שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סערה בכנסת: "מסרבים להכניס מזרחיות לבתי ספר. איפה אתה אריה מכלוף דרעי?"
  מהומה בדיון בהצעה לשלילת תקצוב ממוסדות חינוך שמפלים מזרחים. ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) טען: "יש אפליה של מוסדות חרדיים אשכנזיים". ח"כ גפני (יהדות התורה) השיב: "קו גזעני נגד חרדים". ח"כ כהן פנה לשר דרעי במרוקאית: "אתה מסכים לזה?". ח"כ גואטה (ש"ס), שהצביע נגד: "מתבייש"

   

  סערה במרוקאית בכנסת    (צילום: ערוץ הכנסת)

  סערה במרוקאית בכנסת    (צילום: ערוץ הכנסת)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מהומה התפתחה היום (ד') במליאת הכנסת במהלך הצבעה על הצעת חוק של ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) והצעה דומה שהגישה ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) המבקשת לשלול תקצוב ממוסדות חינוך המפלים ברישום תלמידים ממוצא מזרחי. ח"כ יגאל גואטה (ש"ס) אמר במהלך הדיון כי הוא מתבייש אבל מצביע נגד ההצעה.

   

  הכול החל כשח"כ כהן הציג את ההצעה ושאל: "האם אתם מעלים בדעתכם שבית הספר אליאנס ברמת אביב בתל אביב אינו מוכן לקבל לשורותיו את שלושת התלמידים הבאים, וכמובן שהשמות הם פרי דמיוני, דודו (דוד) ביטן, מירי סיבוני, אריה מכלוף דרעי. מה הייתם עושים תגידו לי? השרה רגב סיבוני, היית שותקת?".

   

  כהן פנה לדרעי בשפה המרוקאית ושאל: "אריה מכלוף דרעי, איפה אתה? היית מסכים לזה? היית שותק? כחלון, היית שותק? חזן, היית שותק? אמסלם, היית שותק? מועלם, היית שותקת?". הוא המשיך לקרוא בשמם של חברי הקואליציה בזה אחר ושאל אם היו מקבלים מצב כזה.

   

  אחר כך אמר ח"כ כהן: "הלוואי שהיה נמנע מאיתנו הצורך להתמודד עם תופעות של הדרה ואפליה הדדית. ממש מתחת לאפינו מתרחשת אפליה של מוסדות חינוך חרדיים אשכנזיים כלפי תלמידים ובעיקר לתלמידות ממוצא ספרדי. מסרבים להכניס אותן לבתי הספר מחשש חלילה שהן יישבו ליד התלמידות האשכנזיות ולמה? רק בגלל שהן אשכנזיות. התירוצים שנאמרו לאימהות היו מקוממים כשלעתים נאמרה להם האמת ללא כל בושה – 'בגלל שאת ספרדייה'. אותן אימהות פנו אליי כי קצו בקשר ההסכמה שבשתיקה העוטף את העולם החרדי. איזה צידוק יש לזה?".

   

  ח"כ משה גפני (יהדות התורה) קרא קריאות ביניים וטען כי מפלגת יש עתיד מובילה קו גזעני נגד חרדים. ח"כ כהן השיב לו: "יש פעמים שגזענים צריכים להוריד את הראש, תתבייש לך גזען שכמוך. הגיע הזמן שיסבירו לגזען שכמוך שמקומך לא בכנסת ישראל. אני מרוקאי ואתה לא מקבל את בת המשפחה שלי, גזען שכמוך".

   

  סגן השר פרוש: "שללתם כי הם חרדים" 

  סגן שר החינוך מאיר פרוש השיב בשם הממשלה: "במשמרת הקצרצרה של יש עתיד בממשלה, אתם לא התעסקתם בשאלה של מניעים עדתיים כי אתם הוצאתם מהתקציב של משרד החינוך שבתי ספר של המוכר שאינו רשמי תהיה להם קייטנה כמו לכל ילדי ישראל, בלי לבדוק אם יש שם ספרדים או אשכנזים, שללתם מכולם, למה? מכיוון שהם חרדים".

   

  הוא אמר עוד: "לא רק קייטנות מנעתם מהמגזר החרדי, גם שעות תמרוץ וטיפוח, גרמתם לכך שהחרדים לא יקבלו את זה. גם עשיתם רעה לילדי החינוך המיוחד בחינוך החרדי רק כי הם חרדים. למה אני מזכיר את זה? כי זו השיטה של יש עתיד, זו האג'נדה שלכם. אולי תציעו הצעת חוק שתקצוב בתי הספר כפוף לרמת האלימות של התלמידים או שתיית משקאות חריפים?".

   

  ח"כ גפני השיב לאחר מכן ותקף את סיעת יש עתיד: "הנכדות שלי לומדות בבית ספר בבני ברק שבו 65 אחוז בנות יוצאות עדות המזרח ואני גאה בכך, אבל אתם ביש עתיד ביטלתם להן את הקייטנות כי אתם גזענים. אתם נגד חרדים".

   

  לאחר הצבעה שמית שהייתה סוערת במיוחד הוחלט שלא לקבל את ההצעה. 38 חברי כנסת הצביעו בעד ו-43 התנגדו. באופוזיציה זעמו על כך שנערך סבב שני בהצבעה השמית, לאחר שכמה חברי כנסת מהקואליציה ובכללם חברי כנסת מש"ס לא נכחו במליאה.

   

  ח"כ יגאל גואטה הצביע כאמור נגד, אך ברשות הדיבור שביקש הוא אמר: "אני מצביע נגד ומתבייש". בהצבעה השמית על ההצעה הדומה של ח"כ מיכאלי תמכו 35 חברי כנסת ו-42 התנגדו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים