שתף קטע נבחר

קצין ניהל שיחות מין עם חייליו - ויפצה אותם ב-250 שקל

קצין ביחידה מסווגת שלח לפקודיו בוואטסאפ הודעות מיניות, אך בהסדר הטיעון הוסר סעיף ההטרדה המינית. הוא הורשע בהתנהגות שאינה הולמת, ופיצה את המתלוננים ב-250 שקל. בחקירה התברר כי הוא סובל ממחלת נפש


אילוסטרציה (צילום: צילום מסך) (צילום: צילום מסך)
אילוסטרציה(צילום: צילום מסך)

 

עוד החלטה מעוררת מחלוקת בנוגע לעבירות מין בצה"ל: בית הדין הצבאי בקסטינה אישר באחרונה הסדר טיעון בין הפרקליטות הצבאית לקצין בדרגת רב-סרן מיחידה קרבית מסווגת, שהודה כי ניהל בוואטסאפ עשרות שיחות בעלות אופי מיני עם חמישה מפקודיו.

 

החמישה התלוננו נגד הקצין במצ"ח על הטרדה מינית, אולם במסגרת הסדר הטיעון הוסר סעיף זה – והקצין הורשע בהתנהגות שאינה הולמת. בגזר הדין נקבע כי הקצין יפצה כל אחד מהמתלוננים ב-250 שקל, ויפצה קצינה שאת שמה הוא צירף לתמונות בעלות גוון מיני ב-2,000 שקל.

 

מעשיו של הקצין התפרסו על פני חודשים ארוכים, אך התגלו במקרה במהלך טיול יחידתי שממנו הוא נעדר. החיילים המעורבים סיפרו זה לזה על השיחות המיניות שהקצין ניהל עם כל אחד מהם, וכך התברר להם כי מדובר בתופעה ולא במקרה בודד. החיילים פנו למצ"ח על אף העובדה שנשוא התלונה הוא מפקדם.

 

החקירה העלתה כי במהלך השיחות הנפרדות עם כל אחד מהחיילים, השתמש הקצין בשתי נשים על מנת לקבל מהם מידע על הרגליהם המיניים. הקצין שלח לפקודיו תמונות של אחותו הצעירה ושל אישה אחרת, ללא זיהוי פניה, מבצעת מין אוראלי בגבר אחר. הקצין סיפר לפקודיו כי מדובר בקצינה שמשרתת עמם בבסיס, ובשל כך הוא אף הורשע בעבירת לשון הרע.

 

חרף תחושות הפקודים כי הקצין הטריד אותם מינית, חויב כאמור הקצין לפצות כל אחד מהם בסכום של 250 שקל. בנוסף הוחלט בהסדר הטיעון כי הוא יפצה את הקצינה ששמה הוזכר בשיחות ב-2,000 שקל. הוא גם נקנס על ידי הצבא ב-1,500 שקל והורד לדרגת סגן. במקביל הוטל עליו מאסר על תנאי למשך שלושה חודשים אם יעבור שוב עבירות של הטרדה מינית, הגנת הפרטיות ואיסור לשון הרע.

 

במהלך חקירתו טען הקצין כי מעשיו נבעו ממצוקה נפשית. חוות דעת פסיכיאטרית שהגיש איששה את טענתו, וצוין בה כי מחלת נפש שנגרמה לו כתוצאה מהשירות הצבאי התובעני כקצין קרבי ביחידה מובחרת הובילה למעשיו כלפי חייליו. בצבא השתכנעו, ובמקביל לחקירה הוחלט לשחרר אותו מהשירות עם פרופיל נפשי 21. כעת מתכוון הקצין לתבוע את משרד הביטחון על מנת שיכיר בו כנכה צה"ל.

 

"כישלון פיקודי" 

"אנו אמנם רואים בחומרה רבה את העובדה שמפקד בדרגתו של הנאשם, קצין בעל תפקיד פיקודי וחינוכי, שוחח עם פקודיו הישירים על נושאים מיניים מפורשים תוך העברת תמונות", כתבה ראש הרכב השופטים בתיק, השופטת סגן-אלוף מאיה גולדשמיט, בהחלטתה לאשר את הסדר הטיעון, "ואף הגדיל לעשות כשפגע בשמה הטוב של קצינה ביחידה".

 

עוד ציינה השופטת כי "אין צורך להכביר מילים בדבר מידת הכישלון הפיקודי הגלום בכך, בכך שמדובר במעשים שפוגעים בערכים המוגנים, שהם הזכות לפרטיות ולכבוד האדם. מנגד, זהו מקרה שאינו שגרתי נוכח מצבו הנפשי החריג של הנאשם. צר לנו שקצין מצוין ומוערך שכזה הסתבך באירוע כזה".

עו"ד אלון ארז ()
עו"ד אלון ארז

בגזר הדין נאמר עוד כי "הקצין הוא אדם ערכי, מקצועי ובעל יכולות פיקוד ומנהיגות גבוהות, שהשקיע את כל כולו בתפקידו הצבאי ובטיפוח חייליו, וזכה לאהדת פקודיו וסביבתו. הוא היה מועמד לשירות צבאי ארוך טווח על בסיס תכנית שירות לקצינים מצטיינים בליבה הפיקודית של יחידת השדה".

 

יצוין כי בחקירתו במצ"ח, דחה הקצין בתחילה את הטענות שמעשיו היו בגדר הטרדה מינית, וטען כי פקודיו שיתפו עמו פעולה בשיחות אלה, שהיו "לא יותר משיחות חבריות ובהסכמה הדדית".

 

סנגורו של הקצין, עו"ד אלון ארז, מסר בתגובה כי "אלמלא מצבו הנפשי של מרשי, התיק היה מתנהל בבית הדין עד תומו ומסתיים בזיכוי מוחלט. בסופו של יום, תיק שהחל בחשדות לביצוע עבירות מין חמורות, הסתיים בעקבות טיעונים שהעליתי מול הפרקליטות הצבאית, בעבירות שהן משמעתיות בעיקרן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צילומסך
אילוסטרציה
צילום: צילומסך
מומלצים