שתף קטע נבחר

לא זכתה לראות: סרט האם השכולה מצוק איתן

עינת יאורי, שאיבדה את בנה עמית במבצע ברצועת עזה, תיעדה מסע מרגש של אמהות שכולות בסלובקיה. לפני שמונה חודשים עינת נפטרה ממחלת הסרטן, ושלשום הוקרן הסרט בפני האמהות: "זה היה משהו גדול בשבילה"

 

קבוצה של 40 אמהות שכולות, שאיבדו את ילדיהן במבצע צוק איתן בקיץ 2014, יצאה כעבור שנה למסע העצמה משותף בסלובקיה. עינת יאורי מירושלים, אמו של לוחם חיל ההנדסה סמ"ר עמית יאורי ז"ל שנפל ברצועת עזה, תיעדה את הרגעים שחלקו האמהות השכולות. ביוני 2016 עינת נפטרה לאחר מאבק במחלת הסרטן, ושלשום בערב (ד') הוקרן הסרט המרגש שצילמה במסע האירופי.

 

את ההקרנה המיוחדת הפיק ארגון "משפחה אחת", שפועל למען המשפחות השכולות ונפגעות הטרור בישראל, והיה גם אחראי על מסע האימהות לסלובקיה. קבוצת האימהות הגיעה למלון "דוד טאוור" בנתניה כדי לצפות בסרט, לזכור, לדבר ולשתף את רגשותיהן.

האימהות השכולות בהקרנת סרטה של עינת יאורי (צילום: שרה לוין) (צילום: שרה לוין)
האימהות השכולות בהקרנת סרטה של עינת יאורי(צילום: שרה לוין)

ברקע הנופים הפסטורליים של מרכז אירופה, מציג הסרט את דרכן של האימהות שברגע אחד איבדו את בניהן. הטיולים המשותפים, הצחוק והבכי, הרגעים המרגשים והצער על הבנים שלא יחזרו עמדו במרכז הסרט. האימהות מדברות על הקושי, על האובדן, על החיים עם החלל שנותר בלב, אך יחד עם זאת מנסות להפגין כוח ועוצמה.

 

שחר, אלמנהּ של עינת שלא זכתה לראות את הסרט לאחר סיום עריכתו, אמר: "הסרט הזה היה משהו גדול בשביל עינת. היא הסתתרה מאחורי המצלמה, ראיינה את כולן, שאלה, דיברה, חקרה, בכתה, צחקה. זה התאים לה לתפוס את הצד שמאחורי המצלמה 'מנגד', לא לחשוף את מה שהיא מרגישה בפנים, אלא לשאול את האחרות".

משתתפות המסע בהקרנה. בסרט הן מנסות להפגין כוח ועוצמה (צילום: שרה לוין) (צילום: שרה לוין)
משתתפות המסע בהקרנה. בסרט הן מנסות להפגין כוח ועוצמה(צילום: שרה לוין)

עמית יאורי ז"ל (צילום: באדיבות המשפחה) (צילום: באדיבות המשפחה)
עמית יאורי ז"ל(צילום: באדיבות המשפחה)

עינת יאורי ליד קבר בנה (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
עינת יאורי ליד קבר בנה(צילום: גיל יוחנן)

בר רהב ז"ל ()
בר רהב ז"ל

אחת מגיבורות הסרט היא נעמה רהב, אמו של לוחם חיל ההנדסה סג"מ בר רהב ז"ל שנפל במהלך המבצע. בר היה שחקן של נבחרת ישראל בכדורמים אך ויתר על המעמד של ספורטאי מצטיין כדי להתגייס לשירות קרבי. "היום ראיתי את הסרט המלא לראשונה. המסע כולו היה לא קל", סיפרה בהתרגשות נעמה.

 

היא אמרה עוד: "המון מחשבות, המון דיבורים. אם ביום יום יותר פשוט שלא לחשוב כל הזמן על הבן שאיננו, במסע זה היה מאוד נוכח. הסרט מעלה בי זיכרונות על דברים שאפילו לא זכרתי שקרו. יש הרבה חום בין כל האימהות, הקשר הזה בינינו הוא מאוד חשוב לנו. אנחנו עוזרות ומסייעות אחת לשנייה. כשאחת בוכה אז השנייה מנחמת ולהפך. אין ספק - עינת עשתה עבודה יפה. חבל שהיא לא איתנו לראות את הסרט".


פורסם לראשונה 02/02/2017 22:07

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
עינת יאורי ז"ל
צילום: גיל יוחנן
מומלצים