שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  איחוד נדרש לכולם
  שילובה של בת-ים עם תל אביב-יפו, באופן שיגדיל את שטח השיפוט ומספר תושביה בכ-20 עד 30 אחוזים, הוא מקרה קלאסי של הגדלת העוגה באופן שהשלם יהיה גדול מסך חלקיו.

  הדברים שברור לכולם שצריכים לקרות - הם בדרך כלל כאלו שאינם ניתנים לעצירה. האיחוד המדובר בין תל אביב-יפו ובת ים הוא בדיוק מסוג הדברים הללו. הפרסומים האחרונים בדבר התקדמות במגעים לאיחוד מחייבים הסבר מדוע הוא מתבקש, ורצוי שיקרה בהקדם.

   

  את העיר בת-ים ואת העירייה שלה אני מכיר מקרוב ובאופן אישי מהשנים שבהן הייתי שותף בהקמת וניהול תאגיד המים שלה. תל אביב-יפו היא עבורי בית במובן המלא שלו, המקום שבו נולדתי וחייתי מרבית שנותיי.

   

  שתי ההיכרויות האינטימיות הללו מאפשרות לי לומר בביטחון כי בשונה ממה שנאמר בפורומים שונים מאז עלה הרעיון לאוויר לפני מספר חודשים - המכנה המשותף בין הערים ותושביהן עולה בהרבה על המפריד ביניהן. לא במקרה ממעוף הציפור וגם משפת הרחוב לא ניתן להבחין בקו מפריד. שתיהן ערים על קו המים שחולקות את אותו החוף,הרחובות של שתי הערים מתחברים בטבעיות, הן מורכבות מפסיפס ישראלי של קרוב לשבעה עשורים של קיום המדינה, הן מושתתות על מעמד ביניים שכיר ובין שכונות הערים אחוזי תעסוקה דומים מאוד שהם תוצאה של אמביציה ישראלית בריאה לעבוד, ליצור ולהתקדם. כל אלה הם רק חלק משורה ארוכה של נקודות משיקות. במצב עניינים כזה, אין הצדקה אמיתית לחלוקה של המרחב האורבני לעיריות שונות.

   

  שילובה של בת-ים עם תל אביב-יפו, באופן שיגדיל את שטח השיפוט ומספר תושביה בכ-20 עד 30 אחוזים, הוא מקרה קלאסי של הגדלת העוגה באופן שהשלם יהיה גדול מסך חלקיו. לכן, האיחוד המסתמן בין הערים הוא מצב מובהק של "win-win". הוא יסייע לבת ים להתמודד עם המצב הגרעוני שאליו נקלעה והחובות המקשים על תפקוד העירייה שלה, ובכך יחסוך פגיעה ודאית בתושביה.

   

  הוא יאפשר לתל אביב לשפר את השירותים העירוניים שלה באמצעות תקציבים מוגדלים ואיגום משאבים, וישרת את הפיכתה למטרופולין ברמה בינלאומית עליה היא ראויה להימנות. כל דבר טוב שיש בתל אביב יהיה לטוב יותר וישרת יותר אנשים, וזו הרי כל מטרתו של שלטון מקומי והניצול האפקטיבי ביותר של כספי ציבור. בת ים תקבל מתל אביב, תל אביב תקבל גם מבת ים, והמרחב האורבני לחופו של הים התיכון יהיה לאחד- גדול, שלם, משמעותי וטוב יותר לכולם.

   

  תל אביב גדולה יותר היא אינטרס של תושבי תל אביב רבתי - כולל תושבי בת ים שמסיבות ובנסיבות היסטוריות ולא מאוד רלוונטיות לא נמנו עליה עד כה - והיא אינטרס לאומי מהמעלה הראשונה. ולכן, אם כולם מבינים שהאיחוד הוא הדבר הנכון לעשותו-  זו תהיה טעות לחכות עם היישום שלו שנים קדימה.

   

  הכותב הוא חבר מועצת העיר תל אביב-יפו, יו"ר ועדת המכרזים העירונית ומחזיק תיקי התפעול של העירייה

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "איחוד נדרש לכולם "
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים