שתף קטע נבחר

בנט: "עידן חדש". שטייניץ: "נמשיך לבנות"

שרי הימין חוגגים את הצהרת טראמפ לפיה יתמוך ב"שתי מדינות או במדינה אחת", ולא מודאגים מדרישתו לבלימת הבנייה בהתנחלויות. יוסי דגן, ראש המועצה האזורית שומרון: "שמח שפנטזיית שתי המדינות לא הוזכרה, זו שעה היסטורית". יו"ר האופוזיציה הרצוג: "נתניהו מתפתל רק כדי להתחמק מהרעיון של היפרדות מהפלסטינים"

אחרי עשרות שנים של תמיכה אמריקנית בפתרון שתי המדינות, נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שינה למעשה את הקו - ושרי ממשלת נתניהו מביעים שמחה גלויה. טראמפ אמנם אמר בפסגה בבית הלבן כי הוא מצפה מראש הממשלה בנימין נתניהו "לבלום לזמן קצר" את הבנייה בהתנחלויות, אבל השרים העדיפו להתייחס למילותיו לפיו הוא יתמוך "בשתי מדינות או במדינה אחת - מה שהצדדים ירצו, ובלבד שנגיע לשלום".

 

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנט אמר לאחר מסיבת העיתונאים בבית הלבן כי מדובר ב"עידן חדש. אחרי 24 שנה דגל פלסטין הורד היום מהתורן ומוחלף בדגל ישראל. לפלסטינים יש כבר שתי מדינות: בעזה ובירדן. אין צורך בשלישית. כעת יש להביט קדימה ולעצב תפיסה אסטרטגית מחודשת לאור המציאות החדשה. אני מחזק את ראש הממשלה שגילה מנהיגות ותעוזה וביצר את בטחון ישראל".

 

גם השר יובל שטייניץ מהליכוד שיבח את דברי טראמפ: "הייתה מסיבת עיתונאים מצוינת, שאפו לראש הממשלה וגם לנשיא טראמפ. אלו זמירות חדשות וקודם כל בנושא הכי חשוב מבחינת הביטחון הלאומי שלנו - הצורך וההכרה שחייבים לרסן את איראן. גם בגזרת הפלסטינים שמענו זמירות וטונים שונים מאוד מששמענו לפני שנים. הייתה הסכמה במובלע מטעם הנשיא טראמפ שייתכן והפלסטינים בכלל לא בשלים לשלום, שייתכן שהפתרון של שתי מדינות איננו רלוונטי ואיננו ישים".

 

 

טראמפ ונתניהו, הערב בוושינגטון. "לא שמענו שום בשורה" (צילום: mct) (צילום: mct)
טראמפ ונתניהו, הערב בוושינגטון. "לא שמענו שום בשורה"(צילום: mct)

 

שטייניץ אמר באולפן ynet כי "טראמפ בדרכו הציורית ניסה להעביר מסר חד וברור - הוא אמר, 'רבותיי, הישראלים צריכים להחליט. אני עומד מאחוריכם, מה שלא תבחרו, וממשלת ישראל תחליט מה טוב בשבילה'. בניגוד לממשל הקודם הוא לא אמר - 'אני מציב את הפתרון'. הוא אמר - 'אני מבין באיזה קשיים ישראל נמצאת, אני מבין מה היא עברה'. ולכן ארה"ב לא תכפה שום פתרון, להפך. טראמפ אמר למעשה - ישראל תוביל, ואנחנו נתמוך בכל מה שהיא תגיד'. על דרישת טראמפ לעצירת הבנייה, אמר: "אנחנו נבנה, אנחנו בהחלט נבנה. אנחנו נבנה את ההתיישבות, אנחנו נבנה את ירושלים, ואין צורך להעיר לנו".

 

שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב: "הסתיים עידן ההקפאה. הסתיימה ההקפאה ביהודה ושומרון. הסתיימה ההקפאה ביחסים בין ארה"ב וישראל. היום בוושינגטון החל עידן מדיני חדש". ראשי שדולת ארץ ישראל השלמה, חברי הכנסת יואב קיש בצלאל סמוטריץ' אמרו אחרי הפגישה בוושינגטון הערב: אנחנו מברכים את ראש הממשלה נתניהו על תום עידן שתי המדינות. נמשיך בדרכה של הציונות לקידום ההתיישבות, הבניה והריבונות בארצנו".

 

יוסי דגן.  "כן להחלת ריבונות על היישובים" (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
יוסי דגן. "כן להחלת ריבונות על היישובים"(צילום: אלי מנדלבאום)
 

השר זאב אלקין נשאל באולפן ynet אף הוא על נושא זה: "לא אמרו לנו לחכות. לא מהכל אני מרוצה, נושא ההתיישבות מטריד אותי וברור שיהיה כאן איזה נושא לדיון או ויכוח". השר יואב גלנט מכולנו נשמע מאוד אופטימי: "מסיבת העיתונאים נראתה כפגישה מוצלחת מאוד. טראמפ אמר דברים מאוד מפורשים - אתם תחליטו על עתידכם, הפלסטינים צריכים להפסיק את ההסתה. אני לא מוטרד מנושא ההתנחלויות מכיוון שכמו שאמר הנשיא, נתניהו הוא נושא ונותן והוא יודע לעשות משא ומתן".

  

"הכדור בידיים של נתניהו"

בתחילת השבוע היה חשש בימין שהמפגש ההיסטורי בין נתניהו וטראמפ עומד לסתום את הגולל על תקוות ההתיישבות לשינוי. היה נראה שראש הממשלה לא היה מוכן להוריד מעל סדר היום את פתרון שתי המדינות וגם האולטימטום של בנט לא הבטיח לספק את הסחורה. אלא שאז הוחלט במהלך בזק לכנס לישיבת חירום את בכירי מפלגת הליכוד. להבהיר לנתניהו כי אם יעלה את פתרון שתי המדינות, המתקפה תבוא מבית - ולא רק מהמפלגה הסמוכה בעמדותיה.

 

ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, העומד בראש הקבוצה הידועה כשנייה בגודלה בליכוד (הליכוד שלי), יחד עם שבח שטרן העומד בראש המטה הלאומי בליכוד כינסו את שרי הליכוד, ח"כים ויו"רי סניפים לכנס חירום ביום שני האחרון. הצלחת הכנס הפתיעה אפילו את היוזמים. כמעט כל שרי הליכוד הגיעו כדי להבהיר: "פתרון שתי המדינות לא מקובל", רבים מהם דרשו סיפוח. יו"ר הכנסת, השר לביטחון פנים, שרת התרבות, שר התיירות, שר המדע, השר לאיכות הסביבה, השרה לשוויון חברתי - כולם הביעו עמדה ברורה. התוצאות לא איחרו להגיע.

 

 הרצוג."אסון מסוכן מאוד וניאבק בו בכל דרך אפשרית" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצוג."אסון מסוכן מאוד וניאבק בו בכל דרך אפשרית"(צילום: מוטי קמחי)

הערב התברר כי כנס החירום של שרי הליכוד נשא פירות: נושא פתרון שתי המדינות לא עלה בשיחת טראמפ נתניהו. דגן: "כפי שאני אומר כבר חודשים הכדור בידי נתניהו. באה הפגישה הזו היום והוכיחה זאת. מטרתנו היא תמיד לחזק את ראש הממשלה. גם היום הוא התברר כמנהיג חזק שיודע לעמוד על העקרונות החשובים למדינת ישראל. אני מחזק את ראש הממשלה שימשיך בכיוון שטוב למדינת ישראל. לא לפתרון שתי המדינות. כן לבנייה על פי הצורך, ולא על פי לחצים פוליטיים, ביהודה, שומרון וירושלים, וכן להחלת ריבונות על היישובים. אנחנו מצפים לראות את ממשלת ישראל ממשיכה ללכת בכיוון המנדט שעליו נבחרה.

 

"טראמפ מצהיר פעם אחר פעם שהוא יגבה את החלטות ראש ממשלת ישראל ורואים זאת בבירור", הוסיף דגן. "אני שמח שפנטזיית פתרון שתי המדינות לא הוזכרה בפגישת טראמפ ונתניהו. וכי ברור שהנושא ירד מסדר היום כפי שדרשנו וכפי שראוי שיהיה. אני מקווה לראות בעקבות הפגישה הזו שההגיון המדיני חזר למחוזותינו. ונוכל לראות דרכים להגיע לשלום מבלי לפגוע בזכויות אדם של מתיישבים יהודים בכל מקום שהם. זו שעה היסטורית".

 

"נתניהו נכנע ללחצי הימין"

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר בתגובה למסיבת העיתונאים: "היה עצוב ומביש לראות את נתניהו מתפתל ומתפתל רק כדי להתחמק מהרעיון של היפרדות מהפלסטינים בדמות שתי מדינות. על כל ישראלי להיות חרד הערב מעצם התפיסה שאפשרית מדינה אחת בין הים לירדן, שמשמעותה אין מדינה יהודית. זה אסון מסוכן מאוד וניאבק בו בכל דרך אפשרית".

 

 

חבר הכנסת נחמן שי, יו"ר השדולה ליחסי ישראל-ארה"ב: "מאחורי גבו של ראש הממשלה הציץ מדי פעם ראשו הצוחק של השר בנט ושל חברים אחרים מקואליציית נתניהו. ראש הממשלה נכנע ללחצי הימין ונמנע מלהזכיר את פתרון שתי המדינות. נתניהו יודע טוב יותר מכל אחד אחר בבית הלבן כי זה היה ויהיה הפתרון הקביל היחיד שישמור על ישראל יהודית ודמוקרטית. זה קודם כל האינטרס של מדינת ישראל ושל העם היהודי. שוב הוכח כי לישראל אין מדיניות חוץ, אלא רק מדיניות פנים. גם באווירה הידידותית ושופעת החיוכים של הפגישה, הדגיש טראמפ שוב ושוב את דרישתו לפשרה ולפשרנות. ראש הממשלה לא נענה".

 

ח"כ עמר בר-לב הגיב על פגישת טראמפ-נתניהו: "תחת תפאורה נעימה ובמילים עדינות הודיע הנשיא טראמפ לראש הממשלה נתניהו שהמדיניות האמריקאית כלפי ישראל והפלסטינים לא השתנתה מתקופת אובמה. בכוונתו לפעול לשלום בין העמים שיחייב את שני הצדדים לוויתורים כואבים. אשליית הימין שארה"ב תאפשר בנייה בהתנחלויות וסיפוח התנפצה להם בפנים. כאשר טראמפ ממליץ לנתניהו לעצור לתקופת מה את הבנייה בהתנחלויות, זו עצה ידידותית מחבר שמחזיק מקל גדול ביד השנייה והראה כבר כיצד הוא נוהג במי שלא שומע לעצתו".

 

ראש השב"כ לשעבר, ח"כ יעקב פרי מ'יש עתיד', כינה את המפגש "אכזבה גדולה". לדברי פרי, "ראינו קבלת פנים מאוד מפרגנת, אבל מבחינת התכנים לטעמי זו אכזבה. לא שמענו שום בשורה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הפגישה בין טראמפ לנתניהו
צילום: AP
מומלצים