שתף קטע נבחר

מפקד תחנה ושוטרים חשודים בעבירות מין בעובדת ניקיון

על פי הנטען, הארבעה קיימו איתה יחסים בתחנה ובניידת משטרה, ואחד מהם אף כלא אותה בחדר. במח"ש מצאו כי לא מדובר במעשים פליליים אחרי שהשוטרים טענו שהמעשים בוצעו בהסכמה. בתום החקירה במח"ש הועברה הפרשה לטיפול משמעתי

מפקד תחנת משטרה במחוז ירושלים, סגנו ושני שוטרים נחקרו באזהרה במח"ש בחשד לביצוע עבירות מין והטרדה מינית של עובדת ניקיון בתחנה.

 

העבירות, על פי החשד, התבצעו לפני כמה חודשים בתחומי תחנת המשטרה ובתוך ניידת. השוטרים טענו כי המעשים נעשו בהסכמה ולאחר חקירה של מספר חודשים החליטו במח"ש כי אין ראיות להעמדה לדין פלילי, אולם יש לנקוט צעדים משמעתיים נגד המעורבים. עד לקבלת החלטה במחלקת המשמעת של המשטרה הוחלט להוציא שניים מהמעורבים, ובהם קצין בדרגת סגן-ניצב, לחופשה כפויה. שוטר אחר הועבר מתפקידו. לגבי שוטר נוסף תתקבל החלטה בהתאם לחומר הראיות והשלמת החקירה במח"ש. כך דווח הערב לראשונה בערוץ 1.

 

חלק מהמקרים התרחשו בניידת (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
חלק מהמקרים התרחשו בניידת(צילום: ירון ברנר)

 

מפקד התחנה המעורב נמצא מאז החקירה בהשעייה. סגנו הוצא תחילה לחופשה כפויה ואז הועבר מתפקידו. הארבעה נחקרו במח"ש בחשד שביצעו בנפרד עבירות מין בעובדת הניקיון בזמנים שונים. אחד השוטרים אף נחשד כי כלא אותה בחדר בתחנה. החקירה במח"ש נפתחה בעקבות מידע שהגיע לידי החוקרים, אולם לאורך כל החקירה טענו השוטרים כי המעשים נעשו בהסכמה. הממצאים עברו למשטרה לצורך העמדה לדין משמעתי ושם החזירו את התיק למח"ש להשלמות חקירה, לקראת קבלת החלטה בעניין.

 

ממח"ש נמסר בתגובה: "לאחר בחינת חומר הראיות ומכלול נסיבות העניין, נמצא כי אין ראיות לעבירה פלילית, אך מדובר לכאורה בהתנהגות בלתי הולמת. לכן, המליצה מח"ש להעמיד לדין משמעתי שני קצינים בתחנה ושוטר המשרת בתחנה. לאחר שהתיק הוחזר למח"ש, לצורך השלמת חקירה, הוא צפוי לעבור שוב בימים הקרובים לסיום טיפול במשטרה".

 

מהמשטרה נמסר: "החקירה בעניינם עודנה בהליך השלמה במח"ש וטרם הגיעה לסיומה. בשלב זה ננקטו אמצעים מנהליים נגד חלק מהמעורבים (שניים הוצאו לחופשה כפויה ואחד נוסף הועבר מתפקידו), זאת על פי הראיות שהועברו ממח"ש למשטרה. עם סיום השלמת החקירה במח"ש ובהתאם לממצאיה, משטרת ישראל תשוב ותדון בנקיטת אמצעים משמעתיים ו/או מנהליים כנגד המעורבים".

עו"ד יהודה שושן (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
עו"ד יהודה שושן(צילום: אלי מנדלבאום)

עו"ד יהודה שושן, המייצג את סגן המפקד, מסר בתגובה: "מדובר במתלוננת שקרנית ומניפולטיבית, ששינתה גרסה מספר פעמים וסירבה לבצע עימות. מרשי הוחזר לשרות סדיר והדבר מדבר בעד עצמו".

 

פרשיות מין שהגיעו עד לסמפכ"ל לשעבר

בשנים האחרונות הביכו מספר פרשות מין את המשטרה. בעקבות רובן נאלצו בכירים במשטרה, ובהם קצינים בדרגות ניצב, לפרוש מהשירות. הבכיר שבהם היה סגן המפכ"ל ניסים מור, שהגיע להסדר טיעון אחרי שלקח אחריות על מעשיו והודה בעבירות של הטרדה מינית והפרת אמונים. ביום ראשון שעבר הוא התייצב בשלב הטיעונים לעונש ואמר "כשלתי ברגעים של חולשה אנושית. אני מתנצל על כך מעומק הלב".

 

ניסים מור. הקצין הכי בכיר שהורשע בהטרדה מינית (צילום: חיים הורנשטיין) (צילום: חיים הורנשטיין)
ניסים מור. הקצין הכי בכיר שהורשע בהטרדה מינית(צילום: חיים הורנשטיין)

פרשת הסמפכ"ל מור הייתה אולי השיא של פרשות מביכות בקרב בכירי המשטרה. האחרון לפרוש היה מפקד מחוז ש"י, ניצב קובי כהן, וזאת בשל חקירת מח"ש נגדו שבה הודה בקיום קשר פסול עם פקודה. קדמו לו מפקד מחוז ירושלים לשעבר, ניצב ניסו שחם, שהואשם בקיום יחסי מין עם שוטרות שהיו כפופות לו. הוא פוטר מהמשטרה באוקטובר 2013 על-ידי השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', לאחר שהמפכ"ל דנינו המליץ על כך.

 

ניצב יוסי פריינטי, פרש מתפקידו מ"סיבות אישיות" לאחר שהודיע שלא יתמודד על תפקיד המפכ"ל. מאוחר יותר נטען כי ייתכן שהסיבות לפרישה קשורות לטענה על הטרדה מינית.

 

בפברואר 2016 הורה השר לביטחון הפנים גלעד ארדן לפטר את ניצב משנה משה איבגי מהשירות במשטרת ישראל. איבגי שימש בעבר כמפקד תחנת המשטרה בבאר שבע. ההחלטה על פיטוריו של נצ"מ איבגי התקבלה בעקבות חקירתו במח"ש, שבה הודה בקיום קשרים אסורים על רקע אינטימי עם שוטרות שהיו פקודות שלו ובקבלת החלטות בעניינן תוך ניגוד עניינים, בנוסף לראיות ועדויות אחרות הקיימות בעניינו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים