שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הצצה ל"תולעת" של פיקוד העורף שמאתרת לכודים
  כוחות חטיבת החילוץ של פיקוד העורף תרגלו שימוש במצלמה זעירה שמצמצמת באופן דרמטי את שטחי האיתור החשודים למציאת לכודים. "הצלחנו לייצר מיפוי של מיקום הלכודים תוך חצי שעה במקום שעתיים, זה קריטי"

   

  תיעוד הפעלת מצלמת האיתור החדשה    (צילום: דובר צה"ל)

  תיעוד הפעלת מצלמת האיתור החדשה    (צילום: דובר צה"ל)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  מצלמת התולעת החדשה של פיקוד העורף שתחסוך 70% מהזמן באיתור לכודים: התנסות מבצעית ראשונה באימון בשטח נרשמה בשבוע שעבר למצלמה זעירה וגמישה שהפעילו כוחות חטיבת החילוץ של פיקוד העורף, במהלך תרגיל לאיתור וחילוץ עשרות נפגעים באתר הרס גדול בלוד.  

   

  מדובר במצלמה קטנת ראש, שלעדשתה מחוברת נורת לד עוצמתית. ראש המצלמה מחובר למוט גמיש בצורת תולעת, מתוצרת בוש, והוא יכול להזדחל לחללים פנימיים קטנים ולכיסי אוויר שבהם קיים חשד להימצאות לכודים, אך בשל מצבם הקשה אין דרך לאתרם.

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  המצלמה בפעולה. תחסוך 70% מהזמן באיתור לכודים (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  המצלמה בפעולה. תחסוך 70% מהזמן באיתור לכודים(צילום: דובר צה"ל)

   (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
  (צילום: דובר צה"ל)

  עד כה הפעילו כוחות פיקוד העורף מצלמה דומה אך עם מוט טלסקופי בשם "סרצ' קאם", שעלותה, לפי פיקוד העורף, נאמדה בכ-10 אלף דולר ליחידה. העלות הגבוהה גרמה לכך שהמצלמה הישנה חולקה בכמות של אחת לכל פלוגה. בשל העלות הנמוכה של המצלמה החדשה, כשליש מזו של ה"סרצ' קאם", היא תחולק בהיקף של 3-4 יחידות לכל פלוגת מחלצים.

   

  המשמעות: לכל מפקד מחלקה תהיה מצלמה גמישה וארוכת צוואר, באופן שיגדיל פי ארבעה את שטחי האיתור החשודים למציאת לכודים. המצלמה החדשה, כמו קודמתה, גם משדרת באופן עדכני ליחידת מסך קטנה שבידי הלוחם, אך באיכות תמונה גבוהה בהרבה.

   

  "להשחיל בין שתי קומות שקרסו"  

  "מדובר במילה האחרונה של מצלמות האיתור", אמר ל-ynet מפקד גדוד קדם, סגן-אלוף אלעד אדרי, שהיה הראשון להתנסות על המצלמה החדשה. "אפשר לעגל את מוט המצלמה ולהשחיל אותה בין שתי קומות שקרסו. בתרגיל בלוד דימינו התמודדות מול תרחיש של 60 לכודים, והצלחנו לייצר מיפוי ראשוני של מיקום הלכודים באתר תוך חצי שעה במקום תוך שעתיים. באתר גדול מדובר בזמן קריטי שיכול להיות ההבדל בין חיים למוות".

   

  לדברי המג"ד, השימוש שעשו שלושה מפקדי מחלקות עם המצלמה באתר - הוביל לשלילה מהירה של מקומות חשודים למציאת "לכודים" ולאיתור מהיר של "הנפגעים".

   

  המצלמה החדשה היא רק חלק מאמצעים טכנולוגיים חדשים שנכנסו בשנים האחרונות לכוחות החילוץ בפיקוד הכתום: מרחפן שזמין היום לכל גדוד, דרך ערכת תאורת לד חדשנית במזוודת ג'יימס בונד שנשלפת לעמודי זרקור תוך שתי דקות ומאירה שטח של 50 מטרים ועד לכלי חיתוך וקידוח הידראוליים קטנים ששוקלים 30%-60% פחות מהכלים הישנים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: דובר צה"ל
  מסתייעים במצלמת האיתור החדשה
  צילום: דובר צה"ל
  מומלצים