שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  האקרים רוסים או קבלן? מחפשים את המדליף
  ארה"ב מעריכה שגורם חיצוני שעובד עם ה-CIA הוא האחראי להדלפת המסמכים שחשפו את שיטות הציתות. לא נשללת גם אפשרות למעורבות רוסית. גרמניה חוקרת את החשיפה שהקונסוליה האמריקנית בפרנקפורט שימשה כ"בסיס CIA". בשבוע הבא: מרקל מגיעה לפגוש את טראמפ בוושינגטון
  יום אחרי הדלפת המסמכים הגדולה של ויקיליקס, שחשפה את שיטות הציתות של ה-CIA, אמרו גורמי מודיעין אמריקנים כי הם מודעים לפרצות אבטחה בסוכנות הביון כבר מסוף השנה שעברה. ב-CIA מנסים לאתר את האיש שהדליף את המסמכים לאתר "ויקיליקס", וההערכה היא שמדובר ב"קבלן" - גורם מחברה חיצונית שעובדת עם הסוכנות. הגורמים, שנותרו בעילום שם, אמרו שלהערכתם המסמכים שפורסמו אותנטיים.

   

  המסמכים שהודלפו חשפו איך האקרים מה-CIA מצותתים לאזרחים דרך טלפונים סלולריים וטלוויזיות חכמות. בבית הלבן אמרו אתמול (ד') כי הנשיא דונלד טראמפ "מודאג מאוד" מפרצת האבטחה שהובילה להדלפת המסמכים, וכי הממשל האמריקני ינקוט יד קשה נגד המדליפים. רשת CNN דיווחה כי בארה"ב נפתחה חקירה פלילית, שתנסה להסביר איך המסמכים הגיעו לידי אתר ההדלפות, ואם יש עוד מסמכים מסווגים שדלפו וטרם פורסמו.

   (צילום: MCT)
  (צילום: MCT)

  גורם שמתמצא בחקירה אמר כי החברות הקבלניות שעובדות עבור ה-CIA נבדקות, כדי לבדוק מי הם העובדים שקיבלו גישה לחומרים שויקיליקס פרסם. בחקירה ייבדקו המחשבים שלהם, המיילים ואמצעי תקשורת אחרים.

   

  הגורם אמר כי בעיה ביטחונית מרכזית בסיפור היא מספר הקבלנים שלהם גישה למידע המסווג והרגיש ביותר – בגלל אילוצי תקציב. סוכנויות המודיעין לא יכולות להתחרות בכסף ובתנאים שמציע המגזר הפרטי לאותם עובדים, ולכן לא קולטות עובדים קבועים נוספים.

   

  מלבד ההערכה ש"קבלן" אחראי להדלפה נבדקת גם אפשרות למעורבות רוסית – כמו שהייתה לכאורה במערכת הבחירות. גורם אמריקני אחר אמר כי עד כה אין ראיה לכך שסוכנויות מודיעין רוסיות ניסו להגיע למידע לפני שדלף. גורם אירופאי שנותר בעילום שם אמר שהחומרים עלולים דווקא לחזק את שיתוף הפעולה בין ארה"ב לסוכנויות המודיעין באירופה, שחולקות חשש מהמודיעין הרוסי.

   

  גורם שמתמצא בפעילות של "ויקיליקס" אמר כי אתר ההדלפות מחזיק כבר חודשים במידע על שיטות הפריצה של ה-CIA. קרוב ל-8,000 עמודים פורסמו אתמול, וכוללים דיונים פנימיים ב-CIA על שיטות הפריצה של סוכנות הביון האמריקנית בין 2013 ל-2016. ב-CIA אמרו אמש כי ההדלפה מסכנת גורמים אמריקנים, ומחזקת את יריביה של ארה"ב.

  בשבוע הבא: פגישה בוושינגטון (צילום: AFP, gettyimages)
  בשבוע הבא: פגישה בוושינגטון(צילום: AFP, gettyimages)
    

  המסמכים שדלפו חשפו בין השאר איך פעלה הקונסוליה האמריקנית בפרנקפורט כ"בסיס" של אנשי ה-CIA. גורמים אמריקנים אישרו כי הקונסוליה משמשת כבר שנים רבות כמרכז איסוף מודיעיני, בין השאר על פעילות של איראנים באירופה ומעקב אחרי עריקים שמעורבים בתוכנית הגרעין האיראנית. לפי המסמכים עובדי ה-CIA קיבלו דרכונים דיפלומטים כדי לעבוד בקונסוליה, והתמקדו בפריצה ליעדים באירופה, המזרח התיכון ואפריקה.

   

  המסמכים כוללים גם עצות לאנשי ה-CIA על החיים בגרמניה, כולל תזכורת לעובדה שהחנויות בה סגורות בימי ראשון, ודרישה שיהיה להם "סיפור כיסוי" כשהם מגיעים למחסומים גרמניים. בגרמניה אמרו אתמול כי לשכת התובע הפדרלי תפתח בבדיקת המקרה. העיתוי גרוע במיוחד: לקראת פגישת אנגלה מרקל ודונלד טראמפ בשבוע הבא בוושינגטון. המסמכים שדלפו עלולים לסבך את היחסים המודיעיניים בין ארה"ב לגרמניה, שהצליחו לשקם את היחסים אחרי ההאשמות שארה"ב צותתה לטלפון של מרקל.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "האקרים רוסים או קבלן? מחפשים את המדליף"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מוצר השנה
  מומלצים