שתף קטע נבחר

מחקר: נמצאה יבשת נוספת - "זילנדיה"

החוקרים טוענים כי גודלה של זילנדיה הוא 5 מיליון קמ"ר ו-94% ממנה נמצא מתחת למים. מדענים מניו זילנד סבורים כי היא הייתה בעבר חלק מיבשת העל גונדוונה, אך התנתקה לעבר עצמאותה אי שם לפני 100 מיליון שנה

אם תמיד הנחתם בתמימות שיש בעולם רק שבע יבשות, יכול להיות שטעיתם. לפי מחקר חדש שממצאיו פורסמו בסוף השבוע האחרון, ניו זילנד שוכנת מעל יבשת נוספת שלא התגלתה עד כה, ועיקרה שקוע מתחת לדרום האוקיינוס השקט. הכירו את "זילנדיה".

 

כך נראו היבשות בעבר הרחוק (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
כך נראו היבשות בעבר הרחוק(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

לפי המחקר, שפרטיו פורסמו בכתב העת GSA Today, זילנדיה היא יישות גיאולוגית ייחודית שעומדת בכל הקריטריונים של שבע היבשות האחרות על כדור הארץ - גובה משמעותי ביחס לסביבה וחלקי קרקע שעולים מעל פני המים, מאפיינים גיאולוגיים ייחודיים, אזור מוגדר היטב וקרום עבה בהרבה מזה שנמצא על קרקעית האוקיינוס.

 

החוקרים טוענים כי גודלה של זילנדיה הוא 5 מיליון קמ"ר ו-94% ממנה נמצא מתחת למים. ליבשת כולה ישנם רק שלושה שטחים יבשתיים - האיים הצפוניים והדרומיים של ניו זילנד, וכן ארכיפלג קלדוניה החדשה. עוד הסבירו המדענים, רבים מארגון המחקר הניו זילנדי GNS Science, כי זילנדיה הייתה בעבר חלק מיבשת העל גונדוונה, אך התנתקה לעבר עצמאותה אי שם לפני 100 מיליון שנה.

 

"הערך המדעי של לסווג את זילנדיה כיבשת הוא הרבה יותר מסתם עוד שם ברשימה", הסבירו החוקרים. "העובדה שיבשת יכולה להיות כל כך שקועה (במים) אך עדיין כל כך מאוחדת יכולה לסייע בחקר הלכידות וההתפרקות של קרום יבשתי".

 (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

ניר מורטימר, העורך הראשי של המחקר, אמר כי מדענים החלו לאסוף נתונים על אודות זילנדיה כבר לפני 20 שנה, בניסיון לאשר כי אכן מדובר ביבשת שמינית על כדור הארץ. עם זאת, המאמצים היו מתסכלים למדי שכן רוב היבשת כאמור קבור מתחת לגלי האוקיינוס. "אם היינו יכולים לשחרר את הפקק של האוקיינוס, זה היה ברור לכול שיש לנו כאן שרשראות הרים ויבשת אחת גדולה ואיתנה", הסביר מורטימר לראיון בטלוויזיה הניו זילנדית.

 

בעוד אין גוף מדעי רשמי שמאשר או פוסל יבשות חדשות, מורטימר חידד כי הוא רוצה שזילנדיה תהפוך לחלק בלתי נפרד ומקובל על ידי כולם בתפישה של כדור הארץ. "אנחנו מקווים שזילנדיה תופיע על מפות העולם, בבתי ספר, ובכל מקום", הצהיר החוקר. "אני חושב שגילוי של יבשת חדשה הוא די מרגש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
זילנדיה, ליד אוסטרליה
צילום: רויטרס
מומלצים