".

 

הרי אשפה נערמים: "עכברים וחולדות מסתובבים ברחובות"

לצד תלונות ההורים, האשפה ממשיכה להיערם ברחבי העיר לאחר שלא נאספה מאז תחילת השבוע. דוד (דאוד), תושב העיר, הלין על המצב בעודו מביט על הרי האשפה במדרחוב שברחוב יפו. "אני הולך לפי החוק ומשלם ארנונה בצורה מסודרת. מה כל הפסולת והחיידקים האלה? יש פה עכברים וחולדות. פשוט גועל נפש".

 

 

בין לבין, בהודעה שפרסמה עיריית ירושלים פורטו הסיבות לשביתה תחת הכותרת "גזירות האוצר לירושלים - על מה אנחנו נאבקים?". בהודעה נכתב כי "בעקבות סירוב משרד האוצר לסייע לירושלים, העירייה תיאלץ לבצע קיצוץ רוחבי שמשמעותו פיטורי אלפי עובדים בכל העיר, וקיצוץ משמעותי בתמיכות במוסדות התרבות, הספורט, הרווחה והחינוך".

 

ראש העיר ניר ברקת הוסיף: "אני קורא לשר האוצר להתערב אישית ומיידית במשבר על מנת שלא נגיע למצב שבו נצטרך לפטר עובדים ולקצץ שירותים. סירוב האוצר להעביר תקציבים שהובטחו לירושלים יביא לפגיעה אנושה בבירת ישראל והדבר יהיה באחריותו הישירה של שר האוצר. זהו מאבק אמיתי ורחב של כלל הארגונים בירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גן חרדי שנפתח הבוקר בירושלים
מומלצים