שתף קטע נבחר

צילום: גטי אימג'ס

"החיה החכמה" מגיעה למשקל של אורי ששון

"מחוץ לרדאר": הג'ודוקא לוקאש קרפאלק, האלוף האולימפי מריו, עבר למשקל הכבד והפך לאיום רציני על שלטון היחיד של טדי רינר האימתני. האם הוא באמת מסוגל להפתיע אותו? וכיצד הצטרפותו תשפיע על הנציג שלנו?

 

לוקאש קרפאלק מסתער על המשקל הפתוח (צילום: getty images) (צילום: getty images)
לוקאש קרפאלק מסתער על המשקל הפתוח(צילום: getty images)

 

בשמונה השנים וחצי שחלפו מאז שהסתיימה אולימפיאדת בייג'ינג ועד היום, המשקל הכבד בג'ודו מתחלק לשתי קטגוריות: הצרפתי הענק טדי רינר ושאר העולם. דומיננטיות כמו זו שמפגין רינר לא נראתה בענף הג'ודו מעולם.

 

לכתבות נוספות במדור "מחוץ לרדאר"

 

מאז שהפסיד בחצי הגמר באולימפיאדת בייג'ינג והסתפק במדליית הארד, ספג רינר הפסד אחד בלבד, בגמר אליפות העולם במשקל פתוח ב-2010. מאז אותו הפסד הוא ניצח ב-98 קרבות רצופים (!), ורשימת הישגיו כוללת בין השאר שתי מדליות זהב אולימפיות, שמונה אליפויות עולם וחמש אליפויות אירופה.

 

מישהו יכול עליו? רינר מול ששון בריו (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
מישהו יכול עליו? רינר מול ששון בריו(צילום: אורן אהרוני)

 

היו כמובן כאלו שאיימו לערער את שלטונו של רינר. הג'ודוקא הגרמני אנדראס טולצר הצהיר בעבר בפומבי כי הוא פיענח את השיטה כיצד להכניעו. מאז הוא כבר פרש מג'ודו כשבמאזנו אפס ניצחונות על רינר. אורי ששון הצליח לאתגר את רינר בחצי הגמר באולימפיאדת ריו עם קרב הרואי, אבל גם זה לא הספיק.

 

גם עכשיו, עם תחילתו של קמפיין טוקיו 2020 יש אביר חדש שחולם לערוף את ראש הדרקון. הטוען הנוכחי לכתר הוא הג'ודוקא הצ'כי לוקאש קרפאלק (26). ימים יגידו אם יש ביכולתו של קרפאלק לאיים על ההגמוניה של רינר, אבל לזכותו ייאמר שלמשימה הכה-מורכבת הזו הוא מגיע עם קבלות מוכחות. רק לפני קצת פחות משבעה חודשים הפך קרפאלק לאלוף אולימפי אחרי שזכה בזהב בקטגוריית המשקל עד 100 ק"ג. היה זה סיום מושלם לקמפיין אדיר עבור קרפאלק במהלכו זכה גם באליפות העולם ובשתי אליפויות אירופה.

 

עם סיומה של אולימפיאדת ריו, הודיע קרפאלק כי הוא חש מיצוי במשקל הנוכחי ומתכוון לעבור לקטגוריית המשקל הכבדה יותר, מעל 100 ק"ג. עבור חובבי הג'ודו מדובר בחדשות מסעירות. ג'ודוקא איכותיים כמו רינר, ששון שלנו או יאקיב חאמו האוקראיני מהווים מיעוט במשקל הכבד. מרבית הג'ודוקא במשקל משתמשים היטב במסת הגוף העצומה שלהם אך קשה לומר שהם מביאים עימם למזרן סגנון ג'ודו וירטואוזי או אפילו משובח.

 

צפו בקרפאלק מנצח יריב במשקל של 183 ק"ג  

 

אחרי הזכייה בריו חש מיצוי. קרפאלק (צילום: getty images) (צילום: getty images)
אחרי הזכייה בריו חש מיצוי. קרפאלק(צילום: getty images)

 

קרפאלק לעומת זאת, צפוי לספק חוויה של ממש לצופים ולהביא איתו ג'ודו מרתק. מבחינת מבנה גופו הוא מזכיר למדי את אורי ששון, גבוה (1.97 מ') ושרירי עם אחוז שומן נמוך ביחס למה שמקובל במשקל הכבד. הוא נחשב לג'ודוקא מאוד אגרסיבי ואקטיבי בקרב, אחד שאוהב לכפות את הסגנון שלו על היריב. הוא מצטיין במיוחד בקרבות קרקע ונוהג לבצע תרגילי נגד מסוכנים. מאמנו פטר לאצ'ינה מכנה אותו "החיה החכמה" בגלל השילוב שהוא מביא בין כוח וטקטיקה.

 

"קרפאלק כבר התחרה בעבר במשקל הכבד וזכה במדליות זהב, כך שהקטגוריה לא זרה לו בכלל, לדעתי הוא יצליח שם בוודאות", אומר עליו אריק זאבי שהתאמן איתו בעבר, "הוא העלה קצת במשקל וייקחו לו כמה חודשים להתרגל, אבל עדיין מדובר במועמד ודאי למדליה בכל תחרות אפשרית".

 

מצא את עצמו בג'ודו בטעות

קרפאלק נושם ספורט מאז שהוא זוכר את עצמו. עם זאת, אהבתו הראשונה דווקא לא הייתה ג'ודו אלא הוקי קרח, ענף שגילה בגיל 5 כשסבו לקח אותו למשטח החלקה. בימי בית הספר, הוא וחבריו נהגו להסתלק במהירות עם הישמע הצלצול ומיהרו למשטח ההוקי שם היו מבלים את כל אחר הצהריים.

 

וירטואוז. קרפאלק בפעולה (צילום: getty images) (צילום: getty images)
וירטואוז. קרפאלק בפעולה(צילום: getty images)

 

כל כך הרבה אנרגיה הייתה אגורה בקרפאלק הקטן שכשהיה בן 6 דודו רשם אותו ואת אחיו הגדול מיכל לחוג קראטה במקביל להוקי קרח. רק אחרי חודש בחוג הקרפאלקים הקטנים הבינו שהם בכלל בחוג ג'ודו. עשרים שנים לאחר מכן צ'כיה כולה תחגוג זכייה במדליית זהב אולימפית בזכות הטעות של הדוד המבולבל.

 

למרות שהפגין כישרון טבעי לג'ודו, קרפאלק עדיין אהב יותר הוקי קרח. מכיוון שגדל בבית דל אמצעים, הוריו דווקא עודדו אותו להתמיד בג'ודו שנחשב לענף זול יותר. הזכייה של אחיו במדליית ארד באליפות אירופה לקדטים, הייתה אחד הגורמים שהשאירו את לוקאש על המזרן.

 

כשהיה בן 17 קרפאלק החליט שהגיע הזמן להתקדם וכדי להפוך לג'ודוקא מקצוען עזב את ביתו ועבר לגור בפראג שם התאמן במועדון רציני. ועדיין הכמיהה לקריירת הוקי קרח הציקה לו וסירבה לצאת מראשו. קרפאלק כבר כמעט ופרש כדי לעבור לענף החורפי, אבל מסכת שכנועים ולחצים מצד הוריו ומאמניו שיכנעה אותו בסופו של דבר להישאר.

 

מרגע שהחליט סופית להפסיק ולפזול להוקי קרח, קרפאלק החל לרשום הישגים אדירים בג'ודו. עוד בטרם מלאו לו 18 הוא זכה באליפות העולם ובאליפות אירופה עד גיל 20. ההישג הראשון שלו בגילאי בוגרים היה מדליית זהב בגביע העולם בבוקרשט ב-2009. שנה לפני אולימפיאדת לונדון הוא כבר הוכיח שהוא כוח משמעותי במשקל שלו וזכה במדליית ארד.

 

את אולימפיאדת לונדון פתח קרפאלק בסנסציה אדירה כשניצח בשמינית הגמר את טקאמאסה אנאי היפני שנחשב בעיני רבים כפייבוריט לזכייה בזהב. גם ברבע הגמר מול טאגיר חייבולייב הרוסי, קראפלק נראה טוב והוביל, אך 20 שניות לסיום כשהוא בעמדת תקיפה בקרקע ביצע טעות איומה ואיפשר ליריבו לרתק אותו ולנצח בקרב. חייבולייב המשיך לזכייה בזהב, בעוד קראפלק הפסיד בבית הניחומים להנק חרול ההולנדי המצוין וסיים במקום השביעי המאכזב.

 

"יש לו נטייה לטעויות שטותיות", אומר זאבי, "ההפסד ההוא בלונדון מתווסף לעוד כמה הפסדים מוזרים. מצד שני הוא אלוף אולימפי ואלוף עולם, אז כנראה שזה לא מונע ממנו להיות אחד הגדולים".

 

נטייה לטעויות שטותיות. קרפאלק בבאקו (צילום: getty images) (צילום: getty images)
נטייה לטעויות שטותיות. קרפאלק בבאקו(צילום: getty images)

 

למרות האכזבה האולימפית ואולי בעצם בגללה, קרפאלק חזר חדור מוטיבציה ל-2013 ורשם שנה אדירה במהלכה הוכתר לאלוף אירופה, סיים שלישי באליפות העולם וניצח בגראנד סלאם פריז ובגראנד סלאם טוקיו היוקרתיים. 2014 הייתה אפילו טובה יותר ואחרי שהוכתר לאלוף אירופה הוא זכה לראשונה גם באליפות העולם.

 

טרגדיה איומה שנה לפני ריו

הכל נראה מושלם עבור הג'ודוקא הצ'כי המצוין שהלך והשתלט על קטגוריית המשקל עד 100 ק"ג. אלא שהחיים לפעמים מכים בך ממקומות לא צפויים. בספטמבר 2015, פחות משנה לאולימפיאדת ריו, היעד הגדול של קרפאלק, התרחשה טרגדיה איומה. אלכסנדר יורצ'קה, חבר נבחרת הג'ודו הצ'כית בעבר וחבר קרוב במיוחד של קרפאלק, נהרג בתאונת צלילה. אבל ירד על כל ענף הג'ודו הצ'כי ובמיוחד על קרפאלק שעבר עם יורצ'קה ביחד את כל קטגוריות הגיל הצעירות.

 

"ננסה להשיג את המטרות שאתה רצית להשיג אבל הגורל לא איפשר לך", ספד קרפאלק לחברו, "תמיד תישאר בזיכרון שלנו, אנחנו מתגעגעים אליך מאוד אחי הקטן והיקר".

 

קרפאלק עמד בהבטחתו. 11 חודשים לאחר אותו אסון, הוא כבר עמד בראש הפודיום האולימפי אחרי ניצחון בגמר על אלמר גאסימוב האזרי. רגע לאחר שאלכס גלעדי הניח על צווארו את מדליית הזהב הוא הוציא תמונה של יורצ'קה המנוח והציג אותה לקהל, באחד מהרגעים המרגשים של טורניר הג'ודו האולימפי האחרון.

 

אחד הרגעים המרגשים של הטורניר. קרפאלק על הפודיום (צילום: getty images) (צילום: getty images)
אחד הרגעים המרגשים של הטורניר. קרפאלק על הפודיום(צילום: getty images)

 

"זו הייתה התחושה השנייה בטיבה בחיי אחרי הולדת בני", סיפר קרפאלק על הניצחון בריו, "אפילו כשאני מדבר על זה היום זה מרגיש לי לא מציאותי. בכל פעם שאני חושב על כך אני מצטמרר. הזכרונות שלי מאותו יום מטושטשים ולא רק בגלל שהכול הרגיש דמיוני, אלא כי חטפתי מכה בראש וזעזוע מוח קל בגמר".

 

הזכייה בזהב הפכה את קרפאלק לכוכב ענק בצ'כיה. הצ'כים אמנם חזרו מריו עם עשר מדליות, אבל קרפאלק היה היחיד במדינה שזכה במדליית זהב. עם חזרתו, קיבלו אותו אלפי מעריצים בכיכר אותה נהג לחצות מדי יום בנעוריו. כיום, בגלל הטירוף הציבורי סביבו הוא משתדל לצאת מהבית כמה שפחות. לקולנוע או לקניון הוא כבר לא מתקרב.

 

מאז שעבר לקטגוריית המשקל החדשה, בענף הג'ודו כבר מחכים בקוצר רוח לקרב בין שני האלופים האולימפיים המכהנים: קרפאלק ורינר. קרפאלק מודע היטב לעניין הרב שמעוררת ההתמודדות בין השניים ומצהיר כי הוא מוכן למשימה. "עשיתי בעבר קרבות באימונים נגד רינר, אני יודע שזה אתגר גדול מאוד, אבל למה לא לנסות?".

 

מדליסט הזהב הצ'כי היחיד מריו. קרפאלק עם הדגל בטקס הפתיחה (צילום: getty images) (צילום: getty images)
מדליסט הזהב הצ'כי היחיד מריו. קרפאלק עם הדגל בטקס הפתיחה(צילום: getty images)

 

"לדעתי הוא יכול להפתיע את רינר", אומר זאבי. "קרפאלק בדומה לששון הוא מהיחידים

במשקל שמחזיק בתרגילים ממש מסוכנים. הוא פייטר מטורף עם כושר גופני אדיר ויכול לעשות לרינר חיים קשים".

 

את הקהל הישראלי לא פחות מהקרב מול רינר, מעניין המאץ' אפ של קרפאלק מול ששון שינסה בטוקיו לזכות במדליה אולימפית נוספת. עד עתה השניים נפגשו פעמיים, כשששון עוד התחרה במשקל עד 100 ק"ג, ובשתי ההזדמנויות קרפאלק ניצח. זאבי חושב שהפעם התוצאה יכולה להיות אחרת: "ששון בהחלט יכול להפיל את קרפאלק כי החולשה שלו זה תרגילים מהירים שעושים על הברכיים, ששון הוא אולי היחיד במשקל שמחזיק בסגנון הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: getty images
לוקאש קרפאלק
צילום: getty images
מומלצים