שתף קטע נבחר

עיריית בקה נגד חוק המואזין: משמיעה "אללה אכבר" ברמקולים

ראש העיר הורה להשמיע את הקריאות באמצעות הרמקולים של מבנה העירייה בתגובה להעברת חוק המואזין בקריאה טרומית במליאת הכנסת. התושבים תומכים בהחלטה ומוכנים להתקין רמקולים על הגגות: "לא נעבור בשתיקה על החוק". אימאם באחד המסגדים: "לא נכבד את החוק גם אם יעצרו אותנו"

 

 

 

עיריית בקה אל-גרבייה החליטה להגיב באופן קולני ל"חוק המואזין" שאושר אתמול (יום ד') בקריאה טרומית בכנסת. ראש העיר עו"ד מורסי אבו מוך הורה להשתמש ברמקולים של בניין העירייה לטובת השמעת קריאת המואזין.

 

מליאת הכנסת אישרה את הצעת החוק המרוככת שהגישו יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד) וח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) קריאות המואזין יוגבלו לשעות היום בלבד, ואת הצעת החוק המקורית שהגישו ח"כ רוברט אילטוב וח"כ עודד פורר מישראל ביתנו מגבילה את הקריאות לחלוטין.

 

אבו מוך תקף את חברי הכנסת שהעבירו את החוק ואמר: "מי שמאמין בחוקי המדינה צריך לייצג את כל התושבים. החוק הזה יביא רק לקרע בין שתי האוכלוסיות, ואנחנו רוצים למנוע את זה". הוא קרא לחברי הכנסת לשקול בשנית את החוק, והציע להעלות חוקים אחרים שיחזקו את עקרון הדמוקרטיה והשוויון בישראל.

רמקולים על גג העירייה השמיעו "אללה אכבר" ()
רמקולים על גג העירייה השמיעו "אללה אכבר"

 

ראש העיר ציין כי הרמקולים ישמיעו את קריאת המואזין פעמיים ביום במהלך יום העבודה בעירייה. "המטרה שלנו היא לשלוח מסר לכל מי שעומד מאחורי החוק ולומר שלא נסכים להחלטה שפוגעת ברגשותינו ובדת".

 

תושבים רבים בבקה אל-גרבייה וביישובים נוספים תמכו בצעד של העירייה בעקבות החוק. סעיד גנאים, תושב בקה, גיבה את ראש העיר: "ההחלטה של העירייה הגיעה בזמן הנכון. כולנו נשמח לשמוע את המואזין דרך הרמקולים, ומוכנים להתקין על גגות הבתים שלנו רמקולים נוספים".

 

גנאים ציין כי נפגע מאוד מהעברתו של החוק במליאה והוסיף: "לא נעבור בשתיקה על החוק הגזעני הזה, הממשלה מתאמצת בכל מחיר לשנוא ולהשפיל אותנו. הם לא יצליחו ואנחנו נאבק בכל הכוח עד לביטול החוק".

ראש העיר עו"ד מורסי אבו מוך ()
ראש העיר עו"ד מורסי אבו מוך

אימאם באחד המסגדים באזור המשולש התייחס להעברת החוק והתעקש כי קריאות המואזין לא יפסיקו. "אנחנו לא נפסיק את המואזין, ולא נכבד את החוק גם אם יעצרו אותנו. זאת ההחלטה שקיבלנו. הממשלה נלחמת במוסלמים ובאיסלאם, ואנחנו נגיב בהתאם".

 

דיון סוער במליאה

הצעות החוק למניעת מפגעים בנוגע לשימוש בכריזה בבתי תפילה עברו אתמול בקריאה טרומית בדיון סוער ואמוציונלי. במהלך הדיון קרע יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, את הצעת החוק - והוצא מהאולם. ח"כ יהודה גליק (הליכוד) לא הצביע עם הקואליציה.

 

 

טיבי קרע את הצעת החוק  (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
טיבי קרע את הצעת החוק (צילום: ערוץ הכנסת)

גם ח"כ איימן עודה מחה  (צילום: ערוץ הכנסת) (צילום: ערוץ הכנסת)
גם ח"כ איימן עודה מחה (צילום: ערוץ הכנסת)

 

הצעת החוק המרוככת קובעת כי לא יהיו קריאות מבתי תפילה בשעות הלילה ובשעות היום לא תופעל מערכת כריזה אם תחרוג מהרעש המותר. הצעת החוק המחמירה יותר של חברי הכנסת רוברט אילטוב ועודד פורר מישראל ביתנו קובעת כי תאסור על כריזה לגמרי אם יראו אותה כרעש חזק ובלתי סביר.

 

אחד מיוזמי החוק המרוכך, ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), אמר בדברי ההסבר להצעת החוק: "אני מדבר בשמם של אזרחים ערבים רבים שלאחר הצעת החוק פנו אלינו". ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) זעמה על דבריו ואמרה: "שקרן. אתה משקר".

 

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) קרע את הצעת החוק ודרך על הנייר: "מעולם לא היה קול המואזין מפגע או רעש סביבתי. מדובר בטקס דתי איסלאמי חשוב ומעולם כאן בבית הזה לא התערבנו בשום טקס דתי הנוגע לכם ליהדות. המעשה שלכם הוא מפגע גזעני. אתם מתערבים בציפור הנפש של המוסלמים ופוגעים בדת האיסלאם. לא בכדי, שני המציעים הם שני הגזעניים ההזויים שיש בבית הזה".

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) הגיב: "זו הכרזת מלחמה על האיסלאם. זהו חוק גזעני שמטרתו היחידה היא לפגוע בציבור שלנו. לא במקרה המציעים הם מהימין הקיצוני וזה לכשעצמו מעיד שאין מדובר בעניין של אוקטבות ורעש. מה שמפריע למציעי החוק זה לא הרעש, אלא קול המואזין שמזכיר להם את הזהות האמיתית של הארץ הזאת. אם מפריע להם קול המואזין שיתרחקו ממנו ויגורו במקומות שלא שומעים אותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"אללה אכבר" ברמקולים של העירייה
מומלצים