שתף קטע נבחר

67 עצורים בהפגנות חרדים בעקבות מעצר עריק מצה"ל

מאות חרדים הפגינו ברחבי הארץ במחאה על מעצר של תלמיד ישיבה שערק מצה"ל. בכמה מקומות שיבשו המפגינים את התנועה, אחרים התיישבו על הכביש, יידו אבנים והציתו פחים. שלושה שוטרים נחבלו באורח קל. תלמיד הישיבה, שמשתייך לפלג הליטאי-ירושלמי, נשלח ל-10 ימי מחבוש בכלא הצבאי

  

הפרו את הסדר, חסמו צירים מרכזיים, ישבו על כבישים והתפרעו: המשטרה עצרה אמש (יום ג') 49 חרדים שהפגינו במחאה על מעצרו של תלמיד ישיבה עריק מצה"ל. בבני ברק ניסו המפגינים לחסום את צומת הרחובות המרכזי ז'בוטינסקי ורבי עקיבא, ו-15 מהם נעצרו. כמה מפגינים יידו חפצים שונים לעבר השוטרים, ושניים מהם נפצעו באורח קל. בירושלים נעצרו שבעה מפגינים חרדים ובבית שמש חמישה בגין הפרת הסדר וניסיון לחסימת כבישים. ynet העביר שידור חי מההפגנה בבני ברק. ההפגנות נמשכו לאורך הלילה בירושלים ובבית שמש, ובמהלכן נעצרו עוד 18 מפירי סדר.

 

בצומת אלעד בכביש 444 נעצרו תשעה מפגינים ובצומת שעריה בכביש 40 נעצרו 11. הפגנות נוספת נערכו בצומת שילת בכביש 443, בצומת מורשה בכביש 4 ובצומת ניצן בכביש 4, שם נחבל שוטר בפניו מתקיפת נער. הנער נעצר ועמו גם מפגין נוסף.

 

במהלך בלילה בירושלים נערכה הפגנה מרכזית באזור כיכר השבת. במהלכה מאות מפגינים הפרו את הסדר ברחובות כיכר השבת, רש"י, צומת בר אילן, שמואל הנביא, יחזקאל וכביש חיים בר לב. במהלך המחאה נחסמו צירים, הוצתו פחים והמפגינים יידו אבנים לעבר השוטרים. ללא נפגעים. נעצרו 13 חשודים, שניים מהם נערים. בבית שמש ברחוב רש"י כמה עשרות חרדים הפרו את הסדר וחסמו צירים. נעצרו חמישה מהם. כמה חרדים שניסו לחסום את כביש 38 פוזרו על ידי המשטרה.

 

שוטר שנחבל בהפגנת חרדים בצומת ניצן (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
שוטר שנחבל בהפגנת חרדים בצומת ניצן(צילום: דוברות המשטרה)

מפגינים בצומת בר אילן בירושלים (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
מפגינים בצומת בר אילן בירושלים(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
(צילום: אלי מנדלבאום)

 (צילום: ברק פכטר) (צילום: ברק פכטר)
(צילום: ברק פכטר)

 (צילום: ברק פכטר) (צילום: ברק פכטר)
(צילום: ברק פכטר)

במשטרה ציינו כי בשלב מסוים כי הכבישים בבני ברק פתוחים למרות ניסיונות החסימה, אולם בהמשך דווח כי רחוב רבי עקיבא נחסם לתנועה לכל אורכו. בעקבות כך התבקש ציבור הנהגים לא להגיע למקום ולהשתמש בדרכים חלופיות. כעבור כמה שעות נפתח הרחוב לתנועה.

 

מהמשטרה נמסר כי היא "תגיב באפס סובלנות כלפי כל ניסיון לחסום כבישים ולהפר את שגרת החיים. למרות שההפגנה עצמה ללא אישור, איפשרה משטרת ישראל את חופש הביטוי". לאחר מעצרו הועבר תלמיד הישיבה העריק לכלא צבאי.

ההפגנה בכביש 443 (צילום: TPS) (צילום: TPS)
ההפגנה בכביש 443(צילום: TPS)

 (צילום: TPS) (צילום: TPS)
(צילום: TPS)

 (צילום: TPS) (צילום: TPS)
(צילום: TPS)
 

 

בירושלים הפרו מאות חרדים את הסדר וחסמו את צומת בר אילן. במקביל, אחרים ניסו לחסום את הכביש ברחוב שבטי ישראל בבירה ופוזרו על ידי כוחות המשטרה. בבית שמש ניסו עשרות חרדים לחסום כביש בעיר, וגם הם פוזרו על ידי הכוחות.

 

במקביל דווח על שיבושי תנועה בצומת שילת לכיוון מערב בכביש 443 בעקבות הפגנת כ-150 חרדים. בשלב מסוים נחסם הכביש באזור לכיוון תל אביב.

המפגינים בצומת ניצן (צילום: אביב מלכה) (צילום: אביב מלכה)
המפגינים בצומת ניצן(צילום: אביב מלכה)

 (צילום: צביקה לרר) (צילום: צביקה לרר)
(צילום: צביקה לרר)

 (צילום: צביקה לרר) (צילום: צביקה לרר)
(צילום: צביקה לרר)

מארגני המחאה, אנשי הפלג הליטאי-ירושלמי שקידש מאבק בחוק הגיוס, הודיעו מוקדם יותר כי בכוונתם לשבש את התנועה בכמה מוקדים נוספים ברחבי הארץ עד לשחרור הצעיר. הם ציינו כי המהלך מתבצע בהוראת מנהיגם, הרב שמואל אוירבך.

 

"הוועדה להצלת עולם התורה", שארגנה את המחאה, הודיעה כי "בחורי ישראל גיבורי החיל נתונים למשיסה ורדיפה - ואנו לא נחשה. בהוראת רבנו מרן רה"י (ראש הישיבה, הרב אוירבך - ק"נ), לא ייפקד מקום איש וכל הגולה תהיה כמדורת אש".

 

עוד ציינו במטה המאבק כי "ציבור היראים יעמוד כחומה בצורה וללא שום פשרות, ויסרב בתוקף לשתף פעולה בתוכניות השלטון לבולל את הציבור החרדי בחברה הישראלית ובהווי החיים המופקר והכפרני".

 

תלמיד הישיבה נעצר בתחילת השבוע באחת ההפגנות ה"שגרתיות" שנערכות דרך קבע בשכונת מאה שערים בירושלים - מעוז הפלגים הקיצוניים שנאבקים בחוק הגיוס גם לאחר שרוכך ביוזמת המפלגות החרדיות. בעת מעצרו התברר כי הוא מוגדר עריק לאחר שסירב לשתף פעולה עם הצבא ולא התייצב בלשכת הגיוס להסדרת מעמדו כבן ישיבה.

 

בצה"ל ציינו כי מדובר במשתמט חרדי בן 24, שעל פי הנטען לא הסדיר את מעמדו בשל השתייכותו לפלג הליטאי-ירושלמי. אתמול הוא נידון לעשרה ימי מחבוש בכלא הצבאי במסגרת הליך משמעתי.


פורסם לראשונה 07/02/2017 20:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים