שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  שוברים שתיקה בלהב 433
  איקו לוי הוא אחד מעשרות אנשים שהתבקשו על ידי המשטרה להצטרף לארגון "שוברים שתיקה" בלהב 433, ואלה הם שוברי השתיקה שטורדים באמת את נתניהו

  חברת הקייטרינג "בצלים ותאנים" של משפחת לוי מספקת זה שנים חוויות קולינריות לראשי המדינה באירועים פרטיים. הם הפיקו אירועים ללאה ויצחק רבין, לראומה ועזר ויצמן, לשמעון וסוניה פרס ולאחרים. האוכל שלהם כשר. יש להם סיווג ביטחוני. ההורים פינקו את מנהיגי האומה ואורחיהם בדור הקודם. שני הבנים, איקו ושי, מפנקים את מנהיגי האומה ואורחיהם בדור הזה.

   

  לפתע פתאום בקיץ האחרון התבקש איקו לוי להגיע ליאח"ה בלהב 433 למסור עדות בעניין משפחת נתניהו. איקו התייצב מיד, לחוץ ומבוהל, מה לו ולמשטרה. החוקרת הרגיעה אותו, אמרה לו שהוא איננו חשוד וגבתה ממנו עדות בנימוס רב. כך בערך נכתב בעדותו: לכבוד יום ההולדת 60 של בנימין נתניהו הוזמנה אצלנו ארוחה ל-25 אנשים בבית ראש הממשלה בבלפור.

   

  איך 25? שרה וביבי, הנשיא פרס ואחד עשר זוגות חברים אישיים, ד"ר צביקה ברקוביץ ורעייתו, יורם ולאה גלובוס, כאלה. סוכם תפריט, סוכם מחיר, 230 שקלים לאדם. טרחנו על האוכל טרחה יתרה. ארגנו את הנאים שבכלים ואת הנוצצות שבכוסות השתייה. בשלב קבלת הפנים, בטרם יסבו האורחים אל השולחן המהודר, לקח אותי ביבי הצידה - ביבי לא שרה - ולחש לאוזני באופן תקיף וחד-משמעי, שנקבל 195 שקלים לאדם ולא 230 כפי שסוכם. המדינה משלמת את האירוח, אמר ראש הממשלה, זה התקציב. אין מה לעשות. נקודה.

   

  איקו, בחור עדין וחרישי, כבש את התדהמה, חנק את העלבון ושתק. אני לא מבין למה המדינה צריכה לממן אירוע פרטי. איקו לא הבין למה הוא צריך לסבסד את משפחת נתניהו. למעשה בפסיקתו חתך נתניהו כמעט את כל הרווח של "בצלים ותאנים" בערב ההוא.

   

  שמעתי את הסיפור והתקשיתי להחליט אם לפרוץ בשחוק או דמע. הרי נתניהו אדם עשיר, העשיר בראשי ממשלות ישראל, זהו יום ההולדת שלו, האירוע שלו, האורחים הפרטיים שלו, מה ממנו ייגרע אם יכתוב צ'ק על 875 שקל, ההפרש בין מימון המדינה למחיר המלא?

   

  איקו לוי הוא אחד מעשרות אנשים שהתבקשו על ידי המשטרה להצטרף לארגון "שוברים שתיקה" בלהב 433, ואלה הם שוברי השתיקה שטורדים באמת את נתניהו. אנשים שהעידו, לא בחדווה, על אשר ראו עיניהם ושמעו אוזניהם. לא מכל עדות ניתן לחלץ רכיב פלילי, אך כל עדות מקבעת תת-דפוס של נצלנות מחפירה וסביבת עבודה פוגענית.

   

  נתניהו טוען להגנתו ש"מותר לקבל מתנות מחברים". הבעיה היא שלא מדובר במתנות. הבעיה הגדולה יותר שלא מדובר בחברים. כלומר, לא בחברים שלך אלא בחברים של תפקידיך, ראש ממשלה ושר אוצר. ועוד הוא טוען, "לא ידעתי ששרה קיבלה משקאות. היא אדם עצמאי" (נכון מאוד) "ואני אדם עצמאי" (מאד לא נכון).

   

  תיק "המתנות" הוא המגובש מבין התיקים. כל שבוע מגיע חומר נוסף ומעבה אותו. מדובר באנסמבל רב-משתתפים, כשמילצ'ן הוא השחקן הראשי אך בהחלט לא השחקן היחיד. איש מהעוסקים במלאכה, במשטרה ובמשרד המשפטים, איננו מוכן להתחייב כיצד תיראה תמונת הסיום. אך כל העוסקים במלאכה חשים את אותה תחושה: עליבות. לו הדבר בידי, וכדי להגביה את התחושה - הייתי מאחד את תיק 1000 עם תיק חוק ההסדרה. נתניהו הזהיר חזור והזהר מפני החוק, היטיב לפרט את נזקיו, אך תמך בו משיקולים פוליטיים ננסיים. ננו-פוליטיקה. למה? כי הכיסא שלו חשוב לו מהמדינה שלנו. מה זה אם לא מרמה והפרת אמונים ברמה הלאומית?

   

  אמנון אברמוביץ' הוא פרשן ערוץ 2

   

  המאמר פורסם ב"ידיעות אחרונות" 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "שוברים שתיקה בלהב 433"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים