שתף קטע נבחר

המורה שלא פספס שיעור 43 שנה: "התלמידים נותנים לי כוח"

אלי קופר יקבל פרס במסגרת טקס "מורי המאה" של החינוך הממלכתי-דתי. קופר בן ה-65 מלמד מתמטיקה כבר 43 שנה ומעולם לא פספס שיעור: "התרופה שלי זה לעמוד בכיתה. מגיל אפס ידעתי שזה הייעוד שלי"

הכירו את המורה שלא נעדר יום אחד מהכיתה: אלי קופר (65), מורה למתמטיקה זה 43 שנה, יקבל היום (ג') פרס בטקס "מורי המאה" של החינוך הממלכתי-דתי בהשתתפות שר החינוך נפתלי בנט. קופר יקבל את הפרס שמבקש להוקיר מורים מצטיינים בהישגים פורצי דרך.

 

קופר, שמלמד מתמטיקה מגיל 22, עובד בשנים האחרונות בשני מוסדות חינוך: ישיבת בני עקיבא בגבעת שמואל ואולפנת בני עקיבא צפירה במושב צפריה. היום יתקיים כאמור טקס "מורי המאה", שיפתח את שבוע החינוך הממלכתי-דתי שעומד השנה בסימן 50 שנה לאיחוד ירושלים, וקופר יקבל בו פרס על פועלו. "אני מעיד על עצמי שנועדתי לעמוד מול כיתה", הוא אומר בגאווה. "מגיל אפס ידעתי שזה הייעוד שלי, החזון שלי. אני מאוד שמח לקבל את הפרס, זה מרגש ונותן תחושה טובה והמון כוח להמשך".

 

במהלך שנותיו כמורה הגיש קופר כ-7,500 תלמידים ותלמידות לבגרות במתמטיקה. עד כדי כך הוא ותיק, שלימד חלק מהוריהם של תלמידיו. "כשביקשו ממני להסביר מדוע מגיע לי לקבל את הפרס, אמרתי להם שהגדולה שלי היא שאני יודע בדיוק למה אני מתאים. אני לא מעוניין להתקדם לניהול, לפיקוח, מקומי למות מול הכיתה".

לא נעדר אפילו יום אחד מהעבודה. אלי קופר ()
לא נעדר אפילו יום אחד מהעבודה. אלי קופר

קופר עם תלמידיו ()
קופר עם תלמידיו

קופר מספר על שיטת הלימוד שלו. "מתמטיקה זה מקצוע לא קל ולא פשוט וכולם נבהלים ממנו. אני קודם כל משתדל להיות בחברות טובה עם התלמידים שלי, מעולם לא הענשתי אותם, לא הוצאתי מהכיתה, לא עשיתי בוחן פתע וגם לא ביקשתי מתלמידים לגשת ללוח ולפתור תרגיל. אני לא נותן להם לעמוד במצבים האלה. כשאני מדבר, אף תלמיד לא כותב מילה. רק לאחר שהבנו וענינו לשאלות אני נותן להם זמן להעתיק, או מכתיב להם את הכתוב. בסיום כל נושא שאני מלמד, אני נותן להם בין 80 ל-100 שאלות ממבחנים קודמים עם פתרונו שכתבתי".

 

קופר הוסיף כי איננו מאמין בכך שתלמיד לא אוהב מתמטיקה. "אם הוא לא אוהב זה כי הוא לא יודע. בשיעורים שלי הכול נעשה ברוגע. התלמידים והתלמידות שלי יודעים שכל מטרתי זה שהם יצליחו. יש המון סבלנות, כל תלמיד שנכשל מקבל הזדמנות נוספת. אין אצלי נשירה".

 

קופר מציין כי מעולם לא עשה שיעורים פרטיים, אך נוהג להגיע לבתיהם של התלמידים והתלמידות להם לפני מבחנים ולסייע להם. "לפני עשרה ימים עשיתי מבחן מאוד גדול לבנות, הייתי בארבע ערים שונות: ראשון לציון, שוהם, מושב טירת יהודה וגבעת שמואל. ישבתי עם התלמידות לפני המבחן ועזרתי להן ועוזר להן".

 

ואולי הנתון המעניין ביותר שמספק קופר זו העובדה שבמשך 43 שנותיו כמורה, מעולם לא החסיר יום עבודה אחד. "יש לי שלושה בנים. הראשון נולד בחופש הגדול, השני נולד בשבת והשלישי נולד ביום שישי, כך שגם הבריתות שלהם לא נפלו על לימודים", הוא מפרט. "מעבר לזה, הרי קורה שבן אדם לא מרגיש טוב נכון? התרופה שלי זה לעמוד בכיתה. התלמידים והתלמידות שלי נותנים לי את הכוח".

 

להמלצה על מורים במסגרת "המורה של המדינה"

 


פורסם לראשונה 13/03/2017 23:32

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים