שתף קטע נבחר

מי לא הגיע לתערוכה בערבה? שר החקלאות

"החקלאות היא נשמת אפה של הציונות, אך השר עסוק בענייני עמונה": החקלאים זועמים לאחר שאורי אריאל לא הגיע לתערוכה החקלאית הגדולה ביותר בישראל בערבה, שהתקיימה בפעם ה-26 - לראשונה בלי השר הממונה. מלשכתו נמסר: אריאל הופיע בדיון מכריע בכנסת

התערוכה החקלאית החשובה ביותר בשנה בלי שר חקלאות. אתמול (חמישי) נערכה התערוכה החקלאית החשובה והגדולה ביותר בישראל בערבה. רק דבר אחד היה חסר בה - שר החקלאות, אורי אריאל, שרשם היעדרות ראשונה של שר חקלאות מהתערוכה במשך 26 שנותיה.

 

מה זה שלפח? זהו את הירקות שהתחפשו

 

מדובר בתערוכה אליה מגיעים חקלאים מכל רחבי הארץ, ורבים מהם הביעו תדהמה ואפילו זעם. "בכל שנה הגיע לפה שר החקלאות", הם אומרים. "כל חקלאי ישראל מגיעים לפה. מדובר ב-30 אלף איש. זה זה מעורר שאלות. השר של מי הוא"? מדובר גם במפגש טכנולוגי ותעשייתי, במסגרתו הציגו 250 חברות מהארץ ומהעולם את פסגת הפיתוחים והחידושים הטכנולוגיים בתחום החקלאות.

תערוכת החקלאות בערבה (צילום: אדוארד קפרוב) (צילום: אדוארד קפרוב)
תערוכת החקלאות בערבה(צילום: אדוארד קפרוב)

ראש המועצה האיזורית ערבה אייל בלום אמר: "זו פעם ראשונה מזה 26 שנה שאין שר חקלאות. אנחנו לא ניתן לשר החקלאות להרוס את משרד החקלאות. היא תמשיך גם אחריו. אנחנו נצא למאבק בחוסר האיכפתיות שלו לחקלאות. זה תמוה שבפעם הראשונה השר לא הגיע ואפילו לא טרח להתקשר".

 

"התערוכה היא סמלית", הסבירו המארגנים, "העובדה שלמשרד החקלאות אין בתקציב הקרוב מנהלת השקעות אומרת גם שאין למשרד תכלית".

 

"החקלאות היא נושא אסטרטגי-ציוני"

עודד רהב, מנהל פיתוח עסקי של חברת טכנולוגיה חקלאית, סיפר: "החברה כולה הגיעה מעפולה כדי לראות ולחזק את החקלאות, ומה שראינו פה הוא ביזיון. העובדה ששר החקלאות לא הגיע לתערוכה היא עלבון וביזיון שאין כדוגמתו. זה אומר הכל. זה לירוק לבאר, למקדש האחרון שנותר של ציונות ושל ארץ ישראל היפה. בוני הארץ יושבים גם פה בערבה.

 

"קשה להעביר את הכעס שהצטבר. החקלאות הייתה פה מקום המדינה וצריכה להמשיך להתקיים. זה נושא אסטרטגי ציוני. עמונה זו אפיזודה שחוקיותה מוטלת בספק. החקלאות איננה".

 

רבים מהחקלאים סיפרו על תחושותיהם, אך ביקשו שלא להזדהות. חקלאי מהמועצה האיזורית תמר אמר: "אנחנו כואבים את זה שפעם ראשונה מזה 26 שנה שר החקלאות לא נוכח בכנס. זו נשמת אפה של הציונות. השר עסוק בענייני עמונה. הוא שם. זה ההארד קור של הבוחרים שלו. גם של שרת המשפטים, איילת שקד. היא הייתה בלחץ להגיע לשם, אבל היא בכל זאת הגיעה לכאן. כואב שמשרד כזה הופך להיות סקטוראלי, ולא דואג לחקלאים".

 (צילום: אדוארד קפרוב) (צילום: אדוארד קפרוב)
(צילום: אדוארד קפרוב)
  

חקלאי נוסף מהצפון אמר: "זה כמו מדע בדיוני. איך פעם היו מתייחסים לחקלאות בכלל ובפרט בערבה, ועכשיו נטשו את המגדלים. עזבו אותם להיקבר. זו נטישה טוטאלית. אין מילה אחרת. האנשים בעמונה, זה המגזר אליו הולכים כל התקציבים. לא מעניין את השר לבוא - זה מצב החקלאות".

 

החקלאי שלומי מוצפי מצופר אמר: "החקלאות בערבה קרסה. לא נשארו כמעט חקלאים. שר החקלאות הוא לא השר של החקלאות. אלא שר של עמונה".

 

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני), שהגיע לתערוכה, הוסיף: "השאלה היא אם זו ממשלת הנגב והגליל או ממשלת יהודה ושומרון. הממשלה צריכה להחליט האם היא רוצה לטפל בעמונה או דימונה. זה רק מראה על סדר עדיפות לא נכון".

 

מלשכת שר החקלאות נמסר בתגובה: "שר החקלאות הופיע היום בכנסת בדיון מכריע של ועדת העבודה והרווחה בנוגע לחוק השירות הלאומי שצפוי לעלות להצבעה בימים הקרובים ונמצא באחריות השר. בשל חשיבות הכנס ופעילות מרכזי המו"פים הנחה השר את מנכ:ל המשרד שלמה בן אליהו להגיע במקומו וכך אכן נעשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אדוארד קפרוב
התערוכה החקלאית בערבה
צילום: אדוארד קפרוב
מומלצים