שתף קטע נבחר

נתניהו מוביל חוק לפיקוח על תאגיד השידור וגופי תקשורת אחרים

עפ"י הצעת החוק, תאגיד השידור וגופי התקשורת כמו גל"צ יהיו כפופים למועצה ובה 11 חברים שימונו בידי הדרג הפוליטי. אחד הסעיפים מציין שיו"ר המועצה המפקחת יהיה עובד מדינה שייבחר ע"י שר התקשורת

טיוטת תזכיר החוק שמקדם משרד התקשורת במטרה לבסס פיקוח מלא על תאגיד השידור החדש, מקדמת מהלך שהוצא לפני מספר שנים וזכה לכינוי "ברית המועצות". מדובר בהכפפת התאגיד לרגולטורים הקיימים, ואיחודם. המהלך מאפשר מצד אחד את הקמות של התאגיד, אך מצד שני מבסס את השליטה שדרש רה"מ בנימין נתניהו.

 

תאגיד השידור הציבורי יהיה כנראה כפוף לביקורת מועצה ()
תאגיד השידור הציבורי יהיה כנראה כפוף לביקורת מועצה

עפ"י הצעת החוק, תאגיד השידור וגופי תקשורת אחרים בישראל יהיו כפופים למועצה ובה 11 חברים. הדרג הפוליטי ימנה את חברי המועצה. אחד הסעיפים בתזכיר החוק מציין במפורש שיו"ר המועצה המפקחת יהיה עובד מדינה ששר התקשורת יבחר במישרין.

 

החוק מבקש לעשות מספר שינויים במועצת התאגיד כפי שנקבעה בחוק הקיים, מעבר לכך שסמכויות הפיקוח יעברו למועצת השידורים המאוחדת והוא ישאר אחראי רק על הניהול השוטף של התאגיד.

 

מינוי חברי המועצה ייעשה כאמור על ידי ועדת איתור אותה ימנה שר התקשורת, בדיוק כמו שייעשה במועצת השידורים המאוחדת. בעוד שהיום על פי החוק מועצת התאגיד צריכה להתמנות על ידי ועדת איתור בראשה יעמוד שופט בדימוס, שיבחר בעצמו את חברי ועדת האיתור.

 

גם תחנת גלי צה"ל תהיה מוכפפת

בנוסף, מתוך 11 חברי המועצה במקום שני נציגי ציבור ימנו למועצה נציג של שר התקשורת ונציג של שר האוצר. גם יו"ר המועצה, שיהיה מנכ"ל התאגיד, ימונה על ידי ועדת האיתור שמונתה על ידי שר התקשורת.

 

טיוטת תזכיר החוק מכפיפה גם את גלי צה"ל לפיקוח של המועצה החדשה, כאשר "מפקד גלי צה"ל יוזמן להשתתף, כבעל דעה מייעצת, בישיבות המועצה הנוגעות לתוכניות של גלי צה"ל".

 

בתזכיר החוק מדובר על הקמת רשות לאומית לתקשורת שתהיה אחראית על כל תחום התקשורת - תחום השידורים (למעט השידור הציבורי) ותחום בזק-טלקומוניקציה. מדובר גם במהלך שהחל כבר ב-2003 אבל מעולם לא התקדם מעבר לתזכיר חוק שלא יצא לפועל.

 

תחת התנאים האלה תזכיר החוק קובע כי לא תהיה דחייה נוספת בהקמת התאגיד ופתיחתו תשאר ב-30 באפריל. אולם לוח הזמנים ייאלץ את נתניהו ומשרד התקשורת לפעול מהר שכן ישיבת הממשלה הבאה תתקיים בינתיים רק ביום חמישי הבא, וכדי להביא את החקיקה לאישור הכנסת יש לאשר אותה קודם בממשלה. כדי להספיק להעביר את החוק במושב החורף של הכנסת שיסתיים בעוד שבועיים יצטרך נתניהו להזדרז.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים