שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: shutterstock
  מחאה ירדנית: ארוחת בוקר בלי ביצים
  הסוחרים בשווקים העלו את המחירים, הממשלה לא התערבה והירדנים החליטו לא לקנות ביצים עד שמחיריהן יירדו: "מחרימים למען העניים"

  אל תגעו לנו בביצים. זה מה שדורשים, פחות או יותר, אזרחי ירדן מהשלטונות בארצם בעקבות העלאת מחירי הביצים בממלכה. קמפיין שעלה ברשת קורא לירדנים להחרים את הביצים ותפוחי האדמה שנמכרים בשווקים עד שהרשויות יסכימו להוריד את מחיריהם. גם הסחורות מישראל על הכוונה ומארגני הקמפיין קראו להחרים גם אותן.

   

  עוד סיפורים מעניינים מהעולם בדף הפייסבוק של דסק החוץ

   

  כ-700 אלף בני אדם הצטרפו לדף הפייסבוק "קמפיין החרם הירדני" שנפתח לפני יותר משבועיים. בלוגו של הדף, ששואף להגיע למיליון עוקבים, מתנוססת תמונתו של המלך עבדאללה עם הסיסמה "אללה, המולדת והמלך... ירדן קודם כל", ולצדה תמונה של ביצים ותפוחי אדמה ומתחתה הכיתובים #מחרימים_למען העניים, #מחרימים_ממשיכים".    

  במסגרת קמפיין ההחרמה, כך דיווח העיתון המקומי "א-רד", העלו ירדנים תמונות מארוחת הבוקר שלהם נטולות הביצים כדי להראות לשלטונות שהמחאה שלהם רצינית. במקביל, ברשתות החברתיות פורסמו סיסמאות שונות, בהן "מהפכת הביצים", "תנו להן לבקוע" ו"גבינה במקום הביצים". בעיתון הירדני נטען כי עקרות בית העלו בחשבונותיהם ברשתות החברתיות תמונות של אלטרנטיביות קולינריות לביצה.

   

  האגודה הלאומית להגנת הצרכן התגייסה גם כן לטובת החרם הציבורי. בהודעה שפרסמה האגודה נטען כי מחירי הביצים בשווקים בירדן קפצו ב-30 עד 35 אחוזים. המחיר של קרטון ביצים, למשל, זינק מ-2.5 דינר ירדני (13 שקלים) ל-3.25 (17 שקלים). במשרד החקלאות טענו כי העלייה במחירי הביצים היא עניין שגרתי בגלל מזג האוויר החורפי שגורם לירידה בייצור ובהיצע.

   

  לפי האגודה הלאומית להגנת הצרכן, נראה שקמפיין החרם זכה להצלחה גדולה וגרם לירידה במכירת הביצים בשווקים - למורת רוחם של הסוחרים שחוששים להיתקע עם הסחורות שלהם. בממשלה הירדנית לא נותרו אדישים למחאה ותמחרו באמצעות משרד התעשייה והמסחר את העלות של הביצים. צעד זה לא שכנע את מארגני החרם, שטענו שמחירי הביצים החדשים עדיין גבוהים. הם הבהירו שימשיכו את המאבק שלהם ויחרימו את הביצים ואת תפוחי האדמה שנמכרים בשווקים "מתוך הגנה על המולדת ועל זכויות האזרח בדרכים לא אלימות ותרבותיות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מחאה ירדנית: ארוחת בוקר בלי ביצים"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים