שתף קטע נבחר

בתום מו"מ לילי: המשבר באל על הגיע לסיום

מההסתדרות נמסר כי הנהלת החברה והטייסים סיכמו על הבנות בסוגיות שהיו במחלוקת. בהנהלה אישרו את הפרטים. טייס שיפרוש יקבל מענק של כחצי מיליון שקל בנוסף לכסף שיגייס הוועד

מההסתדרות נמסר הבוקר (יום ה') כי המשבר באל על הגיע לסיום. בהודעה שפרסם ארגון העובדים נמסר כי "הסתיים המו"מ שנמשך כל הלילה בלשכתו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן. בסיומו הנהלת החברה והטייסים הגיעו לידי מסמך הבנות בסוגיות שהיו במחלוקת. הצדדים יתכנסו בשעות הקרובות לניסוחים משפטיים". בהנהלת החברה אישרו כי אכן הגיעו להסכמות עם הטייסים.

 

סלע המחלוקת העיקרי בין הצדדים נגע לתנאי העבודה של טייסים שחצו את גיל 65, ומבחינה רגולטורית נאסר עליהם להטיס נוסעים, אלא שהם אמורים להמשיך לעבוד עד שיצאו לפנסיה בגיל 67.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

דוד מימון וקברניט ניר נציגי הצדדים וההסתדרות, הבוקר ()
דוד מימון וקברניט ניר נציגי הצדדים וההסתדרות, הבוקר

נציגת הטייסים, עו"ד אפרת דויטש, הודיעה כבר אתמול שהצדדים הסכימו שהטייסים הוותיקים יהפכו למדריכי טיסה ופקחים וישתכרו שכר בסיס של 45 אלף שקל בחודש. נציגת ההנהלה, עו"ד אפרת בירן ציינה שהמחלוקת העיקרית היא על חישוב שעות הפעילות שהטייסים יתחייבו לעבוד. נציגי הטייסים מוכנים לעבוד תשעה ימים בחודש, אולם ההנהלה דורשת שהחישוב יעשה בצורה שנתית,

מאחר שיש חודשים בהם ישנה ירידה בפעילות ההדרכה.

 

במו"מ הלילה הצדדים הגיעו להסכמה בנושא זה: הטייסים בני יותר מ-65 שיעבדו כמדריכי סימולטור יתחייבו לעשות עד 120 סימולטרים בשנה (כ-10 הדרכות בחודש) וישתכרו כאנשי צוות אוויר (45 אלף שקל). הטייסים שיחליטו לפרוש יקבלו מענק מהחברה - 500 אלף שקל לקצין ראשון ו-600 אלף שקל לקברניט. ועד הטייסים יוסיף להם כסף שיגייסו עצמאית. במהלך היום ייחתתם חוזה באמצעות עורכי הדין של הצדדים.

 

בכך הוסר איום ההתפטרות של שמונה קברניטים בכירים שמחזיקים בתפקידים ניהוליים בחברה, כמו גם החשש כי הטייס הראשי של החברה יתפטר.

 

מוועד טייסי אל על נמסר: "אנחנו מברכים על מסמך ההבנות שנחתם הלילה ועל הפסקת הפגיעה בנוסעים ובעובדים, שהם הנכסים החשובים ביותר של אל על. בכך בא לסיומו משבר בן יותר משנתיים בהסכם שניתן היה לגבש כבר לפני חודשים רבים. הטייסים הוותיקים, בני 65 ומעלה, ימשיכו להיות מועסקים בחברה בהסכם עבודה הוגן ומכובד - בתפקידי טייסים, בהדרכה או בתפקידי ניהול. סוכם גם על מנגנון פיצויי פרישה נאותים לאותם טייסים שלא יימצאו להם תפקידי טייסים. אנו מודים להסתדרות בראשות היו"ר אבי ניסנקורן ואבי אדרי שסייעו רבות בקידום ההסכם. לבנו עם העובדים והנוסעים שנפגעו שלא לצורך בתקופה האחרונה. טייסי אל על ימשיכו להטיס את נוסעי החברה באחריות ובבטיחות לטובת אל על, שהיא הבית של כולנו".

 

מהנהלת אל על נמסר: "אנו מברכים על מסמך ההבנות שנחתם. אנו מתנצלים מעומק הלב בפני ציבור הנוסעים שנפגעו בתקופה האחרונה. אנו סמוכים ובטוחים כי כעת ניתן יהיה להשיב את החברה לפעילות סדירה לטובת כלל הלקוחות ו-6,000 עובדי החברה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים