שתף קטע נבחר

בדיקת מח"ש לא מצאה ראיות לפיגוע בכפר הבדואי; המפכ"ל: לא מצטרף לחגיגה

ממצאי בדיקת מח"ש סביב התקרית בכפר אום אל-חיראן מצביעים על כשלים בהתנהלות המשטרה בזירה. בין היתר נטען כי לא היה צורך בירי אזהרה. מפכ"ל המשטרה: "שוחחתי עם ראש מח"ש, אין מסקנות למח"ש. יש עוד הרבה מידע שאין להם והבדיקה בעיצומה". השר גלעד ארדן נסוג מהגדרת האירוע כ"פיגוע"

 

 

 

ירי האזהרה לעבר הרכב בוצע מוקדם מדי, שוטרים ביצעו ירי לא מידתי שעלול היה לגרום לנפגעים בקרב כוחות המשטרה. ממצאי בדיקת מח"ש סביב אירועי אום אל-חיראן ממשיכים להצביע על כשלים חמורים בהתנהלות המשטרה, לאחר שאתמול נמנע השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, מלהגדיר שוב את האירוע כפיגוע כפי שעשה תחילה. 

 

  

מפכ"ל המשטרה רב-ניצב רוני אלשיך הגיב לפרסומים על אודות ממצאי בדיקת מח"ש, ואמר בסיום טקס חלוקת אותות למצטיינים בבית הנשיא: "אגיד רק משפט אחד - אני לא משתתף בחגיגה. שוחחתי עם ראש מח"ש, אין מסקנות למח"ש. אני לא יכול להיות אחראי על פרסום לא רשמי. אני יודע בוודאות מראש מח"ש שטרם התגבשו מסקנות. יש עוד הרבה מידע שאין להם. הבדיקה בעיצומה. לכן אנחנו נשמור על החוק בניגוד לאחרים ולא נתייחס עד שתסתיים חקירת מח"ש".

 

עוד אמר המפכ"ל: מה שידענו אחרי התחקיר הראשוני אמרנו לציבור. כאשר יהיו מסקנות נתייחס למסקנות. בסופו של דבר צריך לשפוט את שוטרינו על פי מה שניתן היה להבין באותה נקודת זמן. אני לא מכיר פרטים אחרים ממה שהיה מוכר אז. כשיהיו, נתייחס. אנו כמשטרה לא מדברים עד שתסתיים בדיקת מח"ש. ככה נמשיך לנהוג לא משנה איזה עליהום יעשו ומי יעשה מניפולציה".

 

הרכב שבו נהג יעקוב אבו אלקיעאן  (צילום: דוברות המשטרה) (צילום: דוברות המשטרה)
הרכב שבו נהג יעקוב אבו אלקיעאן (צילום: דוברות המשטרה)

 

ממח"ש נמסר בתגובה לפרסום: "במענה לפניות הרינו להבהיר כי בדיקת האירועים באום אל-חיראן טרם הסתיימה. הבדיקה בשלבים מתקדמים וממתינים כעת לתוצאות בדיקות בליסטיות. בסיום הבדיקה, לאחר שיתבררו ממצאיה, תעביר אותם מח"ש לגורמים הרלוונטיים ותביא אותם לידיעת הציבור".

 

האירוע התרחש ב-18 בינואר, כאשר כוח משטרתי הגיע לאבטח הריסת מבנים בלתי חוקיים בכפר. במהלך המשימה התקרב לעבר הכוח רכב שעורר את חשדם של השוטרים. הם פתחו לעברו בירי, וכתוצאה ממנו נפצע הנהג. הרכב המשיך בנסיעה ודרס למוות את רס"ב ארז עמדי לוי (34), שהיה בכוח האבטחה. הנהג, יעקוב אבו אלקיעאן (47), מת מאוחר יותר מפצעיו.

 

ממצאי בדיקת מח"ש העלו בסבירות גבוהה כי לא היה צורך מבצעי בירי האזהרה לעבר רכבו של אבו אלקיעאן, וכי הוא בוצע מוקדם מדי. כמו כן, עלה מהבדיקה כי בהמשך אירעה תקלה מבצעית נוספת, כששוטרים ביצעו ירי לא פרופורציונלי, מבלי להתחשב במיקום שוטרים נוספים בזירה, וזאת באופן שעלול היה לגרום לנפגעים בקרב המשטרה. במח"ש בודקים גם אם חלק מהשוטרים שירו, סברו שנפתחת לעברם אש, מה שגרם למעשה לירי דו-צדדי.

 

תוצאות הבדיקה אינן סופיות ובמח"ש ממתינים לבדיקות בליסטיות ובדיקות נוספות. כרגע עיקר הממצאים מעלים חשדות לכשלים מבצעיים שחלקם חמורים, אולם עד כה מסתמן כי מדובר בתקלות מבצעיות ולא בעבירות משמעתיות או פלילות.

 

השוטרים שירו, ובפרט זה שביצע את ירי האזהרה לעבר הרכב, ציינו כי חשו איום ממשי וכך פירשו את המצב באותו הרגע. כמו כן, יש להבהיר כי המתחם היה חשוך, והיה קושי לזהות את מיקומי הכוחות והאיומים בו. הכוחות בשטח העידו שלא יכלו לפרש אחרת את הסיטואציה, מלבד נסיון לבצע פיגוע.  

המהומות באום אל-חיראן (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
המהומות באום אל-חיראן(צילום: רויטרס)

יש לציין כי השוטר ההרוג, ארז לוי ז"ל, מת מפגיעת הרכב ולא מירי. במח"ש לא מצאו ראיות כי אבו אלקיעאן ניסה לבצע פיגוע, או כל ממצא שניסה להעיד על כוונותיו, אולם בדיקת מח"ש אינה מתמקדת בדברים אלו אלא בתפקוד השוטרים באירוע לאור הממצאים.

 

אתמול נמסר ממח"ש כי "בדיקת מח"ש עדיין לא הסתיימה, רק כאשר תסתיים נוכל לפרסם את ממצאיה". ממשטרת ישראל נמסר: "משטרת ישראל כגוף אוכף חוק ממתינה לסיום רשמי של החקירה שעודנה מתנהלת במח"ש. המידע המועבר לציבור כולל דיסאינפורמציה ואי-דיוקים רבים, כפי שקרה לצערנו פעמים רבות מאז קרות האירוע. אנו מציעים להמתין לפרסום תוצאות החקירה הרשמית ולא להתרשם מאמירות כאלו ואחרות". 

 

 

לאחר שתחילה נטען כי "הנהג הוא מחבל שהושפע מדאעש והגיע כדי להרוג שוטרים", שינה אתמול השר לביטחון פנים גלעד ארדן את הרטוריקה סביב האירוע. בביקור במחוז הדרומי של המשטרה אמר ארדן: "היה לנו אירוע קשה ומצער לפני מספר שבועות באום אל־חיראן, ואסור שהוא יעיב על היחסים. אסור לתת לאף אחד לנסות לקחת אירוע נקודתי שבו לצערנו גם נהרג שוטר וגם נהרג אזרח, ולהשליך ממנו על כל היחסים בין האוכלוסייה הבדואית לבין משטרת ישראל וממשלת ישראל".

 

"אנחנו צריכים להפיק את הלקחים לאחר שיתברר מה בדיוק היה שם ולאחר שמח"ש תסיים את החקירה, ומשם להמשיך הלאה. לחזק את הקשר עם האוכלוסייה הבדואית היקרה, שאיתה אנחנו רוצים לחיות בדו־קיום בנגב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים