שתף קטע נבחר

תוכנית גלנט: לשקם את סוריה כדי לבלום את איראן

התוכנית של שר הבינוי: כוח משימה אמריקני ישקיע מיליארדים בשיקומה של סוריה, הרוסים יקבלו לגיטימציה וכסף שיקנו להם שקט וישראל תזכה כך בהרחקת כל איום מרמת הגולן ומהגבול הצפוני ובדחיקת האיראנים. בראיון לאולפן ynet אומר גלנט: "ממשל טראמפ מחפש הצלחה - כולם ייצאו נשכרים"

 

תוכנית מדינית ואסטרטגית שמטרתה לבלום את האיום האיראני המתגבש על גבולה הצפוני של מדינת ישראל, במימון אמריקני - זו התוכנית שיציג היום (א') שר הבינוי ח"כ יואב גלנט בקבינט, כפי שפורסמה גם ב"ידיעות אחרונות".  

 

בראיון לאולפן ynet התריע גלנט: "בזמן שאזרחי ישראל חיים את חייהם, הולך ומתגבש ציר איראני מאוד מסוכן. האיראנים שולטים בטהרן, בבגדד ובביירות והם נלחמים כעת יחד עם חיזבאללה לשליטה בדמשק, קרי בסוריה כולה. הדבר הזה נעשה מתחת למטריה רוסית שנתנה להם גיבוי וחיפוי ותקיפה אווירית מסיבית על חלב, שנפלה. המשמעות היא היווצרותו של ציר רשע מטהרן ועד ביירות, מהמפרץ הפרסי ועד הים. אנחנו עלולים להינזק מזה נזק גדול".

 

לדבריו, "אם האיראנים יישבו בסוריה במפקדה קדמית, לא זו בלבד שהם ישלטו על לבנון, הם עלולים לפתוח חזית נוספת ברמת הגולן, משלוחים של נשק שובר שיוויון עלולים לעבור באוטוסטרדה בדרך היבשה מטהרן ועד ביירות.

השר יואב גלנט (צילום: איתמר סיידא) (צילום: איתמר סיידא)
השר יואב גלנט(צילום: איתמר סיידא)

"דבר לא פחות חשוב - נוצר לחץ מאוד משמעותי על ירדן ששוכנת ממזרח לנו, גם מצדה המזרחי וגם מצדה הצפוני. כל הדברים האלו הם סכנה ברורה ומיידית".

 

לשאלה בדבר ההשקעה הנדרשת מצד ארה"ב ומדינות האיחוד האירופי, הסביר גלנט: "העיקרון הוא שלמעט האיראנים וחיזבאללה, רוב השחקנים באיזור אינם רוצים את האיראנים בסוריה, זה נכון לגבי הטורקים, זה נכון כמובן לגבי ישראל, זה נכון לגבי המדינות הסוניות המתונות, מצרים, ירדן, המפרציות, וזה נכון גם לאירופאים שחוששים שלחץ כזה יביא לדחיקה של אוכלוסיה סונית נרחבת מכיוון אירופה.

 

"לכן הרעיון הבסיסי הוא שיגובש כוח משימה אמריקני מערבי שישקיע את המיליארדים שצריך בשיקומה של סוריה. באותו זמן הרוסים יקבלו לגיטימציה ואת הכסף הזה שאפשר שיקנה להם שקט מול 20 מיליון סונים שיתחילו להתמרד נגד כל אחיזה של הרוסים במקום ובהזדמנות הזאת, כאשר מסדירים מחדש את היחסים בסוריה, גם לבת בריתה של אמריקה והשגרירות האיזורית שלה, ישראל, יש מה לבקש ולדרוש והדרישה שאנחנו צריכים לעמוד עליה היא ראשית רמת הגולן בידינו והדבר השני - הרחקה של כל איום מרמת הגולן ומהגבול הצפוני מזרחי ודחיקת האיראנים בחזרה. אני חושב שיש מוטיבציות רבות לקיים את הדבר הזה ויש לו סיכוי רב".

 

גלנט טען כי "ממשל טראמפ מחפש הצלחה ואני חושב שהדבר הזה יכול להוות הצלחה ראשונה בהסדרת יחסים מול הרוסים. צריך לזכור שיש ביניהם מערכת יחסים כלל עולמית שנוגעת גם לתימן ולאוקראינה ולמזרח הרחוק ולמקומות נוספים באפריקה, כך שבמאזן הכולל אני חושב שאנחנו יכולים לצאת נשכרים.

 

"ברור לגמרי שמה שקונה לאמריקנים אחיזה במקומות שונים הוא כסף, ופה יש להם בעלת ברית נאמנה. מי שמשתף אותם בידע רב, במודיעין רב, וגם בשיטות וטכניקות אחרות, ולכן בהקשר הזה הישג ישראלי הוא הישג אמריקני ואפשר לבסס פה תהליך שיש לו סיכוי. אני לא אומר שהדבר הזה יקרה מיידית ושאין לו סיכונים אבל אני חושב שזה דבר בעל סיכוי ויכניס יציבות במקום ובעיקר עבורנו ידחוק את האיראנים החוצה".

 

גלנט הזהיר בשבוע שעבר מפני עימות עם רצועת עזה ובראשה חמאס באביב או בקיץ. לדבריו, "אסור שנהיה במצב שהיינו בקיץ 2014 כאשר התוכניות לא היו מוכנות, הציוד לא נרכש, הכוחות לא היו מאומנים וכתוצאה מזה נכנסנו למצב פתיחה מאוד בעייתי שבסופו רק שימוש מסיבי בכוח הכריע את הדברים. לא תמיד יחסי הכוחות של אלף לאחד בינינו לחמאס יהיו המצב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים