שתף קטע נבחר

צילום: גטי אימג'ס

דסטין ג'ונסון חבט את השדים לגומה

"מחוץ לרדאר": בדרך הארוכה אל המקום הראשון בעולם אותו כבש השבוע, כוכב הגולף האמריקני נאלץ להתמודד עם התמכרות לאלכוהול, דיווחים על שימוש בקוקאין ורומנים עם נשים של קולגות, ואפילו אזכור של שמו בעקיפין בפרשת רצח. למזלו, שחקן ההוקי הגדול בהיסטוריה היה לצידו

כשדסטין ג'ונסון (32), מהשבוע שחקן הגולף מס' 1 בעולם, היה בן 16 המציאות הלמה בו בפרצוף בעוצמה החזקה ביותר שיכול היה להעלות על הדעת. סטיב גיליאן, אחיו הגדול של אחד מחבריו של ג'ונסון, הורשע ברצח ונשלח למאסר עולם. לג'ונסון היה קשר עקיף מאוד לאותו מקרה. את הכדורים לאקדח הגנוב שאיתו ביצע גיליאן את הרצח, רכש ג'ונסון בוולמארט באמצעות תעודת זהות מזויפת, אחרי שהרוצח המניפולטיבי שיכנע אותו לעשות כך.

 

 

נגד ג'ונסון הקטין דאז לא הוגש כתב אישום פלילי, אבל הוא נדרש להעיד במשפטו של גיליאן והבין שכעת זה הזמן שלו להחליט. האם הוא יורד מהנתיב הרע בו הוא פוסע, עולה על דרך הישר ומנסה לממש את כישרונו העצום בגולף, או שמא הוא ממשיך ליפול במדרון התלול. "באותם ימים ישבתי עם עצמי, הסתכלתי במראה ואמרתי לעצמי, 'זה לא אני, זה לא מי שאני רוצה להיות'", הוא סיפר שנים לאחר מכן.

 

דסטין ג'ונסון. "הסתכלתי במראה ואמרתי 'זה לא אני'" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
דסטין ג'ונסון. "הסתכלתי במראה ואמרתי 'זה לא אני'"(צילום: רויטרס)

 

ג'ונסון אכן בחר בנתיב הנכון, אבל המסע הארוך שעבר מאותו רגע שפל בצעירותו ועד לכיבוש המקום הראשון בעולם השבוע היה הכול חוץ מרגוע ונינוח. השדים הפנימיים ליוו אותו לאורך כל הדרך, מחוזקים בשמועות ובדיווחים על שימוש בסמים וניהול רומנים עם נשים של קולגות.

 

מהנישואים לבת של גרצקי ועד ההתרסקות

ג'ונסון, ועל כך אין עוררין, הוא גולפאי מוכשר ביותר. "הוא ככל הנראה השחקן המרשים ביותר ששיחקתי איתו", אמר עליו ג'סטין תומאס, כוכב גולף כשלעצמו. "הוא מסוגל לעשות עם הכדור דברים שרוב האנשים לא מסוגלים. המגע שלו מדהים". כשהיה בן 23 ג'ונסון השיג את הכרטיס לסבב ה-PGA המקצועני וכבר בשנתו הראשונה זכה בטורניר בניו יורק. את 2009, שנתיים בלבד אחרי שנכנס לסבב הוא סיים במקום ה-15 בטבלת הפרסים הכספיים.

 

"ג'ונסון עושה דברים שרוב האנשים לא מסוגלים" (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
"ג'ונסון עושה דברים שרוב האנשים לא מסוגלים"(צילום: רויטרס)

ב-2011 הוא כבר הגיע לשיאים חדשים מבחינתו כשסיים שני בטורניר המייג'ור (המקבילה של הגולף לגראנד סלאם בטניס), אליפות בריטניה הפתוחה. אחרי מספר הישגים נוספים טיפס עד למקום הרביעי בדירוג העולמי, והשני מבין השחקנים האמריקנים. הכסף הגדול של הגולף זרם לכיוונו במהירות – עד היום הרוויח ג'ונסון 41,058,344 דולר רק מפרסים – מקום 11 בכל הזמנים.

 

ב-2013 התארס ג'ונסון לחברתו הדוגמנית-זמרת פאולינה גרצקי, בתו של וויין גרצקי, גדול השחקנים בהוקי קרח בכל הזמנים ואחד מהספורטאים המפורסמים בעולם. מיותר לציין שמערכת היחסים של הזוג הנוצץ זכתה לכיסוי תקשורתי נרחב.

 

ג'ונסון ואשתו פאולינה גרצקי (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
ג'ונסון ואשתו פאולינה גרצקי(צילום: גטי אימג'ס)

 

אבל כמו בסרט הוליוודי, אחרי ההצלחה הגיעה ההתרסקות. לג'ונסון זה קרה ביולי 2014 כשהודיע במפתיע שהוא לוקח הפסקה מהסבב כדי לטפל בעניינים אישיים. כבר למחרת פורסם ב"ספורטס אילוסטרייטד" כי הסיבה האמיתית להודעה המפתיעה של ג'ונסון הייתה עונש הרחקה לחצי שנה שספג על שימוש בקוקאין. יותר מכך, פרסומים אחרים בתקשורת טענו כי זו אפילו לא הפעם הראשונה שג'ונסון מסתבך בענייני סמים. בדיווחים נטען כי ב-2012 כשג'ונסון הודיע שנפצע בגבו כשהרים אופנוע ים – היה זה בסך הכול סיפור כיסוי לבדיקה נוספת שהעלתה שימוש בקוקאין. בנוסף נטען כי ב-2009 הוא נתפס על שימוש במריחואנה.

 

סבב הגולף, PGA Tour, נוקט במדיניות מאוד עמומה וחסרת שקיפות בכל הקשור לבדיקות סמים. גם אם שחקן נתפס, הם נמנעים מפרסום הודעה רשמית, מה שמשאיר כמובן פתח לשלל ספקולציות ודיווחים בתקשורת. אולי כדי להדוף את גל הדיווחים סביב ג'ונסון, ה-PGA החליטו בכל זאת לצאת בהודעה חריגה בזמנו ולהבהיר כי הוא איננו מרצה עונש הרחקה. כשג'ונסון נשאל לאחר מכן בראיון האם השתמש בקוקאין, הוא התפתל אך הבהיר כי הוא עובר בדיקות סמים כמו כל שחקן אחר וככל הידוע לו הוא מעולם לא נכשל.

 

"לסמים לא ממש היה תפקיד בחיי. יש הרבה שמועות וספקולציות אבל לא באתי לפה כדי לדבר על זה", הוא אמר. "היו לי בעיות בחיים, אבל קוקאין לא הייתה אחת מהן". בניגוד להכחשותיו בכל הקשור לסמים, ג'ונסון הודה כי סבל מבעיית שתייה. "הדרך שלי להתמודד עם לחץ הייתה באמצעות אלכוהול ומסיבות. הייתי שותה באופן מוגזם. זה עוזר ליום, אולי לשבוע, אבל בסוף הכול מצטבר. הפסקתי עם זה".

 

השוואות לא מחמיאות לטייגר וודס

טענות מטרידות נוספות עמן נאלץ ג'ונסון להתמודד היו לגבי מערכות יחסים שניהל מחוץ לחייו הזוגיים. רוברט לוסטיץ', פרשן של רשת FOX ומחבר ספר שסיקר את נפילתו מגדולה של טייגר וודס, כתב ש"זה לא סוד גדול שג'ונסון ניהל רומנים עם נשים של שני שחקני גולף אחרים – במקרה אחד זה אפילו נגמר בגירושים".

 

ג'ונסון עם חמו וויין גרצקי (צילום: גטי אימג'ס) (צילום: גטי אימג'ס)
ג'ונסון עם חמו וויין גרצקי(צילום: גטי אימג'ס)

הצהובונים התעקשו שג'ונסון בגד בגרצקי עם הדוגמנית לשעבר אלי מקנזי, אשתו של שחקן הגולף וויל מקנזי, זאת אחרי שנחשפו תמונות של השניים קרובים למדי בסופרמרקט. כשמדברים על כוכבי גולף ובגידות – השם הראשון שעולה הוא כמובן של טייגר וודס – מי שהיה בזמנו השחקן הטוב והמפורסם בעולם לפני שנחשף כי בגד באופן סדרתי באשתו לשעבר דאז אלין נורדגרן. בחלק מהצהובונים כבר החלו לכנות את ג'ונסון – טייגר וודס הבא.

 

מי שעמדה לצידו באופן מוחלט למרות השמועות הלא נעימות הייתה אשתו פאולינה גרצקי שב-2015 הביאה לעולם את טייטום בנם המשותף הראשון. גם אביה המפורסם, וויין גרצקי, הביע תמיכה בג'ונסון ואף סיפק לו עזרה מנטאלית.

 

המשפחה נשארה מאוחדת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המשפחה נשארה מאוחדת(צילום: AFP)
 

בתקופה שבה נעדר מהסבב, נהג ג'ונסון לערוך משחקי גולף חבריים שבהם לקח חלק גם גרצקי עצמו. "מאז שפרשתי שואלים אותי מה התחליף שלי להוקי. התשובה היא פשוטה: אין לי תחליף. זה גם מה שאמרתי לדסטין, הוא לא יכול להחליף את הגולף בעיסוק אחר ואסור לו להרוס את הכישרון שלו", סיפר גרצקי.

 

ג'ונסון חזר לסבב ב-2015 והחליט הפעם להתמסר לגולף בשיא הרצינות. למרות שלא מדובר בענף הדורש כושר גופני יוצא דופן, ג'ונסון מתאמן מאז באופן קבוע בחדר כושר, רץ, רוכב על אופניים, לוקח חלק בשיעורי יוגה ומקפיד על תזונה בריאה.

 

ג'ונסון ובנו. חזר מסור מאי פעם (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ג'ונסון ובנו. חזר מסור מאי פעם(צילום: AFP)
 

 

אחרי טורניר ראשון לא מוצלח, הוא סיים פעמיים ברציפות בחמישייה הראשונה בטורנירים הבאים וחזר ל-15 הראשונים בדירוג העולמי. בחודש מארס הוא כבר זכה בטורניר הראשון שלו מאז חזרתו, כשניצח באליפות קדילאק בפלורידה ודישן את חשבון הבנק שלו בעוד 1,570,000 דולר. ובכל זאת, הרגע הזכור ביותר מאותה שנה היה רגע של אכזבה. באליפות ארה"ב הפתוחה, טורניר מייג'ור, ג'ונסון פשוט נחנק ברגע האמת כשהחטיא כדור קרוב וגורלי והחמיץ הזדמנות לזכות בתואר.

 

הגאולה הגיעה באליפות ארה"ב שנה מאוחר יותר כשג'ונסון זכה בתואר וקטף את המייג'ור הראשון והיחיד שלו עד כה. גם הזכייה הזו אגב לא עברה באופן חלק, וליווה אותה ויכוח מול איגוד הגולף האמריקאי על כדור שטענו כי הזיז. ג'ונסון הכחיש בתוקף וזכה גם לגיבוי מצד חבריו לענף שהאשימו את האיגוד בחובבנות.

 

"אני מאוד גאה בעצמי, במיוחד בהתחשב במה שקרה לי כאן בשנה שעברה", הודה ג'ונסון לאחר הזכייה וגרצקי סיפר מה אמר לו: "אמרתי לו שהוא צריך להיות חסר פשרות כמו טייגר וודס. כששיחקתי הוקי והבקעתי 50 שערים בעונה, רציתי בעונה הבאה להבקיע 70, ולאחר מכן 90. דסטין זכה השנה במייג'ור ובעוד שלושה טורנירים – קדימה עכשיו שיזכה בעונה הבאה בחמישה טורנירים ובשני מייג'ורים. אני רוצה שהוא יהיה היחיד שיציב גבולות לעצמו".

 

לא בטוח שג'ונסון אכן יעמוד ביעד הגבוה שגרצקי הציב לו, אבל עכשיו בשלב מוקדם למדי של העונה הוא זכה בטורניר אחד, אליפות ג'נסיס הפתוחה בקליפורניה, כשהבונוס כאמור היה הטיפוס למקום הראשון בדירוג העולמי, לראשונה בקריירה.

 

"זה היה מסע ארוך, כששיחקתי גולף כילד החלום שלי היה להגיע לסבב המקצועני. לא חשבתי אז על המקום הראשון בעולם, אבל לימים כשנכנסתי לעשירייה הראשונה הבנתי שזה אפשרי. פסגת הדירוג מעניקה לי המון ביטחון ומוטיבציה לעבוד קשה אפילו יותר", התייחס ג'ונסון למעמדו החדש, "אני מאמין בעצמי וחושב שאני שחקן מעולה. בעבר לא חשבתי שאני השחקן הכי טוב בעולם, אבל עכשיו אני יכול פשוט להגיד שאני כזה".

 

גם ג'ייסון דיי אותו הדיח ג'ונסון מפסגת הדירוג פירגן: "הדירוג הזה מגיע לו כי הוא משחק פשוט נהדר. הוא מנצח באופן משכנע". וכאילו שחסרו לו חדשות טובות, אשתו פאולינה חשפה בחשבון האינסטגרם שלה שהיא בהריון עם הילד השני שלהם.

 

coming soon...❤️��������

A post shared by Paulina Gretzky (@paulinagretzky) on

 

לג'ונסון מצפות עוד מספר תחרויות חשובות בחודש מארס, אבל היעד התחרותי העיקרי שלו בתקופה הקרובה הוא ללא ספק טורניר המאסטרס בג'ורג'יה בתחילת אפריל, המייג'ור הראשון של העונה. בסוכנויות ההימורים סיכויי הזכייה שלו שניים רק לאלו של ג'ורדן ספית'. עכשיו כשנראה שסוף סוף הוא כל כולו במסלול הנכון – נותר לג'ונסון לקוות שבעתיד עוד ישוו אותו לטייגר וודס דווקא מהסיבות הטובות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
דסטין ג'ונסון
צילום: רויטרס
מומלצים