שתף קטע נבחר

"הטבעת לא עמדה בלחץ". תיעוד סימולציה לתאונת הנגמ"ש

צה"ל ביצע ניסוי כחלק מתחקיר התאונה בגולן שבה נהרג רב"ט ויאצ'סלב גרגאי בעת שטיפל בנגמ"ש נמ"ר. בסימולציה נראה כי טבעת ברזל שחוברה לחבל אשר הוצמד לזחל של הנגמ"ש לא עמדה במאמץ המתיחה - ונהדפה בעוצמה אדירה לגופו של החייל. צה"ל: "החקירה בעיצומה". צפו בניסוי

 

 

עוצמת הפגיעה בחייל שנהרג נחשפת בסרטון סימולציה שנערך בצה"ל: כשלושה שבועות לאחר התאונה הקשה ברמת הגולן שבמהלכה נהרג רב"ט ויאצ'סלאב גרגאי בזמן שטיפל בנגמ"ש מסוג נמ"ר, מתחילה להתבהר התמונה בנוגע לנסיבות שהובילו לפגיעה הקטלנית בראשו.

 

במסגרת חקירת האירוע נערכו בצה"ל סימולציות של קטעים מסוימים בתאונה, כאשר לוח מתכתי דימה את הנקודה שבה עמד גרגאי. בדומה לתקרית, גם בניסוי פעל מנוע המשוריין, והחבל שבו השתמש החייל מחטיבת גולני הוצמד לרכיבי הזחל של הנגמ"ש הגדול. אלא שבסרטון שהגיע לידי ynet נראה כי טבעת הברזל שחוברה לחבל הגמיש לא עמדה במאמץ המתיחה, ונהדפה בעוצמה אדירה הישר לפלג גופו העליון של החייל.

הסימולציה בצה"ל ()
הסימולציה בצה"ל
 

הבוקר (יום א') פורסמו בגלי צה"ל חלקים מהתחקיר הצבאי של התקרית. לפי התחקיר, ערכת הטיפול הטכני שבה נעשה שימוש בתקרית נאסרה לשימוש בצה"ל בשנים האחרונות, מחשש שהחבל שאמור להזין את חלקי הזחל המטופלים לתוכו לא יעמוד בלחץ. בצה"ל ציינו כי מדובר באחד מכיווני החקירה, וכי ייתכן שסיבות אחרות הובילו לתוצאה הטראגית.

 

כך או כך, חקירת התאונה יצרה מחלוקות בין פיקוד הצפון, שבמסגרתו פועלת חטיבת גולני, לבין אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, שאמון על דפוסי תחזוקת כלי הרכב המשוריינים. לפני האסון, הנגמ"ש המתקדם בצה"ל שכיום נמצא רק בשימוש חטיבת גולני, סבל מתקלות טכניות לפני התרגיל המרכזי באימון של גדוד 51, והובל לבסיס אל פורן לטיפול טכני על ידי גרגאי וחבריו.

ויאצ'סלב גרגאי. מימין: זירת התאונה בגולן ()
ויאצ'סלב גרגאי. מימין: זירת התאונה בגולן
 

גרגאי עמד בנקודה שבה יכול היה להשקיף על הזנת החלקים לזחל הנגמ"ש שעמד על משטח העבודה, אך כאמור החבל לא עמד בלחץ הנדרש, וכתוצאה מהמתיחה נפגע גרגאי אנושות, ומותו נקבע בבית החולים רמב"ם בחיפה. כתוצאה מהאסון החליטו במספר חטיבות חי"ר בצה"ל לאסור על פריסות זחל, לפחות באופן זמני, אלא אם כן מפקד הגדוד מאשר המהלך הטכני, שמתבצע באופן שגרתי ועל בסיס יומי ביחידות השריון ובגדודי החי"ר שבהם יש נגמ"שים. במקביל חקירת מצ"ח נמצאת בעיצומה, ובמסגרתה נגבו גרסאות ממספר קצינים.

 

מצה"ל נמסר: "צה''ל משתתף בצער המשפחה וימשיך ללוותה. בנושא נפתחה חקירת מצ"ח ועם סיומה יועברו ממצאיה לבחינת הפרקליטות הצבאית. כמו כן, מיד לאחר האירוע מינה מפקד פיקוד צפון, אלוף אביב כוכבי, ועדת חקירה בראשות מפקד חטיבת כרמלי, אל"מ פיני יוסף, לתחקיר נסיבות האירוע. כשיתקבלו מסקנות התחקיר הן יילמדו, ובמידת הצורך יותאמו ההנחיות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים